Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Paranormální coloradský hotel Stanley: Když se bojí i král hororů!

Kroky na chodbách, když tam zrovna nikdo není. Předměty padající z polic. Plácání dlaněmi o stěny vašeho pokoje tak prudké a náhlé, až leknutím nadskočíte z postele.

A dětský hlásek odkudsi zpoza dveří volá maminku… Vítejte v hotelu Stanley, místě fascinujícím milovníky nadpřirozena už desítky let!

Nevšední zážitky mezi zdmi Stanleyho jsou dobře zdokumentovány v amerických televizních pořadech Po stopách duchů či Lovci přízraků. S druhými jmenovanými se vydá lovit paranormální jevy i hollywoodský scénárista a spisovatel Kamran Pasha.

Zná totiž video z dřívějška, na němž šéf týmu Grant Wilson (*1974) sedí v pokoji č. 1302 a levituje před ním stolek.

Pasha se ocitá při natáčení dalšího dílu na tom samém místě a ověří si, že stůl je zde natolik masivní a těžký, že by jej Wilson nemohl uzvednout vlastní silou.

Vyzbrojena přístroji na měření přítomnosti tajemných sil tu skupina pokládá otázky do prázdna a následně  poslouchá, jestli na nahrávce nezazní odpověď. Pasha ztuhne, když uslyší mužský hlas skrze praskání a šumění jasně říkat: „Nenávidím vás.

Jsem rozzuřený.“ Nikdo jiný však v místnosti nepromluvil. Zeptá se proto:„Jsi tady lapený?“ „Můžu kdykoliv odejít,“ zmrazí jej znovu hlas na audionahrávce. Nemohli si z Pashy zkušení záhadologové jen vystřelit, předem připravit odpovědi na otázky? Ale jak by mohli vědět, na co se bude zrovna on ptát?

Noc v hotelu Stanley kdysi vyděsila i krále hororů.
Noc v hotelu Stanley kdysi vyděsila i krále hororů.

Mrtví se někdy vracejí

Přístroje měřící elektromagnetické pole v hotelu Stanley ukazují mimořádně vysoké hodnoty na více místech. Pokoj 401 je proslulý tím, že se zde sám od sebe otevírá prosklený kabinet a občas z něj vypadne i nějaké nádobí a rozbije se.

Prý tu dříve bydlíval jistý Lord Dunraven, aristokrat proslulý mnohými milostnými avantýrami. Údajně tu příslušnice něžného pohlaví dodnes štípe do pozadí. V pokoji č.

428 má hostům v noci u postele postávat muž v kovbojském klobouku, nechvalnou pověst získalo také hlavní schodiště hotelu, na němž roku 2016 vyfotili nevysvětlitelné zjevení připomínající ducha.

Mezi nejbizarnější zdejší entity pak jistě patří přízrak jménem Eddie, přezdívaný Smraďoch, protože prý vydává silný zápach v různých částech budovy. Zvláštní dvojice přízraků sídlí také v hudebním sále.

Jedním z nich je Paul, duch, který má v době zavíračky pošťuchovat lidi a šeptat, ať „vypadnou.“ Společnost mu tu dělá tulačka Lucy, komunikující s lovci záhad prostřednictvím blikajících žárovek.

Člověk by skoro řekl, že ve Stanleym sídlí stejně duchů jako hostů, jde o velmi pestrou sestavu! Jedná se snad o zesnulé zaměstnance a hosty?

Noční směna

Americkému vynálezci Freelanu O. Stanleymu (1849–1940) přinesly jeho fotografické desky (předchůdkyně fotografického filmu – pozn. red.) obrovské jmění. Jak už to tak ale bývá, zdraví si koupit nemohl.

Stanley se nakazí tuberkulózou, a proto se rozhodne opustit domov v Massachussetts a i s manželkou Florou se přesouvají tam, kde mu sušší ovzduší může zajistit delší život – do coloradských hor.

Činorodý muž nevydrží v klidu, brzy zde vybuduje vodní elektrárnu a nakonec i velkolepý hotel nesoucí jeho jméno.

4. července 1909 se hotel Stanley otevírá veřejnosti, která je ohromena velkolepostí, luxusem a také zavedenou elektřinou, což v té době vůbec není běžné. O dva roky později dochází k nejznámější nehodě spojené se Stanleym.

Po výpadku elektřiny je personál nucen všude rozsvítit plynové lampy. Pokojská Elizabeth Wilson tak činí i za dveřmi č. 217, když se ozve ohlušující exploze!

Žena jako zázrakem přežije, propadne se podlahou do prvního patra a zláme si při tom oba kotníky. Novinové zprávy způsobí zmatek, přeživší jsou zde vydáváni za oběti, ve skutečnosti ale nikdo nezemřel!

Přesto se začínají šířit zvěsti, že tu něco není v pořádku, říká se, že v pokoji 217 nachází návštěvníci své věci vybalené a někdo jim zhasíná světlo. To už je Elizabeth Wilson po smrti, pokračuje snad dál ve svých směnách? Hostů tak v hotelu postupně ubývá…

Hudební sál hotelu Stanley patří k místům s častou paranormální aktivitou
Hudební sál hotelu Stanley patří k místům s častou paranormální aktivitou

Osvícení

Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel (měl v té době za sebou pouze Carrie a Prokletí Salemu – pozn. red.) Stephen King (*1947) trápil se svou novou knihou.

Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Místní jim dají tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu.

Kingovi to přijde jako dobrý nápad a tak si to šinou vzhůru klikatými silnicemi, dokud nenarazí na majestátně působící hotel Stanley. Jenže zatímco se manželé ubytovávají, všichni ostatní hotel opouští. Na zimu se bude zavírat.

Zaskočení Kingovi tam tak zůstávají tu noc jako jediní hosté. King večer bloumá po dlouhých prázdných chodbách obří budovy. Později sedí s manželkou u večeře dole v rozlehlé jídelně.

Kromě jejich stolu jsou všude židle nahoře, reproduktory hrají starou orchestrální hudbu, která se přízračně rozléhá mezi stěnami. „Říkal jsem si, že tenhle hotel mi seslalo samo nebe.

Když jsem šel spát, měl jsem knihu v hlavě skoro hotovou,“ vzpomíná po letech King.

Nespavost

Pokud King před spánkem myslel na dar z nebes, během noci mu myšlenky bloudily na mnohem temnějších místech. „Zdálo se mi, že můj tříletý syn běhá po chodbách hotelu, vyděšeně se otáčí za sebe a s očima vytřeštěnýma řve křičí hrůzou.

Probudil jsem se zpocený a s takovým cuknutím, že jsem málem spadl z postele. Zapálili jsem si pak cigaretu a koukal z okna na hory.

Ta noční můra byla posledním impulsem k tomu, abych začal psát.“ A tak King tvoří a vzniklá kniha nazvaná Osvícení se zařadí k jeho mistrovským dílům. Později podle ní natočí neméně úspěšný film režisér Stanley Kubrick (1928–1999).

Vizuální ozvěny legendárního snímku si v hotelu návštěvníci užívají dodnes. Nejen pokud jde o interiéry.

Vzpomínáte na labyrint z živého plotu, v němž pronásleduje šílený Jack Torrance v brilantním podání Jacka Nicholsona (*1937) svého synka Dannyho?

Tak přesně ten tu nechávají roku 2015 postavit před hlavním vchodem! Fanoušci záhad se ale ptají: neměli by být v tomto směru opatrnější? Co když se tu k životu proberou i další hororové výjevy z Osvícení? Co když tentokrát nebudou lidi pronásledovat jen ve snech, ale i v realitě?

Hrává v hotelu na klavír duch Flory Stanley, manželky zakladatele?
Hrává v hotelu na klavír duch Flory Stanley, manželky zakladatele?

Hodina děsu

Možná i díky Kingovu dílu chytá hotel Stanley druhý dech, vyhledávají jej fanoušci literatury, filmu a nadpřirozena. Na internetu o něm diskutují uživatelé nejrůznějších sociálních sítí, rádi mezi sebou sdílí, co tu zažili.

„Slavila jsem v hotelu Stanley narozeniny. Ve 3 hodiny ráno jsem slyšela zdola ženský zpěv doprovázený hrou na piano. Bylo to překrásné.

Když jsem se druhý den ptala recepčního, kdo tam měl vystoupení, řekl, že o ničem neví,“ svěřuje se Ket Villareal. Říká se, že na piano hrává sama manželka zesnulého zakladatele, Flora Stanley. Přidává k tomu někdy i zpěv?

Další návštěvnice jménem Allie Elizabeth zde přespává s přáteli, přičemž jim společnost dělá spiritistická tabulka ouija! „Máme z té noci opravdu hodně „cool“ příhod,“ píše nadšeně na Facebooku.

Zdá se tedy, že hotel Stanley milovníky záhad nikdy nezklame. Ginger Howell vypráví: „Na baru jsem viděla starosvětsky oblečený pár. Žena měla červené šaty, muž byl v obleku. Vypadali jak z jiné doby.

Šla jsem na pokoj, ale tam mi to došlo, až mi z toho naskočila husí kůže. Byly 3 hodiny ráno, bar dávno zavřený… Tak co tam dělali?“ ptá se.

Sehrála zde roli i nechvalně známá třetí hodina ranní, známý to čas, kdy prý dochází k největšímu počtu paranormálních jevů? Mohlo jít o VIP návštěvníky, kteří mají na bar přístup nonstop? Nebo jej mají, protože pravidla smrtelníků pro ně už neplatí?

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz