Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.
Je to jednoduché – Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky…Abychom proti nim mohli úspěšně zasáhnout, musíme květiny pravidelně kontrolovat.
Mšice – Napadají hlavně mladé, ještě nevyvinuté listy, a další křehké části rostlin, které vysávají. Napadené části jsou zdeformované a pokryté lepkavou látkou – medovicí. Proti mšicím existuje spoustu babských rad, vyzkoušejte třeba.
* Tekuté mýdlo – stačí ve 2,5 litrech vody rozpustit 1–2 polévkové lžíce saponátu, roztok nalít do postřikovače a aplikovat na rostliny.
Puklice – jsou 3–4 mm velké a opravdu připomínají malé pokličky. Najdeme je přisáté na různých částech těla rostlin, často i pod zemí na kořenech. Dospělé většinou zůstávají po celý život přisáté na jednom místě a usilovně kladou vajíčka. Jenže jejich potomci se rozlézají a hledají si nové bydlení.
* Izolujte postiženou rostlinu od zdravých. A zvažte, jestli nebude lepší ji vyhodit.
Červci – poznáte je tak, že se chrání obalem v podobě jakési bílé vatičky usazené většinou v úžlabí listů, stonků, na kořenech a v substrátu.
Uvnitř tohoto obalu se skrývá několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich vysávající rostlinné šťávy.
* Jsou-li v substrátu, žádný postřik na ně nepůsobí. Je třeba koupit speciální přípravky, které se vpravují do země, rostlina je nasaje a hmyz se zneškodní nasátím šťávy z rostlin.
Molice – okřídlený hmyz se živí sáním rostlinných šťáv.
Najdeme je převážně na spodcích listů v různých vývojových stádiích od vajíček a bezkřídlých larev až po okřídlené dospělé jedince…Ti se při větším vyrušení okamžitě rozlétávají do okolí. Co pomůže?
* Kopřivový odvar – teď sice ještě kopřivy nejsou, ale stejně stojí za to uložit v paměti.