Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nikola Tesla: Pán blesků chtěl zbavit nebe kabelů

Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší.

Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno běžným komutátorem převádějícím tok elektřiny na jednosměrný proud.

Mezi přihlížejícími byl toho dne i student srbského původu Nikola Tesla (1856–1943). Mladíka těžkopádné zařízení sestaveno z řady drátěných kartáčků, které navíc sině jiskřilo, neokouzlilo. Právě naopak. Pokládal ho za zcela nepotřebné.

Střídavý proud šlo podle něj využít i bez přebytečného komutátoru. A tuto myšlenku si nenechal jenom pro sebe.

Naděje ve verších

Názor, jenž mladý Tesla, který patřil mezi nejlepší studenty, vyslovil před celou třídou, byl tou dobou zcela neslýchaný. Zbytek přednášky věnoval konzervativní profesor studentovu zostuzení.

„Pan Tesla jistě dovede ledacos, ale tohle se mu nepodaří. To, co navrhuje, je v podstatě perpetuum mobile, což je nemožná myšlenka.“ Student pod vlivem profesorovy autority nejdříve zaváhal, ale podle vlastních slov:

„brzy dospěl k názoru, že má pravdu“, a tak se do řešení složitého úkolu pustil se vším svým mladickým zápalem.

Hlavu si nad problémem lámal, ať už byl na studiích filozofie na Karlově univerzitě v Praze či jako elektrotechnický projektant v telegrafní ústředně v Budapešti. A právě zde mu u recitování Goetheho Fausta svitla naděje.

Nikola Tesla (Zdroj: Wikimedia Commons)
Nikola Tesla (Zdroj: Wikimedia Commons)

Dokázal svou pravdu

Ve své mysli Tesla nečekaně spatřil železný rotor, který se rychle otáčel v rotujícím magnetickém poli, generovaném dvěma nebo vícero střídavými proudy, které mají vůči sobě posunutou fázi.

Výjimečná schopnost vizualizace, kterou byl objevitel od narození obdařen, mu pomáhala vyvinout a zdokonalit vynálezy ještě předtím, než jeho myšlenky ulehly na papír.

V létě 1883, kdy Tesla pracoval ve Štrasburku, dotáhl svou práci do konce. Zkonstruoval první skutečný model indukčního motoru.

Praktickými pokusy, které vykonal, dokázal, jak moc se jeho profesor ve Štýrském Hradci ve střídavém proudu i v samotném studentovi mýlil.

Teslova mysl objevitele fungovala bravurně, schopnosti podnikatele ale pokulhávaly. Uvést objev do praxe, ve světě, v němž vládl stejnosměrný proud, nebyl snadný úkol.

Jelikož k tomu potřeboval finance a jelikož se investoři nehrnuli, Tesla usoudil, že s vynálezem musí za tím největším odborníkem na světě. A ten přebýval za velkou louží.

Tesla sbalil kufry a se čtyřmi centy, nějakými matematickými výpočty a doporučujícím dopisem v kapse zamířil k přístavu.

Zklamání z velikána

„Setkání s Edisonem bylo pro mne nezapomenutelnou událostí. Byl jsem ohromen tímto úžasným člověkem…“ líčil Srb první setkání se svým idolem Thomasem Alva Edisonem (1847–1931), v jehož firmě se po příchodu do Ameriky nechal zaměstnat. Sympatie byly vzájemné, tedy alespoň zpočátku.

Evropan se osvědčil a své úkoly ve firmě Edison Machine Works plnil na jedničku. Najít nejvhodnější způsob, jak svůj vynález, tedy indukční motor se střídavým proudem představit Edisonovi, se mu ale dlouho nedařilo.

A tak se s mužem, který rozzářil domácnosti, kvůli financím rozkmotřil, a vydal se vlastní cestou. Napříště už objevitelé nebudou přátelé, ale rivalové.

Zahloubaný vědec zachycen při pokusech s tvarem vinutí transformátoru. (Zdroj: Wikimedia Commons)
Zahloubaný vědec zachycen při pokusech s tvarem vinutí transformátoru. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Válka proudů

Vynálezce vzduchových brzd pro vlaky George Westinghouse (1846–1914) vstoupil do Teslova života v roce 1888. Ve střídavém proudu viděl potenciál a za milion dolarů zakoupil Teslovy patenty.

Nikola pod jeho křídly dále pracoval na vývoji motorů, generátorů a transformátorů. To ale není vše.

Zanedlouho dvojici zlákaly břehy mocné Niagary. Zde se rozhodli zrealizovat svůj projekt výstavby elektrické elektrárny. Výhody střídavého proudu byly nepopíratelné.

Třeba možnost přepravy elektřiny na větší vzdálenosti by redukovala spleť kabelů, která pokrývala nebe nad městy.

Domácnosti by už nemusely být propojeny vlastním kabelem přímo s elektrárnou, jak tomu bylo u stejnosměrného proudu. Tahle i mnohé další výhody dostávaly střídavý proud do popředí a dvojice brzy šlapala Edisonovu stejnosměrnému proudu na paty. Tesla byl generálem uprostřed „války proudů“.

Špinavá hra

Obratný obchodník Edison, který si chtěl udržet každý cent z prodeje patentů, spustil v duchu toho, že „koncept využití střídavého proudu je úžasný, ale naprosto nepraktický,“ obří antikampaň. A neštítil se dokonce ani vraždy.

Za účasti médií nutil toulavé kočky a psy pít z misek napojených na střídavý proud. Rána, která je zasáhla, byla nejenom bolestivá ale i smrtící. I když image střídavého proudu utrpěla, Tesla s Westinghousem to nevzdávali.

Zatímco Edison ve své laboratoři zbytečně trápil zvířátka, dvojice mu „ukradla“ možnost dodávat elektřinu na světovou výstavu v Chicagu v roce 1893 a o tři roky později dokončili výstavba elektrárny Adams I. s výkonem „neuvěřitelných“ 50 koňských sil u Niagarských vodopádů.

Návštěvníkem Teslovy laboratoře byl i spisovatel Mark Twain. (Zdroj: Wikimedia Commons)
Návštěvníkem Teslovy laboratoře byl i spisovatel Mark Twain. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Vysoká ambice

Ve městečku Colorado Springs, kde si vědec vybudoval svou experimentální laboratoř, to nejednou jiskřilo na všechny strany. Tesla, který byl jakživ fascinován sílou blesků, je dokázal sám uměle vytvořit.

Zabýval se zde i elektrickými vlastnostmi Země, vodivou povahou nízkotlakového vzduchu, vykonával experimenty s vysokovýkonnými elektrickými oscilátory a vysokofrekvenčním elektrickým polem, dokonce byl přesvědčen, že nezvyklé signály, které zachytil, jsou komunikace s vyspělou civilizací ve vesmíru.

I když jsou výsledky jeho práce z Colorado Springs nejasné, jelikož se Tesla neobtěžoval zapisovat si podrobnosti z experimentů, do New Yorku se vrátil přesvědčen, že dokáže přenášet elektřinu na velké vzdálenosti, a to zcela bezdrátově.

Finanční podpora miliardáře Johna Pierponta Morgana (1837–1913) mu v tom měla pomoci.

Nedokončené dílo

Gigantická, futuristická Wardenclyffská věz, kterou Tesla s pomocí finančníka stavěl a která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny, každým dnem rostla. Když ale přišla na přetřes otázka peněz, projekt narazil na hamižnost.

Teslova představa o tom, že bude elektřinu produkovat všem lidem na světě, se Morganovi líbila, jen dokud nezjistil, že to chce Tesla dělat zadarmo! Tok peněz se zastavil, projekt zrušil a věž byla v roce 1917 zbořena. Tesla se ocitl v těžké finanční i životní situaci.

Zoufale potřeboval vynález, který by byl přinejmenším stejně významný jako indukční motor. Měl několik skvělých nápadů, ale žádný z nich nevyvolal tentýž úspěch.

Posledním patentem, který si Tesla připsal na své konto v roce 1928, bylo letadlo bez křídel a vrtulí s vertikálním vzletem a přistáním. S vynálezcem to už ale šlo dolu vodou a brzy se tento velikán v očích veřejnosti stal pouze stárnoucím podivínem.

Související články
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce.   Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když […]
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz