Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Muži versus ženy: Jakými chorobami nejčastější trpí?

Velkým množstvím chorob strádají stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji jen jedno pohlaví. Kdo je tedy zdravější? Muž, nebo žena?

Podle vědců z Washington State University mají muži a ženy rozdílné mechanismy, které jim pomáhají vyrovnávat se s nemocí a zvládat zdravotní komplikace.

Tak například ojedinělý symptom a zdravotní komplikace (například pouhá rýma nebo bolest jedné konkrétní části těla) obtěžuje víc ženy než muže, ale když se jedná o více symptomů najednou (například chřipku nebo virózu), ženy jsou v tomto případě odolnější než silnější pohlaví.

Přátelská žena je méně nemocná

U žen se také do zvládání nemoci více zapojuje osobnost, kdežto muži mají obecně sklon reagovat podobně. K tomuto závěru dospěli vědci z Department of Economic sciences, kteří v dlouhém časovém období analyzovali, jak zvládají nemoci muži a ženy.

Jejich vzorek čítal téměř 3000 respondentů. Při výzkumu se ukázalo, že ty ženy, které mají spoustu přátel, sociálních kontaktů a kvalitní partnerský vztah, dokážou zvládat nemoci lépe než ostatní. Oproti tomu u mužů se žádné takové rozdíly neprojevily.

Ty ženy, které mají spoustu přátel, zvládají nemoci lépe.
Ty ženy, které mají spoustu přátel, zvládají nemoci lépe.

Za co můžou hormony

I když jsou muži často označováni za silnější pohlaví, při setkání s chorobami to rozhodně neplatí.

Ženy muže celosvětově přežívají o šest let, velký podíl na tom však mají ženské pohlavní hormony, které jejich tělo chrání třeba před nemocemi srdce až do menopauzy. Proto lze určit, kterými chorobami onemocní spíše ženy a jakými pravděpodobněji muži. Co tedy komu hrozí?

ŽENY

Migréna

* Muži na záchvaty migrény skoro netrpí, zato ženy tímto nepříjemným bolením hlavy trpí 3x častěji. K migréně může vést klesající hladina estrogenu během menstruace či menopauzy.

O co jde: Migréna se projevuje pulzující bolestí v jedné polovině hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka nebo spánku.

Záchvat bolesti trvá obvykle 4 hodiny až 3 dny a je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů a někdy i nevolností, či přímo zvracením.

Migréna trvá mezi 3 hodinami až 3 dny.
Migréna trvá mezi 3 hodinami až 3 dny.

Alzheimerova choroba

* Ženy jsou touto zákeřnou chorobou ohroženy o trochu více než muži. Může za to nedostatek estrogenu po menopauze.

O co jde: Onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. Jedná se o nejčastější typ demence u osob starších 65 let.

K prvním příznakům patří poruchy paměti, postupně se přidává poškození kognitivních a intelektuálních, ale i fyzických schopností.

Rakovina plic

* Rakovina je strašákem současnosti a můžeme-li věřit předpovědím odborníků, bude ještě hůř.

Už nyní umírá na světě v důsledku této nemoci jeden člověk každých pět vteřin, celkem na ni ročně zemře 8 milionů lidí a u 14 milionů je každý rok nově diagnostikována.

U mužů výskyt mírně klesá, u žen roste (podle dat za rok 1977 až 2016 klesl roční výskyt onemocnění u mužů o 9,9 %, u žen vzrostl o 32,8 %). Podle americké studie jsou kuřačky 2x více ohroženy rakovinou plic než kuřáci.[/caption]

Záněty močového měchýře

* Postihují častěji ženy kvůli odlišné anatomii močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici, která navíc ústí blízko konečníku.

A právě z něj se mohou bakterie přes hráz snadno dostat do močové trubice a z ní rychle a snadno do močového měchýře, kde se pomnoží a vznikne zánět.

O co jde: Nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře, močové trubice nebo močových cest.

Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny.

Náchylné k onemocnění jsou především ženy v těhotenství, kdy se močový měchýř stlačovaný plodem nemůže dobře vyprazdňovat, a lidé s cukrovkou, jejichž moč obsahuje velké množství cukru, který bakteriím prospívá.

Infekcí trpí většinou ženy kvůli anatomii těla.
Infekcí trpí většinou ženy kvůli anatomii těla.

Osteoporóza (řídnutí kostí)

* Vyšší riziko hrozí především ženám po menopauze, u kterých se snižuje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu, a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí. Z tohoto důvodu dochází k častým zlomeninám, na které si stěžuje až 50 % žen.

O co jde: Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám.

Nemoc může zpočátku působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře nebo vytvoření hrbu.

Roztroušená skleróza

* V Česku je asi 20 000 pacientů s roztroušenou sklerózou, více než 70 % z nich jsou ženy. Nemoc se u nich projevila v průměru již v 31 letech. Příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému zatím nebyla odhalena.

O co jde: Chronické onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Typickým příznakem je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice také kouření a nedostatek vitamínu D.

Úzkostné poruchy a deprese

* U žen je dvakrát pravděpodobnější, že se u nich vyskytne deprese. Ženy a muži totiž reagují zcela odlišně na události ve svém životě. Ženy jsou náchylnější ke stresu, což může zvýšit jejich úzkost.

U žen, které čelí životním stresorům, je pravděpodobnější, že je zlomí a srazí na kolena, což může zvýšit jejich úzkost. Muži jsou aktivnější v boji proti strachu a nejistotě.

O co jde: Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky, která se projevuje snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Úzkostné poruchy se řadí k neurotickým poruchám.

Zahrnují fobie a několik forem nadměrné úzkosti a strachu, které nastupují náhle a brání vykonávání běžných denních činností.

Rakovina prsu

* Karcinom prsu je zhoubné nádorové onemocnění prsu, které postihuje v naprosté většině případů ženy. Muži tvoří zhruba 1 % postižených. K většině onemocnění dochází po 60. roce věku.

O co jde: Lékaři u nás každý rok diagnostikují 6000 nových případů, více než 2000 pacientek pak na toto onemocnění zemře. Nádor prsu se vytváří z abnormálních rakovinných buněk, které ztratily svou původní funkci a vymkly se kontrole. Může se také šířit do okolních uzlin a vytvářet metastázy.

Poruchy příjmu potravy

* Uvádí se, že na 10 nemocných dívek nebo žen připadá 1 muž. Poněkud vyšší je procento mužů v případě záchvatovitého přejídání, ale přesto u poruch příjmu potravy převažují mezi postiženými ženy.

Hlavním důvodem je, že společnost nikdy nepřikládala velký význam tomu, kolik muži váží.

O co jde: Jedná se o okruh onemocnění, kam patří mentální anorexie, mentální bulimie a také přejídání, spojené s jinými psychickými poruchami, například se stresem.

U poruch příjmu potravy jsou typické obavy z tloušťky, vyzvracení přijaté potravy a zkreslené vnímání vlastního těla.

Onemocnění štítné žlázy

* Zdravotními problémy spojenými s poruchami štítné žlázy trpí přibližně 200 milionů lidí na celém světě, přičemž ženy 8–10x častěji než muži. Pro sníženou funkci štítné žlázy je typický nedostatek hormonů.

Tato porucha je nejčastěji diagnostikována u žen ve věku 40–50 let. Naopak zvýšená funkce štítné žlázy je nejběžnější u žen mezi 20–40 lety.

O co jde: Snížená funkce štítné žlázy (tzv. hypotyreóza), nebo naopak zvýšená (hypertyreóza) postihne v průběhu života až 10 % populace. Polovina lidí ale podceňuje příznaky a nemoc neléčí.

Kromě nedostatku či nadměrného přísunu jódu ovlivňuje funkci štítné žlázy i dědičnost nebo stres. Průběh a prognóza některých poruch jsou přitom výrazně horší u kuřáků.

MUŽI

Onemocnění srdce a cév

* Riziko srdečně-cévních onemocnění je vyšší u mužů a ve vyšším věku. Na vině je podle odborníků opět to, že muži více holdují alkoholu, kouří a žijí nezdravým životním stylem.

O co jde: Vzhledem k tomu, že tato onemocnění jsou v raných fázích bez zjevných příznaků, jednoduše nebolí, jsou veřejnosti více známy až závažné stavy jako např. angina pectoris nebo srdeční infarkt.

Jejich vznik a vývoj lze u mnoha pacientů výrazně ovlivnit změnou životosprávy a omezením rizikových faktorů. Mezi tyto choroby patří ischemická choroba srdeční (angina pectoris, srdeční infarkt), mozková mrtvice nebo ischemická choroba dolních končetin

Cirhóza jater

* Nejspolehlivějším a nejběžnějším způsobem, jak si pořídit cirhózu jater, je vytrvalá konzumace alkoholu, proto postihuje častěji muže.

Množství alkoholu, které při každodenní konzumaci představuje významné riziko rozvojem jaterní cirhózy, je asi 50 g alkoholu/den pro muže a 20 g alkoholu/den u ženy.

Což je jeden půllitr piva na den. Individuální snášenlivost alkoholu je samozřejmě do značné míry vrozená. Jedna třetina jaterních cirhóz vzniká jako následek chronického zánětu – žloutenky typu B a C.

O co jde: Nemoc známá jako „tvrdnutí jater“. Jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou, nepotřebnou jizevnatou hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně.

Játra nebolí, pracují méně, ale při běžných denních činnostech nás zprvu tato lehká nedostatečnost nijak výrazně neomezuje. Možnosti léčby cirhózy jsou velmi omezené. Základem je okamžitě zastavit působení faktorů poškozujících vaše játra.

V případě alkoholu to předpokládá úplnou abstinenci, v případě hepatitid odpovídající léčbu. Jediným způsobem, jak nahradit funkci postižených jater, je v současnosti jejich transplantace.

Závislost na alkoholu

* Muži tvoří 2/3 českých alkoholiků, ačkoli u žen vzniká závislost na alkoholu dvakrát rychleji než u mužů. Na vině je opět to, že muži více žijí nezdravým životním stylem.

O co jde: Alkoholismus (závislost na alkoholu) je chronické recidivující onemocnění, které ničí nejen celou osobnost postiženého člověka po stránce psychické a fyzické, ale i jeho blízké, zvláště pak rodinné příslušníky. Patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti.

Dna (lidově také nemoc králů či pakostnice)

* I tato nemoc postihuje častěji muže, hlavně obézní jedince. Úzce totiž souvisí se stravováním a významně k ní přispívá nadměrná konzumace masa, alkoholu a dalších potravin s vysokým obsahem purinů.

O co jde: Dna je porucha metabolického systému organismu, která se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů. Bolest způsobuje navrstvení krystalků kyseliny močové, které jsou ostré jako jehličky. Kyselina močová vzniká při zpracování purinů.

HIV / AIDS

* Jen v Česku od poloviny 80. let diagnostikovali lékaři virus HIV u více než 4000 lidí, z toho 80 % pacientů tvoří muži. Často to jsou homosexuálové, protože nechráněný anální sex zvyšuje riziko nákazy.

Podle údajů z června 2019 dosud propuklo u 653 pacientů v ČR onemocnění AIDS a tomuto onemocnění podlehlo 307 lidí, z toho bylo 250 mužů a 57 žen.

O co jde: Virus HIV způsobuje ztrátu obranyschopnosti našeho těla. V organismu napadá zejména určitou skupinu bílých krvinek – T-lymfocyty, v nichž se množí. Může způsobovat nemoc AIDS (syndrom získaného selhání imunity).

Dochází pak k tomu, že odpověď imunitního systému na podnět (infekci, zhoubné bujení) přichází opožděně, infekce má čas se rozvinout, nádor rozrůst. Posléze se špatně fungující systém přetíží a nakonec zhroutí.

V posledních fázích dojde k extrémnímu vyčerpání organismu, který musí vyvinout nezměrné úsilí na zvládnutí i té sebemenší infekce.

Autismus

* Vyskytuje se asi u 0,5 %populace a je čtyřikrát častější u chlapců než u dívek. Jen v Česku se každý rok narodí zhruba 200 dětí s autismem, v zemi tak odhadem žije 15 až 20 tisíc pacientů s tímto onemocněním. Příčinu autismu se zatím nepodařilo odhalit.

O co jde: Autismus je vrozené duševní postižení projevující se stereotypními vzorci chování, narušenými sociálními vazbami a špatnou schopností komunikace.

Parkinsonova choroba

* Nemoc postihuje převážně starší lidi, nevyhýbá se však ani třicátníkům či čtyřicátníkům. Postihuje častěji muže. Poměr nemocných mužů k ženám odhadují odborníci na 3 : 2.

O co jde: Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících nervový přenašeč dopamin. To je látka, která zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami.

Jeho nedostatek způsobuje motorické problémy a ovlivňuje psychický stav pacienta. Přestože je to jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, stále ho lékaři nedokážou vyléčit.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz