Na konci roku 2018 se v ženevské aukční síni Sotheby’s dražila stovka šperků z majetku francouzské královny Marie Antoinetty. Odhady o výsledných „cenovkách“ byly nízké, zvědavost přesto vysoká. Dokonce tak vysoká, že dovolila jedné perle změnit celý svět.
Dražba dohromady vynesla 1,2 miliardy korun. Stěžejní klenot, náhrdelník s velkou perlou ve tvaru kapky zasazenou do diamantů, si odnesl anonymní kupec za astronomických 736 milionů korun, přičemž se všemi poplatky jej perla nakonec vyšla na 830 milionů.
Vznešená rekordmanka
Jde o nejdražší perlu, která kdy byla vydražena, a nejvzácnější draženou sérii šperků vůbec – aukční síní odhadované ceny přitom byly v případě některých kusů až pětadvacetkrát nižší.
Perla Marie Antoinetty tak s přehledem překonala předchozí rekord, perlový náhrdelník Elizabeth Taylor, který se před lety vydražil v Christie’s za 290 milionů korun.
Honosná sbírka
Ještě před samotnou dražbou královniných šperků však byly desítky náhrdelníků, náušnic, prstenů a broží vystaveny v Mnichově, v Hongkongu, Dubaji či New Yorku.
Sbírka mimo jiné obsahovala také klenoty krále Karla X., rakouských arcivévodů a vévodů z Parmy, včetně diamantové čelenky. Za mimořádně vzácný je také považován diamantový prsten s monogramem MA, do kterého je vetknut smotek pravých vlasů Antoinetty.
Jeho cena byla odhadována na 200 000 korun, ale vzápětí prudce stoupla na 11,5 milionu korun.
Hodnota ryze historická
Od začátku však bylo jasné, že výsledná cena v tomto případě nebude určena gramáží, kvalitou či karáty, ale především historickou, ale také estetickou hodnotou těchto výjimečných doplňků, a že se do aukce nezapojí jen sběratelé šperků z 18. století, ale také skalní fanoušci osobnosti Marie Antoinetty z řad laické veřejnosti.
Generální ředitelka klenotníků Le Vian se nechala slyšet, že přívěsek Antoinetty je zkrátka nenahraditelný a jeho cena je prakticky nevyčíslitelná.
Dle jejích slov jde o mnohem víc než o samotné drahokamy, které jsou fascinující, ale šperky Marie Antoinetty jsou neoddělitelně spjaty s příčinou francouzské revoluce a odkazují na život a osudy lidí před několika staletími.
Zpět ke kořenům
A třebaže největší klenot celé série, perlu, získal tajemný kupec, který si nepřál být jmenován, o koupi šperků se hlasitě zajímal také francouzský stát.
Poradce prezidenta Emmanuela Macrona Stéphane Bern vyzval ministerstvo kultury a galerii Louvre, aby spojili síly a pokusili se klenoty získat – doslova napsal: „Přivezte toto historické dědictví zpět do Francie“.
Reakce veřejnosti však nebyla v této otázce tak jednoznačná, jak by se dalo čekat, a podle některých by stát neměl platit za šperky marnivé panovnice nevalné pověsti.