Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mount Everest: Pyšný i smrtící vrchol světa

Jako nejvyšší hora světa se Mount Everest stal v minulosti samozřejmě cílem mnoha výprav. Prvenství v jejím zdolání je připisováno siru Edmundu Hillarymu a šerpovi Tenzingovi Norgayovi. Existuje však i možnost, že tito muži byli na vrcholku až jako druzí…

S nadmořskou výškou 8849 metrů nad mořem je Mount Everest nejvyšší horou naší planety. Utvářel se společně se zbytkem Himálaje po nárazu indické a euroasijské kontinentální desky, které na sebe i dnes stále tlačí, a tím se zvyšuje i jeho nadmořská výška.

Podle vědců roste Everest ročně o 3–5 mm. Jméno získala hora v roce 1865 na počest britského zeměměřiče George Everesta (1790–1866). Hora leží na hranici Nepálu a Číny.

Na severu patří do nepálského regionu Khumbu a je součástí národního parku Sagarmatha, který je zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO.  Jako první změřil její výšku v roce 1852 indický matematik a zeměměřič z Bengálska, Radhanath Sikdar.

Vrcholek určil z 240 kilometrů vzdálené Indie trigometrickými výpočty pomocí přístroje na přesně měření vodorovných a výškových úhlů (teodolitu). Došel k číslu 8839 metrů nad mořem.

První měření provedl v roce 1852 indický matematik a zeměměřič z Bengálska, Radhanath Sikdar.
První měření provedl v roce 1852 indický matematik a zeměměřič z Bengálska, Radhanath Sikdar.

Jak vysoko leží vrchol?

O další měření se postarali v 50. letech 20. století indičtí zeměměřiči, jejichž výsledky byly ještě přesnější a dosáhly čísla 8848 metrů nad mořem.

Když ale v roce 2015 postihlo Nepál silné zemětřesení o síle 7,8 stupně, začalo se hojně diskutovat o tom, zda se nezměnila i výška hory. V roce 2019 pak horského velikána přeměřila nepálská expedice, a poté i čínská.

Podle jejich výsledků je Mount Everest vyšší, než se předpokládalo, a přesná výška činí 8848,86 metrů nad mořem.

Cíl dobrodruhů

Jako nejvyšší vrchol se stal Mount Everest cílem mnoha dobrodruhů, kteří chtěli jeho vrchol pokořit. A nutno dodat, že odolával velmi dlouho. Ve vysoké nadmořské výšce totiž život vypadá úplně jinak.

Panují zde velké výkyvy počasí, silný vítr a teploty hluboko pod nulou. Horolezcům tak při výstupu vždy hrozilo prochladnutí nebo akutní horská nemoc. Na vrcholu je tak řídký vzduch, že sem není možné doletět běžnou helikoptérou.

Mapování terénu

Za počátek dobrodružných výprav na vrchol Mount Everestu se dá označit průzkumná expedice pod vedením George Malloryho v roce 1921. Cílem nebyl výstup na vrchol, ale zmapování geografických podmínek v oblasti.

I přes nedostatečnou vybavenost se horolezci dostali na severní sedlo v nadmořské výšce 7060 metrů. Poté se všichni vrátili zpět.

George Mallory v roce 1921 provedl výstup, aby zmapoval geografické podmínky.
George Mallory v roce 1921 provedl výstup, aby zmapoval geografické podmínky.

První (ne)úspěšná výprava

O rok později se však vrátili k hoře v hojném počtu. Výpravu vedl Charles Granvill Bruce a skládala se celkem ze 13 britských horolezců včetně George Malloryho. Skupinu doprovázelo přes 160 nepálských a tibetských nosičů.

Mallory společně s dalšími dvěma horolezci poprvé překonali nadmořskou výšku 8225 metrů, a to bez použití kyslíku. Mallory to zkusil ještě jednou s kyslíkem, při výstupu se však strhla lavina, kvůli které zemřelo sedm nosičů, a expedice tím skončila.

Byli první či ne?

Bruce s Mallorym se nevzdávali a v roce 1924 opět stanuli před výzvou jménem Everest. Již během stavby základního tábora však zahynuli dva nosiči na omrzliny. Jenže tím tragédie teprve začaly.

George Mallory společně s Andrewem Irvinem vyrazili vstříc vrcholku, ale zpáteční cesty se nedožili. Dodnes se spekuluje, zda vrcholu dosáhli, či ne. Podle jediného přeživšího svědka, Noela Odella, vystoupali do výšky 8605 metrů.

V roce 1933 se našel Irvinův cepín ve výšce 8560 metrů a až v roce 1999 Malloryho tělo, které ukrýval led v 8155 metrech. Podle všeho došlo k tragédii v době, kdy se už oba horolezci slaňovali zpět do základního tábora.

Tělo Irvina ani jeho fotoaparát, který by mohl zdolání vrcholu prozradit, se prozatím nepodařilo najít.

Stále se neví, jestli Mallory s Brucem vrcholu dosáhli či ne.
Stále se neví, jestli Mallory s Brucem vrcholu dosáhli či ne.

Otevření cizincům

V dalších letech se nepodařilo podobné výstupy napodobit i proto, že Nepál zavřel do roku 1950 cizincům hranice. Ihned poté začala další vlna překonání nevlídné hory.

V roce 1952 se uskutečnila úspěšná švýcarská expedice, která ovšem neměla za cíl výstup na vrchol, ale průzkum území z Nepálu. Nejvýš vystoupali Raymond Lambert a šerpa Tenzing Norgay, kteří dosáhli výšky 8595 metrů. Tato šerpova zkušenost se stala zásadní pro další úspěchy.

Ať žije Hillary!

Do oblasti se dostal také horolezecký nadšenec, Novozélanďan Edmund Hillary. Ten si k sobě přibral právě zkušeného Tenzinga Norgaye a 29. května 1953 uskutečnili prvovýstup na horu.

Přitom Hillary viděl sníh poprvé v životě až ve svých 16 letech díky školnímu výletu do hor. Od té doby byl horami však doslova posedlý a již v roce 1946 měl značné zkušenosti, když procestoval všechny vysoké hory na Novém Zélandu.

Žádná fotografie

Když se výprava dostala k úbočí Mount Everestu, vydala se první skupina ve složení Charles Evans a Tom Bourdilon na vrcholek. Kvůli špatnému kyslíkovému přístroji Evanse se dostali „jen“ do výšky 8500 m. n. m.

Rozhodl tedy až druhý výstup, kterého se už účastnil Edmund Hillary a tentokrát byl úspěšný. Na vrcholku setrvali Edmund Hillary s Tenzingem Norgayem pouhých 15 minut.

Hillary na místě pořídil několik fotografií včetně Tenzinga, držícího cepín s nepálskou a britskou vlajku. Žádná fotka Novozélanďana na vrcholu hory ovšem neexistuje. Šerpa prý neuměl s aparátem zacházet.

Oficiálně poprvé stanul na vrchol sir Edmund Hillary.
Oficiálně poprvé stanul na vrchol sir Edmund Hillary.

Lze to i bez kyslíku

V dalších letech proběhly další desítky výstupů, většina s použitím kyslíku. Našli se i takoví dobrodruzi, kteří pokořili horu bez kyslíku. Prvními průkopníky se stali v roce 1978 Peter Habeler a Reinhold Messner.

Tím prolomili dlouhodobé předsudky, že podmínky na hoře jsou neslučitelné se životem, a stali se světoznámými osobnostmi.

Poprvé na vrcholu bez kyslíku stanul Reinhold Messner společně s Peterem Habelerem.
Poprvé na vrcholu bez kyslíku stanul Reinhold Messner společně s Peterem Habelerem.

Čekací fronta

Od té doby se mnohé změnilo a lidé se k hoře sjíždějí jako k turistické atrakci a čekají dlouhé fronty na to, aby mohli nejvyšší vrchol dobýt. Vybírají se již ověřené trasy, kde jsou připravená záchytná lana i žebříky.

K dispozici mají také mnohem lepší vybavení, než měli dobrodruzi v minulém století. A přesto zde stále umírají, protože hora byla, je a zůstane nevyzpytatelnou přírodní chloubou.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz