Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Na počkání, bez objednání: Aireen odhalí onemocnění očí do minuty

Český projekt Aireen přináší diabetikům naději: Dokáže pomocí umělé inteligence pouhým pohledem do očí během chvilky rozpoznat diabetickou retinopatii.

Nyní mají pacienti možnost nechat si prostřednictvím tohoto unikátního softwaru bezplatně, rychle a bez objednání vyšetřit zrak a předejít závažným a nevratným změnám, které s sebou toto onemocnění přináší.

Stačí se podívat do screeningové kamery a chvilku se nehýbat. A je to! Zcela bezbolestně a neinvazivně lze na počkání vyšetřit oční pozadí a zjistit, zda nedochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi.

Rychlý screening diabetické retinopatie prostřednictvím unikátního českého projektu Aireen nyní mohou zájemci podstoupit v pražské i brněnské Oční klinice NeoVize.

Výsledky vyšetření jsou známy během pár minut. „Moderní software s vlastní implementací umělé inteligence, trénované na více než milionu fundus snímcích a stovkách tisíc anotací od oftalmologických specialistů nabízí vynikající přesnost a citlivost screeningu.

Snímky pořízené běžnou fundus kamerou nahrané do aplikace Aireen jsou za méně než 30 sekund zhodnoceny na přítomnost symptomů diabetické retinopatie,“ popisuje Jan Hlaváček, výkonný ředitel projektu Aireen.

Software automaticky detekuje případné změny způsobené cukrovkou a umožňuje široce dostupný a přesný screening diabetické retinopatie. „Objeví se barevné označení: červené či zelené. Zelené vyloučí, že pacientův stav je spojen se změnami na oční sítnici.

Označení červené lékaři potvrdí, že pacient má absolvovat odborné vyšetření, protože je něco na sítnici v nepořádku,“ doplňuje Hlaváček.

Výhodou je, že pokud se diabetická retinopatie potvrdí, pacient bude rovnou objednán na specializované vyšetření v NeoVizi a nemusí shánět dalšího odborníka.

Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay
Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay

Aireen chrání zrak pacientů a sníží zatížení zdravotníků

Diabetes je na vzestupu. Lidí s tímto onemocněním je v České republice 900 tisíc a na světě dokonce půl miliardy. V tuzemsku statisticky trpí diabetickou retinopatií přes 11 % diabetiků, postihuje více než 100 tisíc diabetiků.

Podle MUDr. Marty Klementové z diabetologického a endokrinologického centra DIAvize trpí tímto onemocněním v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky 65 až 90 % diabetiků, s vyšší frekvencí u pacientů s diabetem mellitem 1. typu.

Jak uvádí Česká diabetologická společnost, ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie a její komplikace nejčastější příčinou nově vzniklé slepoty u osob ve věku 20–74 let. Riziko oslepnutí u diabetika je 10–20× vyšší než u nediabetika.

Díky prevenci a léčbě lze ovšem riziko ztráty zraku redukovat o více než 90 %. A český projekt Aireen, který získal ocenění Czech DIGI@MED Award 2020, cenu Microsoft Awards 2021 či Vodafone Nápad Roku 2021, hraje v prevenci důležitou roli.

„Aireen bude chránit zrak našich pacientů, sníží zatížení zdravotníků a v konečném důsledku ušetří i náklady na léčbu komplikací a péči o těžce zrakově postižené.

Blíží se tak doba, kdy budeme zachraňovat zrak nejen pacientům se šedým zákalem a očními vadami, ale i s diabetem,“ myslí si Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize Group, který se v projektu Aireen angažuje jako jeden z investorů.

Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay
Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay

Diabetickou retinopatii pacient sám nepozná

Slovo „retina“ označuje sítnici a „patie“ zase chorobu – jak tedy název napovídá, diabetická retinopatie je postižení sítnice způsobené cukrovkou.

„Typická diabetická retinopatie je charakteristická chronickým průběhem, který postupně a dlouhodobě působí na sítnici a může mít devastující účinky.

Proto je prevence velmi důležitá,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Nebezpečí diabetické retinopatie spočívá v tom, že přichází nenápadně a zpočátku pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky.

Když se objeví, bývá už obvykle pozdě. „V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu.

To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ dodává MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně a absolvovat kontrolu sítnice u oftalmologa, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje.

Problém však je, že diabetiků je v České republice téměř milion. „Z dat zdravotních pojišťoven vyplývá, že ve skutečnosti tuto kontrolu pravidelně nemá ani polovina pacientů. Oční ambulance na to nemají kapacitu.

V celosvětovém měřítku je problém ještě markantnější – pro půl miliardy diabetiků je na světě k dispozici 200 tisíc očních lékařů,“ poukazuje Jan Hlaváček. Aireen umožňuje zefektivnit kontrolu diabetiků v očních ambulancích a tím zvýšit dostupnou kapacitu.

Oční kliniky NeoVize již dnes v Praze, Popradu a nově i v Oční ambulanci NeoVize v Běhounské ulici Brně nabízí díky Aireen vyšetření diabetikům na počkání a bez objednání.

Tím pacientům s cukrovkou ušetří mnoho času, jelikož se nemusejí objednávat na zdlouhavé komplexní vyšetření, ale k detekci změn jim postačí jen krátký pohled do screeningové kamery.

Vyšetření je navíc po diabetiky zcela zdarma. Jedná se v ČR o novinku a od počátku se ukazuje, že mezi pacienty a lékaři je o podobnou službu obrovský zájem. I proto se tento model screeningu očí rozšiřuje i do dalších regionů: Sokolova, Olomouce a další budou následovat.

Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay
Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay

Do budoucna může Aireen diagnostikovat i makulární degeneraci a glaukom

 „Věříme, že brzy budou moci screening očního pozadí nabídnout svým pacientům také diabetologové v rámci pravidelných diabetologických kontrol,“ předpokládá Jan Hlaváček.

Již dnes svým klientům tuto službu díky Aireen nabízí Diabetologické a endokrinologické centrum DIAvize Praha. Aireen tak zvyšuje dostupnost screeningu.

Chrání zrak pacientů, zvyšuje jejich komfort a šetří zdroje zdravotních pojišťoven. Start-up Aireen, jehož software pro detekci diabetické retinopatie je od roku 2020 oficiálně registrovaným zdravotnickým prostředkem, má navíc velké ambice a mohl by do budoucna pomáhat i v odhalení dalších onemocnění.

„Aireen odhalí bezpečně diabetickou retinopatii, ale pracujeme už na tom, aby dokázala diagnostikovat i věkem podmíněnou makulární degeneraci a glaukom. Rozpracována je výzkumná fáze na detekci Alzheimerovy choroby.

Z odborných publikací víme, že sítnice má potenciál i dalších nemocí, dokonce u některých rakovin nebo v predikci zvýšeného rizika mozkové mrtvice.

Cílem je z jednoho snímku pořízeného fundus kamerou odhalit maximum chorob,“ nastiňuje Jan Hlaváček možnou budoucnost.

Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay
Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay

(Úvodní foto: Pixabay)

Související články
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Na první pohled se mohou jevit jako přežitek, který už dávno překonal svou dobu. Opak je pravdou. Přechodové rituály tvoří nedílnou součást našeho života. Znamenají totiž nejen změnu naší společenské definice, ale zejména individuálního chápání sebe sama.   Podrobně se na tento fenomén životních změn zaměřil antropolog a religionista s francouzskými kořeny Arnold Van Gennep […]
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let.   Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla […]
reklama
Historie
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zajímavosti
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, […]
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Záhady a napětí
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
epochaplus.cz
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus.
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř