Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejslavnější atentáty: Zpěváci v hledáčku smrti!

Sláva, milionové honoráře, miliony fanoušků. Být slavným zpěvákem je skvělé. Ale někdy může jít o život. Víte, na které slavné osobnosti hudebního průmyslu byl spáchán atentát? A kdo jej nakonec nepřežil?

Mick Jagger: Zastal se chlapce, proto měl zemřít

Útočník: gang Hells Angels

Způsob provedení: utopení

Kdy: květen 1969

Kde: Long Island

Čas: v odpoledních hodinách

Status: útok přežil

V roce 1962 založil Mick Jagger (*1943) s Brianem Jonesem a  Keithem Richardsem jednu z nejslavnějších skupin rockové historie. Sláva bohužel stoupla skupině The Rolling Stones hodně rychle do hlavy.

Svou podstatnou roli v tom hrály i neuvěřitelně nadčasově skladby. A tak není divu, že Mick Jagger společně s dlouholetým kamarádem Keithem propadli drogám.

Oba byli v roce 1967 odsouzeni k tříměsíčnímu trestu odnětí svobody, ten jim však byl nakonec zmírněn na podmíněný. Že by se ale poučili, se říct nedá.

Mnohdy měli během svých koncertů plných alkoholu, drog a krásných žen problémy s fanoušky, ochrankou či muži zákona. Bylo tak vlastně otázkou času, kdy naštvou někoho, kdo si to nenechá líbit.

Smrt na koncertě

Na jednom z jejich koncertů v Altamont Speedway v prosinci 1969 zmlátil jeden z členů motorkářského gangu Hells Angels, kterého si Rolling Stones najali jako ochranku, osmnáctiletého Mereditha Huntera přímo před tribunou.

Mladík na následky útoku zemřel a Rolling Stones okamžitě vypověděli Pekelným andělům smlouvu o zajišťování pořádkové služby na svých koncertech. „Členové gangu se pak Jaggerovi chtěli pomstít smrtí za to, že je vyhodil,“ uvedl agent FBI Mark Young.

Pekelní andělé se rozhodli Micka Jaggera chladnokrevně zabít. Gang chtěl využít toho, že Jagger právě pobýval ve své vile v luxusní čtvrti Hamptons u New Yorku.

I nejlépe připravený plán ale může ztroskotat na úplné maličkosti – a právě ta zachránila Micku Jaggerovi život.

„Plánovali útok z moře, do sídla chtěli vniknout přes zahradu a vyhnout se tak ochrance, která stála před vchodem,“ popsal vyšetřovatel FBI Tom Mangold. Zabránilo jim v tom však rozbouřené moře.

„Loď se dostala do silné bouřky, útočníky smetla z paluby a všichni skončili v moři. Přežili, ale z útoku sešlo. Nikdy už se o další pomstu nepokusili,“ dodal Mangold.

FBI o nezdařeném atentátu Micka Jaggera neinformovala.
FBI o nezdařeném atentátu Micka Jaggera neinformovala.

John Lennon: Před smrtí se vyfotil s vrahem!

Útočník: Mark David Chapman

Způsob provedení: střelba z pistole

Kdy: 8. prosinec 1980

Kde: před svým domem

Čas: kolem 22. hodiny

Status: útok nepřežil

Jedním z nejznámějších zpěváků 20. století byl zajisté John Lennon (1940–1980) ze skupiny Beatles. Ten byl znám pro svůj šarm a vřelý vztah k médiím. Rád cestoval a poskytoval rozhovory.

Ráno 8. prosince 1980, než nasedl do auta, aby odjel do nahrávacího studia, stál před jeho newyorským domem The Dakota Mark David Chapman. Požádal ho o fotografii a Lennon mu vyšel vstříc.

To ale ještě netušil, že hovoří se svým vrahem, který ho za pár hodin sprovodí ze světa.

Pět smrtících výstřelů

Když se tentýž den večer John Lennon vracel se svou ženou Yoko Ono domů, Mark Chapman na zpěváka čekal ukrytý ve stínu. Yoko šla první, několik kroků za ní John. Když prošli vstupní bránou, zavolal Chapman zezadu:

„Pane Lennone!“ Ten se stihl sotva otočit, když na něj Chapman pětkrát vystřelil. Lennon ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. První kulka zasáhla Lennonovo okno, dvě prostřelily plíci, další roztříštila rameno.

Poslední, pátá kulka zasáhla aortu. Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem.

Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tj. krátce před 23. hodinou.

Mark byl nakonec odsouzen k doživotnímu trestu s možností omilostnění po dvaceti letech. Příčinou úmrtí bylo vykrvácení, podle lékařů měl přijít až o 80 % krve.

Poslední slova, než jeho bezvládné tělo spadlo na zem, byla: „Postřelili mě… někdo na mě vystřelil.“
Poslední slova, než jeho bezvládné tělo spadlo na zem, byla: „Postřelili mě… někdo na mě vystřelil.“

Marvin Gaye: Zabil ho vlastní otec

Útočník: Marvin Gay senior

Způsob provedení: střelba v afektu

Kdy: 1. duben 1984

Kde: před vlastním domem

Čas: kolem poledne

Status: útok nepřežil

Marvin Gaye (1939–1984) byl nadaný soulový zpěvák, který to v životě neměl jednoduché. Jeho otec byl církevní reverend a v žádném případě netoleroval synův vztah k hudbě.

Ke všemu se Marvin v dětství stal několikrát obětí šikany – kvůli své pleti, chudobě, nebo i za své příjmení, kvůli kterému se mu ostatní posmívali, že je gay, tedy homosexuál („e“ si přidal k příjmení až později).

Když se lidé ze sousedství začali o Marvinovi vyjadřovat, že skrývá svou skutečnou orientaci, Marvin senior jakožto věřící nemohl tuto pomluvu unést a začal syna fyzicky trestat.

O něco později, když ho proslavil hit What Going On, se rozhodl od rodiny odstěhovat. Po několika letech se vrátil, aby se pokusil s otcem udobřit. To se mu ale nepovedlo, došlo k zuřivé hádce. Marvin senior sáhl po zbrani a na svého syna dvakrát vystřelil. Zpěvák zemřel během převozu do nemocnice.

Zemřel, když se chtěl usmířit

Marvin senior nebyl z návratu svého syna z Belgie, v níž několik let žil a skládal hudbu, vůbec nadšený. Naopak. Nadaný zpěvák se přitom chtěl s otcem usmířit. Svědkem incidentu byl Marvinův dlouholetý kamarád, kterého si zpěvák pozval jako morální podporu.

Rozzuřený otec Marvina v afektu zabil poté, co se začali hádat kvůli penězům a majetku. Ihned po střelbě se k silně krvácejícímu synovi sklonil a plakal. I při soudním jednání upřímně litoval svého činu. Porota mu udělila šestiletý trest.

Podle soudní pitvy bylo v Marvinově těle nalezeno větší množství kokainu a chemické látky zvané andělský prach, která může v lidech vyvolat agresivní chování. Otec později vypověděl, že střílel v sebeobraně, protože se syna bál.

Podle jeho výpovědi byl Marvin zuřivý a běsnil. Protistrana tuto možnost ale zcela vyloučila – jednalo se prý o čistou spekulaci. V těle měl tak malé množství inkriminované látky, že vedlejší nepříznivé účinky nebyly možné.

Otec zastřelil Marvina zbraní, kterou od něj dostal jen čtyři měsíce před osudným dnem.
Otec zastřelil Marvina zbraní, kterou od něj dostal jen čtyři měsíce před osudným dnem.

Selena: Zabila ji fanynka

Útočník: Yolanda Saldivar

Způsob provedení: poprava střelnou zbraní

Kdy: 31. březen 1995

Kde: v domě vražedkyně

Čas: neznámý

Status: útok nepřežila

Zpěvačka hispánského původu Selena, celým jménem Selena Quintanilla-Pérez (1971–1995), se díky svému talentu proslavila především v 90. letech 20. století.

Selena byla původem z Texasu a většina jejích textů je španělských, což jí přineslo slávu i mimo Ameriku, především v Portugalsku a Španělsku. Na vrcholu se ocitla, když jí bylo kolem dvaceti let.

Tehdy začaly vznikat její četné fankluby, složené z mladých dívek i chlapců. Často se s nimi setkávala, aby rozdávala autogramy a byla tak svým fanouškům blíž.

Bohužel na ni 31. března 1995 zaútočila Yolanda Saldivar, prezidentka jednoho z fanklubů, se kterým zpěvačka velice aktivně pracovala. Proto bylo zjištění, že je vrahem právě Yolanda Saldivar, pro fanoušky naprosto šokující.

Vražedkyně neunesla vinu?

Yolanda byla v roce 1995 odsouzena k doživotnímu trestu. Několik let žádala o propuštění ze zdravotních důvodů, podle své výpovědi začala mít potíže s ledvinami. Soudy jí nikdy nevyhověly a po dvaceti letech ve vězení byla nakonec nalezena mrtvá.

I přes veškerou pomoc se ji už nepodařilo zachránit. Příčina smrti není dodnes známá, tvrdí se, že šlo o předávkování prášky nebo drogami.

Dva týdny po vraždě prohlásil tehdejší texaský guvernér George W. Bush den narození Seleny Quintanilly-Pérez za oficiální „Selenin den“, který se bude slavit ve státě Texas.
Dva týdny po vraždě prohlásil tehdejší texaský guvernér George W. Bush den narození Seleny Quintanilly-Pérez za oficiální „Selenin den“, který se bude slavit ve státě Texas.

Tupac Shakur: Vraha natočila kamera!

Útočník: někdo z gangu Southside Crips

Způsob provedení: 4 výstřely

Kdy: 7. září 1996

Kde: před klubem 662

Čas: kolem 21. hodiny

Status: útok nepřežil

Tupac Amanu Shakur (1971–1996) byl americký rapper, herec i básník, který byl mnohem známější pod pseudonymy 2Pac či Makaveli.

Guinnessova kniha rekordů uvádí tohoto černošského umělce jako nejúspěšnějšího rappera historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů. Netušil ovšem, že mu sláva a talent přinese v pouhých 25 letech smrt.

7. září roku 1996 se Tupac společně se svým producentem Sugem Knightem z vydavatelství Death Row Records vracel z boxerského zápasu Mika Tysona.

Při jízdě domů jejich auto ale pronásledoval bílý Cadillac, ze kterého na jedné z méně frekventovaných ulic někdo čtyřikrát vystřelil. Všechny kulky Tupaca zasáhly a o šest dní později v nemocnici zemřel.

Policie pachatele dopadla díky kamerovému záznamu incidentu, který se odehrál o několik okamžiků dříve.

Bílý Cadillac přináší smrt

V hale hotelu MGM Grand totiž Tupac napadl Orlanda Andersona, člena gangu Southside Crips, který dříve okradl jiné zaměstnance vydavatelství Death Row Records. Vše zachytila hotelová kamera.

Později, když jeli do Tupacova Clubu 662 a zastavili na křižovatce ulic Flamingo-Koval, se k nim přiblížil zmiňovaný bílý Cadillac, ze kterého se spustila střelba na vůz, v němž jel Tupac a Suge Knight.

Tupac byl zpopelněn v pátek 13. září 1996. Suge Knight utrpěl poranění hlavy a přežil. Tupac se stal zhruba rok před smrtí členem poměrně kontroverzní skupiny lidí, vystupujících pod jménem Outlawz.

Jednalo se o americkou hiphopovou skupinu, která byla známá mnoha svými hudebními díly, ale ještě více se proslavila skandály.

Spousta členů Outlawz se dostalo do vězení kvůli drogám, ublížení na zdraví nebo znásilnění, i Tupac si odseděl pár měsíců, když byl přistižen v jednom z klubů s balíčkem drog.

Outlawz údajně odebrali část popela z jeho urny a všichni členové vykouřili cigaretu s marihuanou smíchanou s popelem mrtvého Tupaca.
Outlawz údajně odebrali část popela z jeho urny a všichni členové vykouřili cigaretu s marihuanou smíchanou s popelem mrtvého Tupaca.

50 cent: Zahrával si s podsvětím

Útočník: neznámý

Způsob provedení: 9 výstřelů

Kdy: 24. dubna 2000

Kde: před domem svých prarodičů v Queensu

Čas: kolem 10. hodiny

Status: útok přežil

Nadaný rapper Curtis James Jackson (*1975), známý pod pseudonymem 50 Cent, prožil krušné dětství. Jako dítě ulice velice rychle poznal, co znamená zákon přežití a zákon gangu. V osmi letech se stal sirotkem, pečovali o něj prarodiče.

Otec s ním nikdy nežil a matka, drogová dealerka, byla zavražděna. Rozhodl se proto začít trénovat box, aby se na ulici nemusel bát. Během puberty začal být nezvladatelný a skončil v polepšovně. Jeho největším prohřeškem bylo prokázané pašování drog.

Po propuštění se rozhodl nastartovat svou rapperskou kariéru pod záštitou nahrávací společnosti Hollywood Records a to se mu povedlo. Ovšem i v jeho případě mu sláva a minulost přinesla nejen peníze, ale i nepřítele.

V dubnu roku 2000 na něj byl spáchán atentát, kdy neznámý útočník vystřelil do hudebníkova těla 9 kulek. Byl okamžitě převezen do nemocnice a s velkou dávkou štěstí přežil. Dostal proto přezdívku „Neprůstřelný“.

Nikdy se nezjistilo, kdo po něm střílel, ale policie došla k závěru, že šlo o drogový kartel, se kterým v minulosti spolupracoval.

Dostal druhou šanci

Když se 50 cent zotavil, rozhodl se přehodnotit svůj dosavadní život. Založil nadaci, která pomáhá dětem z ulice se stejným osudem, jaký měl on. Začal produkovat vlastní filmy a napsal svou autobiografii.

Dokonce ho oslovil rapper a hudební producent Eminem, se kterým se zase dostal na výsluní. V roce 2002 založil společně s rappery  Lloydem Banksem a Tonym Yayem skupinu G-Unit.

Ta se po pár letech rozpadla, nicméně 50 cent je aktivní dodnes a na svém kontě má několik desítek desek, ale i několik filmů i knih.

V roce 2011 vytvořil společně s firmou Pure Growth Partners energy drink nazvaný „Street King“. Část ze zisku věnoval na pomoc hladovějícím v Africe.
V roce 2011 vytvořil společně s firmou Pure Growth Partners energy drink nazvaný „Street King“. Část ze zisku věnoval na pomoc hladovějícím v Africe.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává […]
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na […]
Udělal Galileo z papeže hlupáka?
Devětašedesátiletý učenec stojí v síni římského kláštera při kostelu Santa Maria sopra Minerva proti inkvizičnímu tribunálu. Své učení ze strachu odvolá, ale svobodného bádání se nikdy nevzdá!   Synové často přejímají povolání svých otců, a pokud by tomu tak bylo i v případě Galilea Galileiho (1564–1642), stal by se hudebníkem. Stejně jako otec je i on skvělým […]
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví…   Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New […]
Zajímavosti
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657). […]
Camerlengo: Šedá eminence Vatikánu
Kdyby aktuální papež František (*1936) zemřel, církev si co nejdříve zvolí nového Svatého otce. Než se tak ale stane, nezůstane církev bez svého nejvyššího představitele. Odpovědnost přebírá kardinál komoří, v církevním slangu známý jako camerlengo.   Za prvním představitelem musíme hluboko do historie, konkrétně do roku 1073, kdy je zvolen papež Řehoř VII. (1015–1085). Během […]
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví […]
Masticha: Léčivá pryskyřice, která píše dějiny
Počátkem léta se připraví půda pod stromem a posype se bílým vápencovým práškem. V červenci a v srpnu se poprvé nařízne kůra, míza odkapává a zároveň tuhne. Následuje sběr, čištění, třídění a cesta do prodeje nebo k dalšímu zpracování. A takto se to dělá už odnepaměti.   Látka s poněkud zvláštním názvem masticha je pryskyřice, […]
Záhady a napětí
Příšera pod hladinou norského jezera: Skrývají ji místní před světem?
I Skandinávie má svého tajemného kryptida. Je jím legendární tvor Selma, který má žít v jezeře Seljord, u stejnojmenné obce v regionu norského Telemarku. Ačkoli se prý velmi podobá skotské Nessie z jezera Loch Ness, Selma zdaleka nedosáhla takové popularity u světové veřejnosti. Proč?   Žebřiňák se senem drkotá po kamenité cestě. Vrata statku se […]
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do […]
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických […]
Heale House: Zastavilo tamní strašení záhadné plátno?
V anglickém Devonu zažívá rodina Smithových roky zvláštní paranormální jevy. Z jejich obýváku se linou zvuky piana, přestože v domě žádné není, a mezi pokoji přechází každou noc bledá žena v bílém hávu. Strašení ustane až v okamžiku, kdy rodina získá roky ztracený obraz. Mohla by zde být nějaká souvislost?   Anglický důchodce Alan Smith, majitel […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh