Jste žena, ale vždycky vás to táhlo spíš k mužským zábavám a ve svém těle jste se nikdy necítila sama sebou? Jste muž, ale od dětství toužíte nosit sukni a mašli a nechat si říkat Melissa?
Možná i vy patříte do rozrůstající se komunity transgenderů neboli mezipohlavních.
Lidí, kteří nejsou spokojeni se svým, anebo rovnou s žádným pohlavím každým dnem přibývá. Psychologickou individualitu a její příklon k té či oné straně definuje mnohem víc než jen to, s jakými pohlavními znaky se narodíme.
Někteří lidé cítí, že se ocitli v nesprávných tělech od samého začátku, jiní na to přijdou později. Jednou z těch, kteří se rozhodli nečekat, je i sedmiletá Lily z Velké Británie. Letos v březnu přišla do školy poprvé v sukni, jako holčička.
Liam, který chodil do základní školy v Chesterfieldu minulý rok, už neexistuje. „Trochu jsem se styděla, protože mě svědily punčochy,“ vysvětluje exLiam reportérům. „Pak jsem se ale stydět přestala.
Přijdu si jinak, ale v podstatě stejně, protože se chovám, jako když jsem ještě byla kluk.“
Na pomezí
Transgender je zastřešující termín, pod který se schová několik kategorií. Příslušníci této komunity se neidentifikují s pohlavím, s kterým se narodili, ani s rolemi, které se k němu vážou, včetně chování anebo stylu oblékání.
Není však vhodné zaměňovat je s transsexuály, protože chirurgický zákrok ke změně vlastního těla většinou podstoupit nechtějí nebo ani nepotřebují.
Kromě orientace ryze opačné se někteří v otázce pohlaví označují za mezipohlavní, „třetí pohlaví“ anebo mimo kategorie, a nepřiklánějí se ani k jedné ze zavedených maskulinních či femininních definic.
Sexualita sama pro identifikaci transgenderů nehraje roli – mohou být stejně tak heterosexuální, homosexuální, bisexuální anebo třeba asexuální jako kterýkoliv jiný člověk. Ač by se zdálo, nejsou ani produktem moderní doby.
Naopak, právě v současnosti akceptovaný striktně bipolární pohled na lidské pohlaví je v historii relativně mladý. Příslušníky třetí strany nacházíme už v kulturách starověku.