Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přehledně: Nejslavnější popravy historie!

Někteří byli odsouzeni neprávem, jiní si nejvyšší trest svým chováním skutečně zasloužili. Jedno mají společné: jejich smrt vešla navždy do dějin. Jaké nejslavnější popravy se v historii udály?

Jan Hus (1370 – 1415)

Kdo byl: Římskokatolický kněz, středověký český náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409-1410 byl jejím rektorem.

Kvůli kritice mravního úpadku, v němž se ocitla katolická církev, byl označen za kacíře a exkomunikován. Na koncilu v Kostnici, když odmítl odvolat své učení, byl odsouzen coby kacíř a vydán světské moci k vykonání trestu smrti.

Jak zemřel: 6. července 1415 byl na popravišti za městskou branou Kostnice přivázán k hranici ze smolných polen a slámy, ta byla pak zapálena.

Hus musel nepředstavitelně trpět, než ho zasáhlo milosrdné bezvědomí – oheň mu s největší pravděpodobností rychle spálil hltan a možná i hrtan s jícnem, takže se udusil.

Po upálení byla hranice i s Husovými ostatky vhozena do Rýna, aby si jeho přívrženci nemohli z hrobu udělat poutní místo.

Anna Boleynová (1501 – 1536)

Kdo byla: Anglická královna, druhá manželka Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I., jedna z hlavních postav anglické reformace. Když porodila dceru, byl král velmi zklamaný, protože s jistotou očekával prince.

Anna ještě několikrát otěhotněla, ale pokaždé potratila. Její manžel se v březnu 1536 zamiloval do dvorní dámy Jane Seymourové a zasnoubil se s ní. Věděl, že s rozvodem by byly potíže, takže zařídil, aby byla Anna vyšetřována kvůli velezradě. Důkazy proti ní byly získány od mnoha mužů ze dvora za pomoci mučení.

Jak zemřela: Byla sťata 19. května téhož roku a spolu s ní řada jejích údajných milenců a její bratr. Poslední důkaz úcty ke své ženě prokázal Jindřich jen tím, že popravu pozdržel o dva dny, aby stihl z Calais dorazit francouzský kat s mečem.

V té době totiž byli šlechtici v Anglii popravováni sekerami, jež byly někdy tak tupé, že bylo k setnutí hlavy zapotřebí i několik ran.

Marie Antoinetta (1755 – 1793)

Kdo byla: Dcera Marie Terezie, Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko – Lotrinská, byla rozená císařská a královská princezna, jíž náležel titul rakouské arcivévodkyně.

V letech 1774 až 1793 byla manželkou krále Ludvíka XVI. Vedla velmi rozmařilý život a když v roce 1789 došla hladovému lidu trpělivost, královnu i krále svrhl. Po nezdařeném útěku byla Marie Antoinetta uvězněna a devět měsíců po svém manželovi popravena.

Jak zemřela: Její život po dvoudenním procesu 16. října 1793 ve 12.15 ukončila na dnešním Náměstí Svornosti v Paříži gilotina.

Když Marie Antoinetta s rukama svázanýma za zády vylézala na lešení, ztratila jednu ze svých bot – ta je dnes součástí sbírky muzea v Caen. Pak byla odsouzená vleže na břiše připoutána k desce označované „bascule“ tak, aby její hlava přečnívala přes okraj a mohla být umístěna mezi sloupy, kde se v kolejnici pohybovala sešikmená sekera.

Když kat uvolnil zarážku, čepel sekery celou svou vahou dopadla na krk a oddělila hlavu od těla. Kat hlavu sebral a ukázal jásajícímu davu, který skandoval: „Ať žije svoboda! Ať žije Republika!“

William Kemmler (1860 – 1890)

Kdo byl: Oba jeho rodiče, němečtí imigranti, byli alkoholici. Poté, co Williama v 10 letech vyhodili ze školy, aniž by se naučil číst nebo psát, vypomáhal v otcově řeznictví.

Po smrti obou rodičů i on definitivně propadl alkoholu a 29. března 1889 sekerou zavraždil svou družku Tillie Zieglerovou. Záhy se stal prvním člověkem na světě odsouzeným k popravě na elektrickém křesle.

Jak zemřel: Stalo se tak 6. srpna 1890 v 6 hodin ráno. Kemmler byl přivázán k židli a na hlavě měl kovovou přilbu. První pokus o popravu selhal – do Kemmlera byl pouštěn proud po dobu 17 sekund, ale odsouzený zůstal naživu.

Než se generátor znovu nabyl, začal ošklivě popálený Kemmler sténat. Druhý pokus trval zhruba minutu a přítomní svědci popravu popisovali jako otřesnou scénu, kdy bylo cítit spálené maso a Kemmlerovi z hlavy stoupal kouř.

Mnozí se po děsivé podívané vyjádřili, že by bývalo bylo lepší, kdyby vraha oběsili nebo použili sekeru.

Mata Hari (1876 – 1917)

Kdo byla: Nizozemská orientální tanečnice, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová. V průběhu 1. světové války se stala agentkou Německa i Francie. V lednu 1917 se Francouzům ale dostala do rukou šifra, která Matu Hari prozradila.

Dne 13. února byla v jednom z pařížských hotelů zatčena. Armáda měla v rukou pouze nepřímé důkazy, ale potřebovala ukázat, že se zrádci se nemazlí. Soud, který se konal za zavřenými dveřmi, špionku obvinil ze smrti 50 000 vojáků na frontě.

Jak zemřela:  Byla popravena zastřelením, a to 15. října 1917 v 6.15 ráno u zámku Vincennes. Pouze 3 z 12 výstřelů zasáhly její tělo, takže nezemřela hned, ale její zranění byla smrtelná.

Kulky vpálené do hlavy způsobí poměrně rychlou smrt v důsledku velkého poškození mozkových tkání, ale poškození méně důležitých orgánů může způsobit dlouhou agónii.

Milada Horáková (1901 – 1950)

Kdo byla: Česká právnička, politička, bojovnice za práva žen a oběť justiční vraždy během komunistických politických procesů v 50. letech minulého století za vykonstruované spiknutí a velezradu.

Nejvyšší soud v červenci 1968 nezákonný rozsudek zrušil, plná rehabilitace však mohla proběhnout až v roce 1990. Díky své neústupnosti během soudu se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Jak zemřela: Byla popravena oběšením 27. června 1950 ráno na popravním dvorku pankrácké věznice na jedné ze dvou šibenic typu „prkno“.

Na silném prkně byl hák, na který se pověsilo škrtidlo a katův pomocník tahal lanem za spoutané nohy, až odsouzeného udusil. Z nejnovějších zjištění historiků vyplývá, že Horáková na šibenici nezemřela rychlým zlomením vazu, ale pomalu se dusila. Umírala téměř čtvrt hodiny.

Charles Brooks (1942 – 1982)

Kdo byl: Afroameričan, který vyrostl v Texasu. Během studií se aktivně věnoval fotbalu, ale místo sportovní dráhy se vydal na zcestí.

Nějaký čas strávil ve vězení za nelegální držení střelných zbraní, užíval tvrdé drogy a hojně využíval služeb prostitutek.

Osudným se mu stal 14. prosinec 1976, kdy při krádeži ojetého vozu s komplicem unesli mechanika Davida Gregoryho, v motelovém pokoji ho spoutali lepicí páskou a chladnokrevně zastřelili.

Jak zemřel: Brooks se dlouho odvolával, dokonce ve vězení konvertoval k islámu, ale nakonec byl odsouzen ke smrtící injekci, jež byla roku 1977 navržena jakožto lidštější alternativa do té doby používaného elektrického křesla.

Brooks byl těsně po půlnoci přivázán šesti popruhy k pojízdnému stolu a ještě stihl vyznat lásku sedmadvacetileté ošetřovatelce Vanesse Sapp, s níž se o týden dříve zasnoubil.

Od jeho katů ho odděloval závěs – zpoza něj vedla hadička zavedená do Brooksovy žíly. Poté, co mu do těla začala proudit smrtící látka, zavřel oči a po několika málo sekundách zemřel.

Oheň Jana Husa nespálil, ale udusil Jindřich VIII. prokázala své ženě respekt a nechal jí popravit stětím meče místo sekery. Marie Antoinetta doplatila na svůj rozmařilý život. První poprava na elektrickém křesle nevyšla úplně podle plánu. Mata Hari nezemřela hned, zasáhly jí pouze 3 kulky z 12. Milada Horáková byla jakýmsi symbolem proti totalitě. Charles Brooks byl prvním odsouzeným k smrti, kterému byla podána smrtící injekce.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz