Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejgeniálnější vynález v dějinách lidstva – peníze!

Peníze dnes představují pro lidstvo téměř samozřejmost. Ale odkud se vlastně vůbec zrodil nápad platit? A jak se měnila forma platidel? Od korálků přes stříbrné a zlaté mince, bankovky, šeky až po platební karty. Jaká je jejich budoucnost?

Základ pro vývoj peněz tvoří samotné lidské společenství. V prvopočátcích lidé obhospodařovali pouze svoje území a vše, co potřebovali, si pořídili sami vlastní prací a činností.

Postupem času však přišli na to, že je výhodnější se specializovat a zaměřit se pouze na dovednosti, které jsou jejich předností. Tyto výtvory pak mohli směňovat za jiné předměty, které vyráběl někdo jiný.

Počátek směnného obchodu

Jenže tato výměna zboží za zboží narážela na jeden problém – najít člověka, který potřebuje ono zboží, a zároveň prodává požadovaný výrobek. Kdo chtěl směnit třeba obilí za pazourek, musel najít někoho, kdo vyráběl pazourek, a navíc potřeboval obilí.

Proto se již v prehistorických dobách začal prosazovat zprostředkovaný obchod prostřednictvím vzácných, žádoucích a trvanlivých předmětů.

Nejznámějším příkladem jsou mušle kauri, které používali Číňané, a staly se nejdéle používaným druhem peněz v dějinách – některé domorodé africké kmeny tyto mušle používají dodnes.

Je libo plátno, či kakao?

Platilo základní pravidlo – aby předměty mohly sloužit jako platební komodita, musely být na daném území vzácné. Slované používali jako platební komoditu plátno, jiné národy zase dobytek, kožešiny či obilí.

U starých Mayů byly oním předmětem obchodu kakaové boby. Samotnou kategorií tvořily zvířecí materiály, jako například sloní kly, nosorožčí rohy nebo kůže.

Než přišly peníze, vyměňovalo se zboží za zboží.
Než přišly peníze, vyměňovalo se zboží za zboží.

Vyhrávají drahé kovy

Velmi brzy se však začaly objevovat drahé kovy. Ty totiž vypadaly velmi lákavě a daly se navíc podle libosti odvažovat a dělit. První zmínky můžeme najít již ve starověké Mezopotámii v 5. tisíciletí př. n. l., kdy se jako směna používalo vážené stříbro.

Kontrolovalo se nejen množství kovu, ale i jeho kvalita. Kromě stříbra se brzy začalo používat i zlato.

Hodnota daná mincí

Zcela přirozeně se z odvažovaných drahých kovů přešlo na praktičtější platidla. Tím se staly mince. Už v Chammurapiho zákoníku z roku 1770 př. n. l. byla zrnka stříbra definována jako jednotka, která se nevážila, ale počítala.

V západní civilizaci vznikly první mince koncem 7. století př. n. l. v oblasti Malé Asie. Zde se směsi zlata a stříbra označovaly raženou značkou města nebo panovníka.

Zajímavé je, že názvy starých mincí se shodovaly s váhovými jednotkami – talent, šekel, peso nebo libra.

Kov do mince

S rozvojem mincovnictví se samozřejmě začaly objevovat i pokusy o šizení. Vznikal tak rozdíl mezi nominální hodnotou mince a skutečným obsahem drahého kovu.

Aby se zamezilo takovému padělání, obsahovaly mince znak mincovny, jenž byl zároveň jakýmsi certifikátem kvality a potvrzením množství kovu, samotná mince navíc nesla určité ochranné znaky.

Od dob starověkého Řecka až do konce 19. století se měna definovala tzv. měnovým číslem, které stanovovalo, kolik mincí se z určitého množství drahého kovu vyrazí.

Panovník chce monopol!

S příchodem středověku stejně rychle vznikaly a zanikaly různé měny, ale pouze v lokálním měřítku. V tomto období se začali do ražby vměšovat panovníci, kteří toužili mít výlučné právo na ražbu.

Postupně však snižovali množství drahého kovu a nahrazovali ho levnějšími přísadami.

Úschovny jako první banky

Mince sice byly přelomové, ale i u nich se vyskytl problém, především se skladováním. V případě jejich většího množství vznikalo nebezpečné z hlediska možné krádeže či loupeže. Proto začaly vznikat tzv. úschovny mincí.

Za poplatek si v nich lidé uložili svoje jmění a dostali o tom potvrzení. Získaný doklad se posléze používal místo platby, jeho hodnota se totiž rovnala množství drahého kovu, které reprezentovala. Fakticky tak šlo o první poukázky na zlato.

Z úschoven vznikly první banky.
Z úschoven vznikly první banky.

První papírové bankovky

První zmínky o papírových penězích se objevují v Číně, kde se objevily ručně psané stvrzenky, které vydávali obchodníci lidem místo těžkých mincí. Později tento systém převzal stát a mohly být úředně používány jako peníze.

V Evropě se objevily až o několik století později, konkrétně v roce 1661, kdy je z nedostatku stříbrných mincí začala vydávat stockholmská banka.

V Anglii dostala na jejich vydávání v roce 1694 monopol jediná banka, zatímco v USA je vydávaly tisíce peněžních ústavů.

Státovky vedené panovníkem

Státy však velmi často potřebovali zvýšit svoje příjmy, a tak panovníci dovolili bance tisknout více bankovek, než kolik bylo měnového kovu v jejich trezorech.

Pokud by se tedy všichni držitelé peněz rozhodli směnit své bankovky zpět na zlato, banky by nikdy nemohly uspokojit všechny. Proto začaly být vydávat „státní peníze“, zvané státovky.

Krach Krále Slunce

Fakticky šlo o dodatečné zdanění obyvatelstva, jehož peníze ztratily část hodnoty, kterou tak získala vláda. Většinou byly kryty zlatem. V době válečných výprav, kdy byla pokladnice prázdná, si takto králové pomáhali se svými válečnými výdaji.

Klasickou ukázkou krachu státovek je doba vlády Ludvíka XIV. ve Francii na přelomu 17. a 18. století. To zubožilo obyvatele Francii a ve svém důsledku vedlo ke vzniku osvíceneckého hnutí.

Ludvík XIV. státovkami platil válečné výdaje.
Ludvík XIV. státovkami platil válečné výdaje.

Zlatý standard

Tento měnový systém vznikl mezi lety 1871–1914, kdy byla hodnota měn pevně navázána na zlato. Kupříkladu americký dolar byl definován jako 1/20 unce zlata. To znemožňovalo vydávat nové, ničím nekryté peníze.

Vše se změnilo během válečných let první světové války, kdy válčící strany došly k opuštění zlata na „krytí“ bankovek, což odstartovalo inflaci.

Meziválečné období se pak dalo charakterizovat měnovým chaosem, který přinášel stále vyšší inflaci, cla, kvóty a problémy mezinárodního obchodu.

Zničující hospodářská krize

V USA zrušil zlatý standard prezident Franklin D. Roosevelt na konci roku 1933 v době, kdy vrcholila velká hospodářská krize. Každý obyvatel USA tak musel odevzdat veškeré zlato pod pokutou až 10 000 dolarů, 10 let vězení nebo obojí.

Po druhé světové válce pak vítězné mocnosti ustavily tzv. Brettonwoodský měnový systém, který fungoval mezi lety 1945–1971. Americký dolar se napojil na zlato, zatímco ostatní měny na dolar.

Tento systém fungoval byl v roce 1971 úplně zrušen, a zlato tak ztratilo téměř veškeré použití jako prostředek směny.

V USA se po hospodářské krizi zrušil zlatý standard.
V USA se po hospodářské krizi zrušil zlatý standard.

Nástup platebních karet

Na počátku 20. století došlo k přelomovému objevu. Docházelo k rychlému rozvoji obchodu, lidé se častěji stěhovali, vzdálenosti se zvětšovaly, což byl případ zvláště období tzv. Zlaté horečky, kdy se objem přepravovaných peněz i vzdálenosti znásobily.

Na scéně se tak objevily cestovní šeky, poštovní poukázky a později i platební karty.

Do restaurace bez peněz

K samotnému nápadu na univerzální karty došlo v roce 1950. S myšlenkou přišel Frank McNamara poté, co se šel navečeřet do restaurace, a zapomněl si peněženku. Na základě této zkušenosti se rozhodl založit klub DinersClub.

Ten vydával svým členům úvěrové karty pro placení v restauracích, které měly s klubem uzavřenou smlouvu. Tento systém mimochodem funguje dodnes.

Nehmatatelné jmění

S vývojem technologií započalo rozšiřování elektronických peněz. Tento trend odstartoval přibližně v polovině 90. let minulého století, kdy se objevovaly první internetové platební systémy.

Cílem bylo v reálném čase převádět platby mezi jednotlivými subjekty, a to bez ohledu na jejich polohu nebo hranice státu. V současné době tato tendence stále pokračuje a elektronické peníze pomalu vytlačují papírové oběživo.

Nástup kryptoměn

V segmentu elektronických peněz vznikl v nedávné době další typ digitální měny. Kryptoměna! Nejznámější a zároveň jednou z nejstarších je bitcoin, který vytvořil anonymní vývojář či skupina vývojářů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Hlavním rysem kryptoměn se stala především decentralizace, peníze se také posílají přímo bez prostředníků a je možné je zaslat téměř okamžitě. S transakcí také nejsou spojené žádné osobní a citlivé údaje. Navíc je předem znám konečný počet bitcoinů i doba jejich uvolňování do oběhu.

Momentálně platíme hlavně elektronickými penězi.
Momentálně platíme hlavně elektronickými penězi.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz