Vítr, déšť, vlnobití. Trojitý úder hurikánu sebou bere téměř vše, co mu přijde do cesty, Stromy, domy, auta i lidské životy. To jsou hurikány v plné síle.
Jak se tvoří hurikán?
Základem pro vznik hurikánu je moře s teplotou nad 26,5 °C, která se udržuje v hloubce až 50 metrů. Ohřátá pára sílí směrem nahoru a vzniká nízký tlak. Když v určité výšce dosáhnou páry rosného bodu, houstnou. Tepelná energie se ve vzduchu uvolňuje, stoupá a tvoří tzv. cyklón. Rotaci hurikánu způsobuje Coriolisova síla, která se na severní polokouli odklání doprava, na jižní doleva.
Okolní vzduch proudí směrem od okrajů do oka bouře.
Čtyři stádia hurikánu
- Tropická formace – doba, kdy se hurikán vytváří vlivem kondenzace vodních výparů
- Tropická deprese– systém oblaků a bouřek s uzavřenou cirkulací vzduchu. Rychlost větru nepřesahuje 61 km/h. Ještě není vyvinuto oko hurikánu, ani spirálovité uspořádání bouře.
- Tropická bouře – v této fázi se tvoří spirálovitý tvar. Vítr se pohybuje mezi 61 – 118 km/h.
- Tropická cyklóna – v oku hurikánu panuje bezvětří obklopené nejsilnějšími větry. Ty dosahují rychlosti okolo 305 km/h.
Proč stále sílí?
Podle klimatologů získávají hurikány svou ničivou energii z tepla oceánu. Ke vzniku stále silnějších tropických bouří může i spalování uhlí, ropy a plynu, které naši planetu ohřívá. Podle amerického klimatického hodnocení z roku 2014 roste u hurikánu v severním Atlantiku intenzita, četnost a délka trvání, a to vytrvale od začátku 80. let.
Nejničivější hurikány
Hurikán Katrina (23. – 30. 8. 2005)
Oblast: Bahamy, jižní Florida, Kuba, New Orleans, Mississippi, Alabama
Nejvyšší rychlost: 280 km/h
Škody: 100 miliard dolarů
Oběti: 1245-1836 lidí
Hurikán Katrina se řadí mezi největší katastrofy způsobené hurikánem. Nejvíce postiženým se stalo New Orleans, především z důvodu protržení ochranné hráze. Město zaplavila voda z oceánu a jezera Pontchartrain. Na některých místech dosáhla voda výšky až 7,6 metru. I když po vyhlášení evakuace většina obyvatel svůj domov opustila, více než ¼ obyvatel zůstala.
Hurikán Sandy (22. 10. – 2. 11. 2012)
Oblast: Velké Antily, Bahamy, východ USA a Kanady, Bermudy
Nejvyšší rychlost: 185 km/h
Škody: 75 miliard dolarů
Oběti: 233 lidí
Sandy se svou velikostí zapsala jako největší zaznamenaný hurikán v historii. Kvůli své šířce, která činila v průměru 1500 km, zasáhla 24 států ve Spojených státech amerických. Zvýšená hladina moře těžce zasáhla New York, kde kromě ulic zaplavila některé tunely a stanice metra.
Nejvíce životů si hurikán vyžádal na ostrově Haiti, kde přišlo o střechu nad hlavou téměř 200 tisíc lidí.
Hurikán Irma (30. 8. – 15. 9. 2017)
Oblast: Malé a Velké Antily, Portoriko, Bahamy, Haiti, Kuba, USA
Nejvyšší rychlost: 302 km/h
Škody: cca 63 miliardy dolarů
Oběti: 102 lidí
Tento hurikán je považován za jeden z nejprudších hurikánů v historii. Síla větru přesáhla neuvěřitelných 300 km/h. I když se z oblastí evakuovalo přes 7 milionů lidí, hurikán si i přesto vyžádal lidské oběti. Vlny moře dosáhly díky síle větru rekordních 8 metrů. Klid nepřišel ani po odeznění Irmy.
Vzápětí nato se vytvořil hurikán Maria, následující hurikánem José.
Facebook
Twitter
RSS