Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou.
Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dvakrát nepředpokládá, že by se snad chlapec mohl jednou proslavit.
Dostane jméno Hieronymus Carl Friedrich von Münchhausen a rodná víska mu brzy začne být malá.
Pro začátek se stává pážetem vévody Antona Ulricha z Braunschweigu (1714–1774). Ten touží zaujmout významné postavení u ruského carského dvora, a tak se vydává na východ a své páže bere s sebou.
Münchhausenovi (†1797) nezbývá než po boku svého pána narukovat i do ruské armády a riskovat život v rusko-turecké válce. Přežije, a navíc načerpá bezednou studnici příběhů, které se jednou stanou základem jeho vypravěčské kariéry…
Potřebuje ochranku
Domů do Německa si pak baron Münchhausen odváží mnoho zážitků. Je mu 30 let a stále častěji si všímá, že jeho náležitě přibarvené historky z cest umějí shromáždit početné zvědavé publikum.
Všichni chtějí na vlastní uši slyšet, jak muž, řečený Baron Prášil, cestoval na dělové kouli, sám sebe za vlasy vytáhl z bažiny nebo po stonku fazole vyšplhal na Měsíc.
Že jsou jeho pohádkové příběhy poněkud přitažené za vlasy? To nikomu nevadí. Nakonec příliv turistů dosáhne takové úrovně, že si Münchhausen musí najmout speciální služebnictvo, aby ho před neodbytnými fanoušky chránilo.
K jeho popularitě ovšem značně přispěje i německý spisovatel Rudolf Erich Raspe (1736–1794), který v roce 1785 zpracuje 17 baronových historek do knihy a vydá je v anglickém překladu.
Nežádoucí popularita
Raspeho anglické vydání zaujme německého spisovatele Gottfrieda Augusta Bürgera (1747–1794), který na jeho základě v roce 1786 vydává knihu Podivuhodné cesty po vodě i souši, polní tažení a veselá dobrodružství Barona Prášila, jak je vypravuje při víně v kruhu přátel.
Ani jeden z autorů ovšem Münchhausena zrovna nepotěší, protože teprve nyní se začíná rodit jeho pověst chvastouna a podvodníka, která ho o celá staletí přežije.
Když se k tomu přidá i finančně zničující rozvod s druhou manželkou, opouští skutečný Baron Prášil nakonec tento svět nešťastný a vysmívaný.
(Zdroj: HISTORY revue)