Nedostatek blízkých kontaktů je pro osamělého člověka ničivý psychicky i fyzicky. Pro mnoho lidí je vstupní branou k osamění odchod do důchodu. Jenže jak z nedobrovolné samoty ven?
Vědci z nedávné studie zjistili, že osamělost má horší dopad na zdraví než obezita nebo kouření. Osamělí lidé, zvláště pak senioři, mají až o polovinu vyšší riziko předčasného úmrtí oproti těm, kteří udržují kontakty s lidmi.
Proč tak škodí?
Tělo v době samoty reaguje zvýšenou tvorbou stresových hormonů. Pokud tato situace trvá delší dobu, začnou stresové hormony oslabovat imunitu a zvyšovat riziko mrtvice a srdečních potíží.
Příčinou je látka zvaná fibrinogen. Ta se sice v krvi vyskytuje běžně, ale u lidí bez přátel a rodiny je její hladina působením stresového hormonu vyšší.
Nepříznivý vliv má na cévy, zvyšuje krevní tlak a podporuje tvorbu cholesterolových usazenin. Hlavním následkem osamělosti je ovšem depresivní nálada.
Varovné příznaky
– Osamělý člověk se stahuje stále více do ústraní, setkání s lidmi ho přestávají těšit
– Myšlenky jsou čím dál ponuřejší, časté jsou pocity viny.
– Někdejší koníčky už přestaly přinášet radost a potěšení.
– Tíživá je vnitřní prázdnota a pocit beznaděje, vtírají se myšlenky na smrt.
– Změnu komplikuje pocit nedostatku sil, slabosti a nevýkonnosti.
Jak z toho ven?
* Najděte si nové koníčky – záliby jsou vlak, do nějž se dá nastoupit i dodatečně a tím získat nejen zajímavý koníček, ale i nové známosti.
Ideální jsou k tomu především kurzy kreativních technik jako patchwork, šití nebo výroba bižuterie z netradičních materiálů.
* Internetová fóra – zde můžete najít nové kontakty, což je výhodné hlavně pro lidi žijící mimo velká města. Některá debatní fóra jsou zaměřená tematicky, například na zahradničení, chov domácích mazlíčků a dalších zvířat, ale i ruční práce.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)