Jsou to kolosea i náboženské chrámy moderního světa. Stavby vytvořené tak, aby co nejvíce lidí mohlo sledovat velkolepé představení, ať už jde o sport či třeba koncerty hudebních hvězd. Které jsou ty největší?
Rungrado May Day
Kde?: Pchjongjang, Severní Korea
Pojme 150 000 diváků
Tvar střechy této obrovské stavby připomíná rozkvetlý květ, vypíná se totiž nad ním v kruhu celkem 16 oblouků, které sahají do výšky 60 metrů. Otevřen byl v roce 1989 a jeho celková plocha dává dohromady 20 fotbalových hřišť.
Jeho tribuny praskaly ve švech v roce 1995, na zápas v profesionálním wrestlingu přišlo neuvěřitelných 190 000 lidí.
Yuva Bharati Krirangan
Kde?: Kalkata, Indie
Pojme 120 000 diváků
Indický fotbal je pro nás Evropany trochu záhadou, nicméně to neznamená, že fotbal je v Indii menšinovým sportem. Právě naopak! Indové fotbal naprosto zbožňují.
Stadion Yuva Bharati Krirangan v indické Kalkatě zaznamenal návštěvnický rekord v roce 1997 při fotbalovém utkání týmů East Bengal FC a Mohun Bagan AC, přišlo se podívat 131 tisíc lidí.
Michiganský stadion
Kde?: Ann Arbor, USA
Pojme 110 000 diváků
Stadion v Michiganu vznikl již v roce 1927 a tehdy měl kapacitu „pouze“ 72 tisíc míst. Hrálo se tu přitom na přírodním trávníku. To už dnes zdaleka neplatí.
Po mnohých přestavbách se z něj stala nejmodernější aréna pro americký fotbal a její kapacita po rozšíření v roce 2010 postupně stoupla až na dnešních úctyhodných 110 tisíc míst.
Beaver Stadium
Kde?: Pensylvánie, USA
Pojme 106 572 diváků
Aktuálně jde o druhý největší sportovní svatostánek na západní polokouli.
Původně měl při svém otevření kapacitu 46 tisíc návštěvníků, přestavby a rozšiřování, kterých bylo za celou historii celkem sedm, tedy dokázaly přidat více než dvojnásobek dostupných míst.
Melbourne Cricket Ground,
Kde?: Melbourne, Austrálie
Pojme 101 000 diváků
Existuje řada stadiónů, které se drží zhruba na příčce 100 000 sedadel – indonéský stadión Bung Karno; Azadi Stadium v Iránu; indický stadión Jawaharlal či Bukit Jalil v Malajsii.
Do našeho žebříčku se dostal australský Melbourne Cricket Ground díky své bohaté historii. Je nejstarším na seznamu. Dokončen byl již v roce 1853.