Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Most kozího muže má další oběť: Zaútočilo znovu děsivé monstrum?

Starý most v Texasu je už řadu let dějištěm různých strašidelných jevů a záhadných zmizení či úmrtí. Zmařené lidské životy má prý na svědomí kozí muž, děsivé monstrum připomínající křížence kozla s člověkem. Zabydlel se poblíž Altonského mostu nebezpečný netvor?

Přes malou říčku mezi městy Denton a Copper Canyon v severní části Texasu v roce 1884 vyroste nenápadný železný most, který mezi městy zajistí spojení.

Dnes se už přes něj motoristé ani chodci vydávat nemusejí, neboť v těsné blízkosti starého mostu byla před dvaceti lety zřízena moderní silnice a s ní také nový betonový most.

Leckomu přináší úlevu, zejména pak místním policistům, kterým svítá naděje, že jejich noční můra konečně končí.

Starý Altonský most je dějištěm několika nevysvětlitelných incidentů, s nimiž si zdejší autority marně lámou hlavu, a zvěsti, které mezi zdejšími obyvateli kolují,  vyšetřování příliš neusnadňují. Za zmizení řady motoristů je prý zodpovědný záhadný netvor.

Může na těchto zprávách být něco pravdy? A představuje obávaný kozí muž nebezpečí i v současnosti?

Napůl kozel, napůl člověk. Takové monstrum prý obchází okolím Altonského mostu.
Napůl kozel, napůl člověk. Takové monstrum prý obchází okolím Altonského mostu.

Zrození kozího muže

„Mám mnoho vzpomínek na starý Altonský most a miluji každičkou z nich,“ hlásá pamětní deska se jménem místního filantropa Wayna Stuarta Ryana, který se zasadil o renovaci mostu v roce 1998.  Ne každý se však s jeho slovy dokáže ztotožnit.

Opačný příběh by mohl vyprávět černošský farmář Oscar Washburn, který se v oblasti usadil se svou rodinou na přelomu 19. a 20. století, tedy krátce po vybudování mostu.

U místních je muž poměrně oblíben, je považován za spolehlivého a poctivého obchodníka a v komunitě si získá přátelskou přezdívku „kozí muž“. Washburn si bohužel získá také několik nepřátel.

Zejména stoupencům nechvalně známého Kukluxklanu (militantní organizace prosazující nadvládu bílých–pozn. red.) je úspěch kozího muže trnem v oku.

Když pak farmář u Altonského mostu umístí ceduli s nápisem „Tudy ke kozímu muži“, rozzuří to členy Kukluxklanu natolik, že se rozhodnou Washburna zabít. Mohla brutální vražda „kozího muže“ inspirovat vznik děsivých legend?

Vražda bez těla

Oscar Washburn je zavražděn v srpnu roku 1938, kdy  na jeho farmu přijede několik útočníků s vypnutými světly na autě, odvlečou jej od rodiny a dovezou ho až k mostu, kde mu kolem krku uvážou smyčku a svrhnou ho dolů.

Záhy v šoku zjišťují, že tělo z provazu zmizelo, jako by tam snad nikdy ani nebylo. Mohlo spadnout do řeky? Vodní hladina je naprosto klidná a také se neozvalo žádné šplouchnutí, které by pád těla dokazovalo.

Útočníky to znejistí a zároveň rozlítí natolik, že se vrátí na farmu a vyvraždí celou Washburnovuu rodinu. Tělo samotného farmáře nebylo nikdy nalezeno, což dá později vzniknout, fámám o jeho možném přežití.

Další se klaní k tomu názoru, že Washburn při útoku skutečně zahynul, ale na mostě zůstává jeho duch, který se mstí za svůj nespravedlivý osud. Jak ale vražda černošského farmáře souvisí s výskytem hrozivého a nebezpečného monstra?

Z tohoto mostu byl svržen oblíbený černošský farmář.
Z tohoto mostu byl svržen oblíbený černošský farmář.

Monstrum útočí

Zejména v 60. a 70. letech minulého století se v okolí starého Altonského mostu začnou množit podivné incidenty. Vyděšení svědkové hlásí pozorování obrovského asi 2,5 metru vysokého stvoření.

Má černou kůži bez chlupů a jeho břicho je vůči zbytku těla neúměrně velké. Hlavu má vsazenou přímo mezi ramena, jako by ani neměl krk, a jeho tváři dominuje velký špičatý nos.

Tvor se pohybuje zvláštním způsobem, slovy svědků „jako by se to snažilo dostat ven z hustého bahna“. A jeho chodidla směřují dozadu! Takové monstrum v létě roku 1969 zaútočilo na skupinu mladých lidí, kteří společně tráví čas u jezera.

Tvor prý narazí do auta Johna Reicharta a pak se pokouší popadnout jeho ženu. Přátelé jsou incidentem natolik otřeseni, že okamžitě spěchají na policejní stanici. „Ti lidé měli opravdu strach,“ podotýká strážník James S. McGee.

Co je tak vyděsilo? Ať už to bylo cokoliv, bylo to rozhodně skutečné, na kapotě Reichartova vozu totiž po útoku zůstal hluboký, asi 75 centimetrů dlouhý škrábanec.

Útočí na auta

Názory na to, jak se monstrum připomínající člověka kříženého s kozlem, v oblasti objevilo, se různí.

„Jedna legenda praví, že před mnoha lety, jistý rádoby uctívač ďábla v oblasti bezděčně otevřel portál do nějaké pekelné říše, který umožnil monstru vstup do našeho světa,“ navrhuje americký publicista Nick Redfern, který je kozímu muži na stopě již několik let.

Jiní mají za to, že na sebe doslovnou podobu kozího muže bere duch zavražděného farmáře. Této hypotéze nasvědčuje fakt, že monstrum velice často útočí na auta, která mu zřejmě připomínají Washburnovy poslední okamžiky.

Dokonce se mezi místními tvrdí, že se s kozím mužem či duchem farmáře setká každý, kdo přes most přejede se zhasnutými světly, jako to udělali jeho vrahové. Je duch farmáře zodpovědný také za sérii podivných zmizení poblíž mostu?

Záhadná zmizení

Vedle pozorování děsivého hybrida u mostu, kterému se mezi místními říká Most kozího muže,  60. letech odstartuje také série záhadných zmizení řidičů, po nichž zůstane pouze opuštěný vůz odstavený u cesty.

Jeden takový případ je zaznamenán 15. listopadu 1967. I tentokrát policisté nacházejí blízkosti starého Altonského mostu odstavený automobil. Vůz je prázdný, ale nezdá se, že by došlo k nějaké nehodě.

Jako by jeho posádka na cestě zastavila a jednoduše zmizela. K autu se nikdo nepřihlásí a jeho majitele se nepodaří vypátrat. To je scénář, který se v oblasti opakuje znepokojivě často. Komu vozy patří a co se stalo s lidmi, kteří v nich seděli?

Je kozí muž zodpovědný za řadu opuštěných aut nalezených poblíž mostu? Co se stalo s jejich pasažéry?
Je kozí muž zodpovědný za řadu opuštěných aut nalezených poblíž mostu? Co se stalo s jejich pasažéry?

Nejasná smrt

Postupem času incidentů v blízkosti mostu ubývá, naopak na něm ale přibývá množství lovců duchů a vyšetřovatelů paranormálních jevů, kteří touží přijít záhadě kozího muže na kloub.

Jejich zájem vzroste v roce 2018 poté, co je z řeky protékající pod Altonském mostem vyloveno tělo 17letého mladíka. Lermont Stowers-Jones zemřel 20. listopadu toho roku údajně poté, co z neznámých pohnutek skočil z mostu do ledové vody.

Rodiče chlapce však vylučují, že by se do řeky vrhl sám, Lermont má totiž panický strach z výšek, takže by se k ničemu podobnému neodhodlal. Rodina zesnulého chlapce věří, že byl zavražděn a že jeho smrt má co do činění s legendou o kozím muži.

Existuje podezření, že vražda Ocara Washburna mohla někoho v oblasti přinejmenším inspirovat, aby hrůzný čin zopakoval. Také Stowers-Jones totiž patří k černošské menšině. Může mít jeho smrt souvislost s dávnou legendou?

Související články
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění