Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nové geoglyfy na planině Nazca: Co odhalily poslední výzkumy?

Tajemné geoglyfy na planině Nazca se rozprostírají v pouštní krajině Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Badatelům se na záhadami opředené planině daří nacházet stále nové a nové geoglyfy. A nedávno k tomu došlo znovu.

Japonským vědcům se podařilo odhalit více než 140 dosud neznámých obrazců!

Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Protože jsou jasně rozpoznatelné jen při pohledu z nebe, vyvstává spolu s nimi celá řada otázek. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?

Japonským badatelům z univerzity Jamagata se mělo nedávno podařit dostat se na horkou stopu….

Záhadný účel

Ohromné pouštní kresby na planině Nazca představují jednu z největších světových záhad.

„Tato vysoko položená holá planina je pokryta kresbami různých druhů ptáků, zvířat, nachází se zde obrazec pavouka, opice a velryby zabijáka, trojúhelníky, spirály a přes 13 tisíc přímých linek, z nichž některé jsou více než 40 kilometrů dlouhé a bez odchylky probíhají velmi členitým terénem,“ uvádí skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009).

Zvláštní je, že jde jen o velmi mělké prohloubeniny, které přežily staletí, přičemž moderní člověk si jich dlouhou dobu vůbec nevšiml. Podle současných vědeckých poznatků obrazce na planině Nazca vznikaly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l.

„Jak mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné, a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ poznamenává současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino. Podaří se záhadu někdy objasnit?

Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.
Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.

Co říkají legendy?

Jednotlivé obrazce na planině Nazca jsou zřetelně vidět jen při pohledu z výšky, například z letadla. Právě tato skutečnost vede některé záhadology k přesvědčení, že je rozhodně nemohli vytvářet dávní obyvatelé Peru.

Jak by to dokázali bez použití moderní techniky?

„Někteří si v této souvislosti vybaví starověké legendy i Virakočích, mytických návštěvníků se světlou pokožkou, vousy, nazrzlými vlasy a nadpřirozenými schopnostmi, kteří údajně v těchto končinách založili civilizaci a byli schopni vzduchoplavby,“ připomíná Giulio Di Martino.

Podle něj jsou nejneobvyklejší geoglyfy ty, které představují pavouka, různé druhy ptáků (mimo jiné kondora či kolibříka) a další zvířata; některé lidské postavy jsou navíc zachyceny se zvláštní světelnou aurou kolem hlavy.

Jsou tu i rovné linie, z nichž některé měří na délku až osm kilometrů a jsou neuvěřitelně přesné, bez větších odchylek. Aby byla záhada ještě větší, tak většina ze zde vyobrazených zvířat se prý v této oblasti Jižní Ameriky vůbec nevyskytuje.

„Slavný „pavouk“ patří například do jedné z nejvzácnějších skupin pavoukovců na světě, která žije pouze v nejobtížněji přístupných částech amazonské džungle a vyznačuj se neobvyklým reprodukčním orgánem viditelným pouze pod mikroskopem,“ dodává Giulio Di Martino.  Jak se o něčem takovém tvůrci záhadných geoglyfů mohli dozvědět?

Souvislost s mimozemšťany?

Někdy se spekuluje o tom, že obrazce nevytvořili lidé, ale mimozemšťané. Geoglyfy údajně měly sloužit jako naváděcí znamení pro jejich vesmírné lodě, které v Nazce přistávaly. To ale ostře odmítá například Český klub skeptiků Sisyfos:

„Výklad je to nelogický nejen proto, že žádné důkazy o existenci mimozemšťanů nebo o jejich návštěvě Země neexistují, ale i proto, že pro vytvoření obrazů pozemských tvorů by neměli mimozemšťané žádný důvod, navíc by při přistávání obrazce jistě poškodili.“ Nesrozumitelné by bylo údajně i to, že se linie táhnou různými směry a často se křižují.

„Ani dlouhé přetrvávání linií není dnes záhadou: na povrchu kamenů se vlivem jen minimální vlhkosti a slunečního záření vytvořila souvislá kůra, která zabránila další erozi a vytvoření prachu, který by při větru mohl výtvory překrýt,“ uvádí Sisyfos.

Ještě jiným argumentem proti mimozemskému původu je prý skutečnost, že styl obrazců odpovídá uměleckým dílům tehdejších jihoamerických kultur. Kdo má pravdu?

Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?
Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?

Fenomenální úspěch

Archeologové v průběhu let nacházejí na planině Nazca stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci obletěla světová média informace o dalším podobném úspěchu.

Za ním stojí japonští badatelé z univerzity Jamagata, které vedl expert na kulturní antropologii a archeologii Masato Sakai.

Vědci využívali při své práci ty nejmodernější metody, včetně satelitního snímkování, ale opomenuta nezůstala ani terénní práce. Výsledky pak nechali analyzovat umělou inteligencí od IBM. To, co následovalo, předčilo všechna očekávání.

Vědci totiž zjistili, že se jim podařilo na planině Nazca odhalit více než 140 nových obrazců, které pochází přibližně z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a rokem 300. Některé z nich zobrazují různá zvířata (je zde vidět ryba, kočka či lama – pozn. red.), jiná zase lidské postavy.

Jeden geoglyf dokonce ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi. Proč to zde někdo vytvořil?

Hledá se pravda

Nejstarší nově odhalené obrazce (100 př. n. l. – 100) jsou nazývány Typem B a mají délku do 50 metrů.

O něco mladší obrazce (rok 100– 300) pak spadají do Typu A, délku 50 metrů přesahují a patří mezi ně i jeden z největších geoglyfů měřící přes 100 metrů.  Badatelé jsou přesvědčeni, že větší obrazce Typu A, často znázorňující zvířata, byly rituálními místy, kde kdysi docházelo k obřadům, zatímco menší obrazce Typu B, jež byly nalezeny podél cest, sloužily pro orientaci cestovatelů, snad směrem k větším geoglyfům, kde se lidé mohli shromažďovat.

Jednoznačně prokázáno to však není. Jde stále jen o spekulace.  „V každém případě je to ale pozoruhodný, poetický druh úspěchu:

téměř nepochopitelně pokročilý myslící systém vytvořený moderními lidmi umožňuje odhalit dosud nepochopitelný symbolický systém vytvořený lidmi z dávných dob,“ poznamenává současný australský publicista Peter Dockrill. Podaří se někdy najít odpovědi na všechny otázky spjaté s planinou Nazca?

Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Související články
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj