Stává se to občas všem. Stačí si špatně otírat ruce po umytí nebo se rýpat v záhoncích bez rukavic. Ruce mohou popraskat i při tak nevinné zábavě, jako je houbaření, zvlášť když sbíráte houby ve vlhku.
A to už vůbec nemluvíme o práci s chemikáliemi a barvami, což nejen chalupáři a chataři zejména v sezoně provozují často. V poslední době naše ruce také trpěly kvůli častému používání dezinfekce.
Když je pokožka na rukou suchá, vytvářejí se na ní praskliny, zejména v okolí kloubů, kde se více napíná. Ruce nás pak mohou svědit a pálit, někdy se přidá i infekce.
Jednou ze základních rad každého dermatologa je, že o ruce je potřeba se starat a ošetřovat je vhodnými krémy. Jenže často péči zanedbáme, a pak je každá rada dobrá. Pokud nechcete hned utíkat do lékárny, hledejte pomoc v přírodě nebo doma ve spíži.
Zkuste zábal z medu
Pokud na med nejste alergičtí, můžete ho používat i do masek na obličej nebo na vlasy, ale na ruce je to skutečný životabudič. Med popraskanou pokožku na rukou ošetří, pokožce dodá výživu, působí i proti bolesti.
* Budete potřebovat 2 lžičky tekutého medu (pokud ten váš krystalizuje, mírně ho nahřejte), 1 vaječný žloutek, 1 lžičku olivového oleje
* Všechny ingredience smíchejte v misce, naneste na ruce, navlékněte si staré rukavice a nechte 15 minut působit.
* Pro rychlou pomoc můžete také smíchat 1 lžičku medu s 1 lžičkou olivového oleje. Směs jemně vmasírujte do pokožky, zabalte ruce do mikrotenových sáčků (nebo rukavic) a dále do ručníku. Nechte asi 30 minut.
Maska z ovesných vloček
Prospěje rukám popraskaným, ale používat ji můžete pravidelně a vaše ruce budou krásně jemné a hladké.
* Budete potřebovat: 2 lžíce rozmixovaných ovesných vloček, 1 lžíci odvaru z měsíčku, 1 lžičku oleje a 1 lžičku citronové šťávy.
* Vše smíchejte dohromady, večer naneste na ruce a nechte minimálně dvacet minut působit. Poté opláchněte a ruce namažte krémem. Opakujte jednou za týden.