Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mohla být Venuše kdysi obyvatelná?

Venuši pokládáme za sesterskou planetu naší Země. Momentálně nehostinná planeta mohla být před miliony lety také obyvatelná. Jaká strašlivá událost se na Venuši udála? Může se něco podobného stát i na Zemi?

Venuše je dnes považována za mrtvou planetu. Panují zde nesnesitelně vysoké teploty, nedýchatelnou atmosféru tvoří oxid uhličitý. Tlak je tu oproti Zemi téměř stonásobný. Vědci již dříve spekulovali o tom, že zde v dávné minulosti mohly panovat lepší podmínky. Až do nedávna pro to ale neexistovaly žádné důkazy.

Viditelná ze Země

Planeta je dobře viditelná, především za soumraku a před úsvitem. Znali ji už i staří Babyloňané kolem roku 1600 př. n. l. Díky její jasnosti ji lidé pozorovali už dlouho předtím v prehistorických dobách.

I v České republice se nalezly důkazy o jejím pozorováním. Konkrétně z archeologické lokality Makotřasy z období asi 2700 let př. n. l.

Venuši pozorovali i naši předci.
Venuši pozorovali i naši předci.

Podobná, ale přesto jiná

Když Venuše a Země vznikaly, byly si velmi podobné, co se týče struktury i klimatických podmínek. Na Venuši se vytvořil masivní skleníkový efekt, který byl mnohem extrémnější než na Zemi.

Vliv na jeho jiný vývoj mělo elektrické i magnetické pole, a také poloha planety, jelikož se nachází blíže ke Slunci. Venuše se od Země liší také tím, že má obrácenou a zároveň velmi pomalou rotaci.

Dříve byly na Venuši podmínky podobné jako na Zemi.
Dříve byly na Venuši podmínky podobné jako na Zemi.

Data díky sondě

Planeta se dostala i do hledáčku vědců z NASA. Ti vyslali k Venuši v roce 1978 sondu Pioneer-Venus 1. Pořízené snímky a měření ukázaly, že se na jejím povrchu měl dříve nacházet mělký oceán. Voda se ale kvůli narůstající teplotě začala vypařovat a částice se měnily na oxid uhličitý.

A začalo docházet ke skleníkovému efektu.

K Venuši vyslala NASA družici Pioneer-Venus 1.
K Venuši vyslala NASA družici Pioneer-Venus 1.

Simulace ukazující život

Po tomto zjištění začali vědci z newyorského Goddardova institutu pro kosmický výzkum pracovat na studiích, zda na této planetě existovalo přijatelné prostředí pro život. Proto vytvořili série simulací, které tuto teorii prokázaly.

Před dvěma až třemi miliardami let totiž na této planetě panovaly podmínky umožňující přítomnost kapalné vody. Před 700 miliony let ještě tvořila 80 % povrchu planety. Pak nastala ale dramatická změna.

Obyvatelná planeta

Co se tedy s planetou stalo? Podle všech scénářů panovala na Venuše velmi příjemná teplota, mezi 20 a 50 °C, a to po dobu zhruba tří miliard let.

To podle vědců znamená, že byla schopná držet tekoucí vodu díky oblakům, které odrážely sluneční světlo zpět do vesmíru. Muselo tak dojít v masivní akci, kvůli které se ve velkém začal do atmosféry uvolňovat oxid uhličitý.

Michael Way z NASA popsal podmínky následovně: „Podnebí na Venuši bylo poměrně mírné ve srovnání s tím dnešním. Předpokládáme, že Venuše měla stejnou rychlost otáčení jako dnes.“

Vulkanická činnosti?

Proč došlo k prudkému nárůstu teploty, není dosud známo. Podle některých odborníků to může souviset se sopečnou činností. Velké množství roztaveného magmatu proudící na povrch mohlo vést k uvolnění oxidu uhličitého, dusíku a kyseliny sírové do atmosféry.

Pokud láva před vytrysknutím na povrch ztuhla, mohla vytvořit bariéru, která zabránila tomu, aby se plyn znovu absorboval. Teplota na planetě pak začala prudce stoupat.

Náhorní plošiny mohly být dříve kontinenty.
Náhorní plošiny mohly být dříve kontinenty.

Zkoumání planety

Evropská planetární sonda Venus Express, která pořídila i první mapu jižní polokoule, zkoumala chemické složení Venuše a dynamiku její atmosféry.

Sonda byla vypuštěna v roce 2005. Nová data odpovídají předpokladu, že náhorní plošiny jsou ve skutečnosti pradávnými kontinenty s někdejší vulkanickou aktivitou, které kdysi obklopovaly oceány.

Na Zemi představují takto zbarvené horniny obvykle žuly, které vytvářejí kontinenty. V kombinaci s vodou pak vytvořily granit. „Pokud se na Venuši vyskytuje granit, potom tam musely v minulosti existovat oceány i desková tektonika,“ dodává Michael Way.

Život v oblacích

Expert Sanjay Limaye a jeho tým z Wisconsinské univerzity v Madisonu zkoumali, jestli se na Venuši vyskytují živé organismy.  Podle nich je nemůžeme hledat na rozpáleném povrchu, ale ve vysokých mracích.

Tam se vyskytuje vodní pára a zřejmě i nepatrné množství volného kyslíku. Venuše měla dost času na to, aby se zde vyvinul život podobný tomu na Zemi. Vědci proto hledají způsob, jak možné formy života objevit.

Průzkum terénu

Jednou z možností může být i projekt Venus Atmospheric Maneuverable Platform neboli VAMP. Jedná se o průzkumný stroj, který se může vznášet v atmosféře Venuše celý rok a sbírat data i vzorky.  Podle plánů by tento dron létal ve výšce 50 až 70 km nad povrchem, kde je tlak téměř podobný tomu pozemskému.

Zda se projekt uskuteční není ještě jisté.

Záhadné fotky ruské sondy

Život na Venuši zkoumal také vesmírný program Veněra. Přistávací modul dosedl na povrch planety 1. března 1982 a sbíral data z jejího povrchu. Na pořízených fotografiích se objevily měnící se nebo mizející objekty viditelných rozměrů od decimetru do půl metru.

Záhadná tělesa mají tvar škorpióna nebo disku. Štír se na kameře objevil po dobu 26 minut a poté zmizel. Podle některých se jedná o důkaz mimozemského života.

Sonda zmapovala záhadné obrazce.
Sonda zmapovala záhadné obrazce.

Může se to stát i na Zemi?

Na rozdíl od Venuše udržuje naši planetu tzv. uhlíkový cyklus. Uhlík se totiž navazuje do hornin i živých organismů a nedostává se tak do atmosféry. U Venuše se ale tento cyklus ztratil, zřejmě kvůli většímu teplu ze Slunce, které odpařilo veškerou vodu.

Tato činnost vedla až k dnešním teplotám, které se pohybují mezi 400 až 500 °C. Proto Země s největší pravděpodobností nebude osud Venuše následovat.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz