Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Příběh značky: Breitling aneb Z kokpitu na zápěstí celebrit

Nebýt značky Breitling, dnešní chronografy by možná měly absolutně odlišný vzhled.

Poctivě vybudované renomé v oblasti burácejících motorů, aviatiky a rozrůstajícího se komerčního potápění dovedlo hodinky značky už v dávných dobách ze zápěstí profesionálů mezi náročnou klientelu a společenskou smetánku. A dnes?

Stále dokáže uspokojit obě skupiny zájemců. A její popularita ve světě neuvěřitelně roste.

Jsou to přesně dva roky, co se otěže spíše emocemi řízené značky Breitling dostaly do rukou jednoho ze světových lídrů private equity a investičních poradenských firem CVC Capital Partners.

Po jejich boku se však jako zázrakem objevil pedant Georges Kern, muž, který posledních patnáct let úspěšně kormidloval konkurenční manufakturu IWC pro uskupení Richemont Group – nově se však chopil životní výzvy a jako prezident a částečný akcionář se odhodlal nastolit v manufaktuře Breitling nový řád.

Na rozdíl od ostatních osobností na podobných pozicích se však nerozhodl pouze kázat, ale naopak výrazně potlačil své ego a pozorně naslouchal komunitě a sběratelům historických chronografů.

Výsledek se dostavil takřka ihned a značka, začala rozšiřovat úspěšné své portfolio, a to s podporou uznávaných afficionados. Velký podíl na rapidním růstu má však samozřejmě stále silný asijský trh, na který značka vstoupila.

Nicméně k dosažení pozitivního přístupu v Číně a Japonsku, musí být velmi silná v Evropě, jinak nemá přirozeně šanci.

Když historie promlouvá

Georges Kern patří k těm, kteří nechtějí jen kopírovat úspěšné projekty minulosti, ale spíše na nich stavět.

Moderní uchopení historie je tak zaručeným receptem na pozitivní přijetí novinek – a tak ani v tomto směru nepochybil, a díky skvělým vztahům s opravdovými sběrateli investujícími do hodinek miliony eur dokázal navázat na letitou historii, kterou započal Leon Breitling psát už v roce 1884. Je zajímavé, že za celá dlouhá léta byla manufaktura řízena pouze členy rodiny Breitling a následně Schneider, jež dodnes vlastní 20% podíl firmy (CVC Capital Partners disponují 80 %, které odpovídají 800 milionům eur, tedy částce, v jejíž výši akvizice proběhla).

Příběhy značky a její kontinuita jsou tedy skvěle zdokumentované a je vskutku na co navazovat.

Vždyť právě v roce 1915 syn zakladatele uvedl na trh první náramkový chronograf se separátním tlačítkem pro stopky, přičemž v roce 1934 přibylo tlačítko druhé, jež dalo tvář současným chronografům.

Nový Breitling tedy striktně vychází z minulosti, nicméně jeho současným trendům podřízená tvář je doplněna špičkovými strojky nejvyšší kvality, a to včetně manufakturně vyráběných kalibrů B01, které se poprvé začaly objevovat po pětiletém vývoji v roce 2009. Každé hodinky, které dnes značka produkuje, nesou COSC certifikaci přesnosti, lze je tedy nazývat chronometry.

CEO Breitling – Georges Kern
CEO Breitling – Georges Kern

Promlouvající kreativita 50. let

Design v poválečném období skvěle reflektoval náladu společnosti. Začalo se rozvíjet mnoho sportovních odvětví, a spolu s nimi například i komerční létání nebo potápění.

Svůj vzhled tak začaly formovat vůbec první letecké chronografy Navitimer, které se vyznačovaly integrovaným logaritmickým počítadlem, jež od roku 1952 vydrželo na okruží číselníku dodnes.

Dalším pilířem, o který se produkčně může Breitlng opřít, jsou potápěčské hodinky SuperOcean. Ty sice neumožňují vypočítávat spotřebu paliva či přepočítávat rychlost mílích za hodinu na kilometry, ale zato vydrží tlak vody až do úrovně 200 metrů, a to už od roku 1958, kdy značka začala experimentovat nejenom s vodotěsností, ale i se systémem chránícím je před magnetickým polem a nárazy.

Není divu, že si Breitling brzy našel cestu i na stříbrné plátno, a to díky sérii s Jamesem Bondem, ale i do vesmíru na skafandru Scotta Carpentera.

Zamilovali si je i piloti formule 1 Jim Clark a Graham Hill, slavný lyžař Jean-Claude Killy anebo jazzový rebel Miles Davis.

Premier B01 Chronograph: 194 200 Kč
Premier B01 Chronograph: 194 200 Kč

Ingredience zdaru

Ačkoli to zprvu nevypadalo, dal Georges Kern značce zřejmou strukturu a přeorganizoval vnímání kolekcí. Tím, že je rozdělil do tří hlavních světů Air, Sea a Land umožnil každé z nich svým organickým způsobem neuvěřitelný rozvoj.

V rámci každé divize pak velmi chytře začal hledat subkultury a partnery, kteří by sdíleli identické hodnoty. K tomu ale musel nejdříve odhalit novou řadu chronografů, aby doplnil skvěle etablované světy Air a Sea.

Na scénu se tak dostala reedice kolekce Premier, která původně koncem 60. let zmizela z portfolia. Do ní integroval nejenom kooperaci s nejstarší značkou motocyklů světa Norton, ale také již započatou spolupráci s automobilkou Bentley.

Ta se začala psát už v roce 2003 a dodnes je nejdéle fungujícím svazkem mezi hodinářkou manufakturou a výrobcem prestižních vozů. Speciální edice se samozřejmě týkají i dalších světů brandu.

Linii aviatikou ovlivněných hodinek rozšířily edice věnované jak poctě vojenských jednotek Flying Tigers, tak i civilnímu letectví SwissAir, TWA či Pan Am.

Podmořský život pak pomáhají ochránit kolekce vytvořené dohromady s profesionálním surfařem Kelly Slaterem a jeho značkou Outerknown přetvářející rybářské sítě nalezené na dně oceánů ve stylové oblečení a nato strapy pro hodinky.

Navitimer B01 Chronograph ve zlatě: 572 800 Kč
Navitimer B01 Chronograph ve zlatě: 572 800 Kč
SuperOcean Heritage II Chronograph Outerknown: 169 000 Kč
SuperOcean Heritage II Chronograph Outerknown: 169 000 Kč
Související články
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
Někdo je má rád, někomu nechutnají. Jsou lidé, kteří je nejedli nikdy, nebo jen jako součást pikantních rybích oček, jiní se s nimi setkali až na dovolené ve Středomoří.   Přitom když se začteme do starých kuchařek, zjistíme, že se dříve běžně používaly. Třeba Jindřich Vaňha, majitel proslulé Rybí restaurace, která sídlila na Václavském náměstí, ve […]
Barcelonský Sips je podle prestižního žebříčku The worlds 50 best v současnosti nejlepším barem na světě. Pro mnohé z těch, kdo se orientují ve světě mixologie, ale nešlo o žádné překvapení. Sips byl pro tento titul předurčen, otevřela jej totiž dvojie barmanů, která patří k absolutní světové špičce.   Zvenčí nenápadný podnik najdete v srdci barcelonské čtvrti Eixample, […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Záhady a napětí
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
epochaplus.cz
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
enigmaplus.cz
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
.. Obec Nová Ves nad Popelkou, ležící nedaleko Lomnice, je opředena nejednou záhadou s pravdivým jádrem [gallery ids="139738,139737,139736"] Místní pověsti vyprávějí kupříkladu o tom, jak tady a
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
nejsemsama.cz
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
Horoskopům jsem se vždycky smála a nevěřila jim. Do rukou se mi ale dostala kniha, která mě přesvědčila o opaku. Všechno v ní se splnilo. Ještě před pěti lety jsem na horoskopy a podobné věštby nevěřila. Brala jsem je jako babské povídačky a některé věštkyně jako obyčejné podvodnice, které se snaží z lidí lákat peníze. Ptát se na radu zvěrokruhu by
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Burger s jalapeňo omáčkou
tisicereceptu.cz
Burger s jalapeňo omáčkou
Nejen děti si rády pochutnávají na hamburgerech. Pro dospělé máme připravenou pořádně ostrou verzi. Suroviny 300 g mletého hovězího masa 2 bulky na hamburgery 2 lžíce nakládaných jalapeňo papr
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
21stoleti.cz
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá
Trápí vás bolesti zad?
panidomu.cz
Trápí vás bolesti zad?
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
historyplus.cz
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
Josef II. se dlouze zahledí do mapy, jež před ním leží rozložená na stole. Úředníkům, kteří císaře obklopují, začíná nervózně škubat ve tvářích. „Co si ještě vymyslí?!“ honí se jim hlavou. „Hlavně inkognito!“ konečně prolomí vladař Svaté říše římské zlověstné ticho. „Ale Vaše Milosti?“ odváží se někdo hlesnout. „Pro případ nouze budu mít s sebou
Na syna jsem čekala 30 let!
skutecnepribehy.cz
Na syna jsem čekala 30 let!
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně,
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
iluxus.cz
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
Nedávno se odehrál malý zázrak techniky, když nadzvukový dron, vyvinutý týmem Venus Aerospace, poprvé vzletěl. Tento průlomový let znamenal důležitý krok k dosažení budoucnosti, kde nadzvukové, tedy s
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
nasehvezdy.cz
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
Zasnoubená je sedm let, veselky se ale Aneta Krejčíková (32) nedočkala. Objevily se také zprávy, že její partner Ondřej Rančák (39) kouká i po jiných! Svatba už prý nebude, hvězda seriálu Ulice Aneta