Perly totiž mají rozmanité barvy i tvary a stejně překvapivé mohou být i šperky z nich. Vedle klasické hladké šňůrky kolem krku najdete vyzývavé náhrdelníky z barokních perel i jednoduché moderní šperky.
Perlový šperk je jedním z nejkrásnějších dárků. Je nadčasový, sluší každé ženě a je vhodný pro všechny příležitosti, jak pro každodenní nošení, tak i pro slavnostní chvíle. A dělá z ženy dámu.
V přírodních jen jedna
Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách. Přírodní perly vznikají, pokud do schránky ústřice vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku.
To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné.
Z chovů a sladkovodní
Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Existují ještě sladkovodní perly.
Jsou levnější než mořské, mimo jiné proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.
Než si vyberete:
Sladkovodní perly jsou nejdostupnější, v jedné perlorodce se jich může pěstovat větší množství. Barvu mají bílou, různé odstíny krémové, růžové, světle fialové, i hnědé a sytě béžové. Jsou drobnější, do 1 cm.
Tichomořské perly mohou zvláště veliké, až 22 mm, a pěstují se v jižní části Pacifiku. Mnohem drobnější jsou perly akoya, do 8 mm, pěstované v Japonsku, Vietnamu a Číně.
Vzácné jsou tahitské perly, protože je produkuje jen druh ústřic žijících ve Francouzské Polynesii. Tyto jako jediné mají přírodní černou barvu. Liší se ale odstínem, takže se musí třídit. Velikost až 19 mm.
Zajímavostí jsou mořské perly mabé. Mají polokulovitý tvar, protože rostou přichycené na vnitřních schránkách perlorodek. Používají se do prstenů a náušnic.