Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Rekordmani dlouhověkosti: Která zvířata žijí nejdéle?

Život ve volné přírodě je drsný! Zvířata musejí čelit každodenním nebezpečím. Ohrožují je predátoři a počasí, musí soupeřit o potravu i přístřeší. Čelí také vysoké úmrtnosti mláďat.

Přesto se některým živočichům podařilo dožít věku, který by jim člověk mohl jen závidět. Kdo zřejmě vypil nápoj nesmrtelnosti?

Kosatka Granny – 105 let

Jak dlouho žijí kosatky: samice 50, let, výjimečně 80–90 let, samci 30 let, ojediněle 50 let

Kde je najdeme: kosatka dravá žije především v severovýchodním Pacifiku (kolem Aljašky), při pobřeží Islandu a severního Norska, ve vodách Antarktidy

Velikost: samci mají délku 9 m a hmotnost až 10 tun, samice 8,5 m a asi 5 tun

Má se za to, že se kosatka dravá pojmenovaná Granny (v překladu Babička) narodila v roce 1911, tedy rok před potopením Titanicu. Zemřela pak v roce 2016 v odhadovaném věku 105 let.

Je však možné, že na svět přišla až později a v době své smrti byla mladší (65–80 let). Pohybovala se ve vodách severovýchodního Tichého oceánu v pobřežních zátokách států Washington a Britská Kolumbie. Žila ve skupině 25 kosatek, které velela.

Kosatka se měla narodit rok před potopením Titanicu.
Kosatka se měla narodit rok před potopením Titanicu.

K lidem přátelské „zabijácké velryby“

Kosatka dravá je v angličtině označována jako Killer whale čili velryba zabiják, což odráží její pověst obávaného mořského savce stojícího na vrcholu potravního řetězce. Člověka však napadá spíše omylem.

Typické pro kosatky je jejich kontrastní zbarvení s černým hřbetem a bílou hrudí, boky a skvrnou nad a mezi očima. Dokážou plavat rychlostí až 55 km/h, průměrně mezi 10 až 13 km/h.

Hatérie Henry – 121 let

Jak dlouho žijí hatérie: v průměru 60 let, někteří jedinci i přes 100 let

Kde je najdeme: hatérie novozélandská žije pouze na několika ostrovech kolem Nového Zélandu

Velikost: 50–80 cm, samci váží kolem 1 kg, samice polovinu

V roce 2009 se tehdy 111letý samec hatérie novozélandské Henry postaral o senzaci, když se stal poprvé ve svém životě otcem. Se svojí partnerkou, 70–80letou Mildred, přivedli na svět 11 mláďat.

V roce 2015 pak ve svých 118 letech přivítal na Novém Zélandu britského prince Harryho.

Hatérie je jedním ze dvou posledních přežívajících druhů řádu plazů.
Hatérie je jedním ze dvou posledních přežívajících druhů řádu plazů.

Fascinující živoucí fosilie

Hatérie novozélandská, domorodým jménem tuatara, což znamená nesoucí šípy, je jedním ze dvou posledních přežívajících druhů prastarého řádu plazů. Ten byl rozšířený zejména ve druhohorách, hatérie je tedy živoucí fosilií.

Jde o nočního živočicha živícího se hmyzem. Má nízkou tělesnou teplotu, v klidu ji stačí nadechnout se 1 za hodinu. Disponuje třetím okem na temeni hlavy, kterým ale nevidí. Při ohrožení je schopna odvrhnout část svého těla a uniknout. Počet žijících jedinců se odhaduje na 50 tisíc.

Humr George – 140 let

Jak dlouho žijí humři: asi 50 let

Kde je najdeme: humr americký žije na atlantickém pobřeží Severní Ameriky, mezi kanadským Labradorem a New Jersey

Velikost: až 64 cm

Humr George se patrně vylíhl v roce 1869. V prosince roku 2008 byl vyloven a umístěn do akvária restaurace City Crab and Seafood v New Yorku. Vážil 9,1 kg a jeho věk byl odhadnut na 140 let.

Jeho role maskota v restauraci se ale nelíbila ochráncům přírody, kteří se zasloužili o to, aby byl George opět propuštěn na svobodu. Zda ještě žije, není známo.

Humr byl vypuštěn na svobodu, proto se neví, zda ještě žije.
Humr byl vypuštěn na svobodu, proto se neví, zda ještě žije.

Často končí na talíři

Váha několika kilogramů činí z humra amerického nejen největšího korýše, ale také členovce na světě. Má většinou modravě zelenou až hnědou barvu s červenými ostny. Obývá chladné a mělké vody Atlantiku na pobřeží Severní Ameriky.

Jeho oblíbenou potravou jsou měkkýši, včetně mušlí, a sledi. Sám je pak vyhledávanou pochoutkou lidských labužníků.

Ježovka kalifornská – asi 200 let

Jak dlouho žijí ježovky: většinou 30 let, některé exempláře i více než 200 let

Kde je najdeme: severovýchodní část Tichého oceánu, oblast mezi Aljaškou a Kalifornským poloostrovem

Velikost: patří k největším ježovkám, jejich skelet má až 18 cm v průměru, ostny délku až 8 cm

Ježovka kalifornská žije v mělkých vodách do 100 metrů hloubky, typicky na skalnatých březích chráněných před vlnami. Její schránka má červenou až tmavě burgundskou barvu a je kompletně pokryta ostny, které je schopna si obnovovat.

Oblíbenou pochoutkou ježovky jsou řasy, které si umí oškrábat ze skal. Umožňuje jí to tzv. Aristotelova lucerna, což je zvláštní žvýkací ústrojí tvořené pěti do kruhu uspořádanými zoubky, které obklopují ústní otvor na spodní straně schránky. Jde o společenské tvory, žijí ve skupinách o 5 až 10 členech.

Velryba grónská – 211 let

Jak dlouho žijí velryby: obvykle 40–50 let, výjimečně až 200 let

Kde je najdeme: studené arktické a subarktické vody severní polokoule – pobřeží Kanady a Aljašky, v zimě Beringova úžina a pobřeží Labradoru.

Velikost: délka 14–18 metrů, váha 50–100 tun

Velryby grónské jsou nejdéle žijícími savci. V květnu roku 2007 byl na pobřeží Aljašky chycen 15metrový jedinec, který měl ve svém těle zapíchnutou harpunu vyrobenou mezi roky 1879 a 1885. Zemřel tak ve věku 115–130 let.

Vědci proto začali s odhadováním věku i u dalších velryb, u jedné jej určili na úctyhodných 211 let, jiné měly mezi 135 a 172 lety.

Velryba má vysokou odolnost proti stárnutí.
Velryba má vysokou odolnost proti stárnutí.

Rakovina se jí vyhýbá

Pro tento druh velryby je typická mohutná hlava, díky které dokáže prorazit až 60 cm silnou vrstvu ledu. Živí se planktonem a má velice pomalý metabolismus. Před chladem ji chrání podkožní vrstva tuku tlustá až 70 cm. Plave pomalu, rychlostí asi 2,5 km/h.

Nepotápí se do velkých hloubek (jen 150 m), zato pod vodou vydrží na jeden nádech až hodinu. V těle má tisíckrát více buněk než jiní savci, pročež by měla být náchylnější k onemocněním souvisejícím s věkem, ale je tomu právě naopak.

Vykazuje vysokou odolnost proti stárnutí, a dokonce je imunní i vůči nádorovým onemocněním.

Kapr Hanako – 226 let

Jak dlouho žije: v průměru 47 let, ale někteří jedinci se dožívají i přes 200 let

Kde ho najdete: kapr koi pochází z Japonska, odkud se rozšířil do celého světa

Velikost: až 100 cm na délku

Asi nejznámějším představitelem kaprů koi je červený kapr Hanako. Podle analýzy provedené na jedné z jeho šupin roku 1966, dosáhl v době své smrti (v roce 1977) asi 226 let. Vystřídal několik majitelů, tím posledním byl dr. Komei Košihara.

Jsou okrasou zahradních jezírek

Koi je ozdobným druhem kapra nejčastěji bílé, černé, červené, žluté či modré barvy, případně jejich kombinace. První kapři byli vyšlechtěni v Číně asi před 2 000 lety. Odtud se rozšířili do Japonska, kde se stali velmi populárními.

Do Evropy se dostali po 2. světové válce s rozvojem letecké dopravy, která umožnila jejich snadný transport. Nejčastěji slouží jako ozdoba zahradních jezírek a rybníčků.

Želvák Adwaita – 255 let

Jak dlouho žijí: zhruba 160 let

Kde je najdeme: želvy obrovské obývají Seychelské ostrovy a ostrov Aldabra v Indickém oceánu, dále žijí na ostrovech Zanzibar, Mauricius a Rodrigues

Velikost: délka krunýře až 120 cm, váha až 200 kg

Želvák Adwaita, což v sanskrtu znamená „jedinečný, neopakovatelný“, se narodil v roce 1750 na Seychelách. Zemřel v roce 2006 v zoologické zahradě v indické Kalkatě, kde strávil převážnou část svého života. Adwaita patřil mezi želvy obrovské a vážil 250 kg.

Zemřel na selhání jater poté, co se mu rozvinula infekce v ráně pod prasklinou v krunýři. Pokud se potvrdí, že se dožil 255, stal by se nejdéle žijícím zvířetem obývajícím pevninu. V současnosti je jím želvák Jonathan s potvrzeným věkem 187 let.

Želvák se narodil už v roce 1750.
Želvák se narodil už v roce 1750.

Zpomalení suchozemští obři

Krunýř želvy obrovské má tvar vysoké kopule a hnědou barvu. Aby jej unesla, disponuje mohutnýma nohama. Má také dlouhý krk, díky čemuž může okusovat větve až metr nad zemí.

Ač jde o pomalé a opatrné zvíře, je schopné dosáhnout značné rychlosti, také je výborným plavcem. Želvy obrovské jsou k vidění i u nás, v pražské zoologické zahradě.

Žralok malohlavý –  392 let

Jak dlouho žijí: běžně přes 200 let, mohli by až 500 let

Kde je najdeme: vody Atlantského a Severního ledového oceánu, hlavně kolem Grónska a Islandu

Velikost: délka 2,5–6,4 metrů, váha kolem 1000 kg

Jde o nejdéle žijícího obratlovce na Zemi. Mezi jedinci, jejichž věk se podařilo odhadnout, byla nejstarší přes 5 metrů dlouhá samice, stará 392 let (± 120 let). Má se ale za to, že kusy měřící přes 6 metrů mohou žít i déle než 500 let.

Otužilec, na kterém si moc nepochutnáte

Žralok malohlavý je potravním oportunistou, ale živí se hlavně mršinami. Má extrémně pomalý metabolismus, pomalu se také pohybuje (2,7 km/h). Má rád vodu o teplotě 12 °C, ale snese i chladnější moře s teplotou kolem nuly.

Jeho kůže je pokryta ostrými zahnutými výběžky připomínajícími zoubky, jež zlepšují hydrodynamiku plavání. Jeho maso je považováno za toxické, přesto z něj na Islandu připravují pokrm zvaný hákarl.

Arktika Ming – 507 let

Jak dlouho žijí: několik set let

Kde je najdeme: arktiky islandské žijí na kontinentálním šelfu atlantského pobřeží Ameriky, od mysu Hatteras po Newfoundland, a na severozápadním pobřeží Evropy, od Biskajského zálivu po Island a Barentsovo moře

Velikost: asi 5 cm na výšku a 13 cm v průměru

Arktika islandská je mořský mlž, živící se planktonem. Žije zahrabaná v sedimentech na dně moří. Má černě zbarvenou lasturu oválného tvaru. Pro své chutné maso je předmětem rozsáhlého sběru, asi 180 tisíc tun ročně. Díky obsaženým antioxidantům stárne pomalu.

V roce 2006 byl na pobřeží Islandu nalezen jedinec, jehož stáří bylo odhadnuto na 507 let. Byl pojmenovaný Ming podle jména čínské dynastie, za jejíž vlády se narodil. Ovšem někteří houbovci, například Cinachyra antarctica, mohou žít až 2000 let.

Medúza Benjamina Buttona – nesmrtelná

Jak dlouho žijí: neomezeně

Kde je najdeme: ve všech světových oceánech

Velikost: asi jako lidský malíček

Medúza Turritopsis dohrnii je schopna otočit svůj životní cyklus a vrátit se zpět do stádia polypu. Proto bývá označována jako nesmrtelná. Medúza Benjamina Buttona se jí říká podle hlavního hrdiny fantasy dramatu Podivný případ Benjamina Buttona (2008).

Hlavní roli muže s opačnou chronologií života od stáří do dětství v něm ztvárnil americký herec Brad Pitt. Poprvé byla medúza objevena ve Středozemním moři v roce 1883, její schopnosti byly ale odhaleny až na konci 20. století.

Podobné vlastnosti má také Turritopsis nutricula, nezmarovitý polypovec z Karibiku.

Medúza může otočit svůj životní rytmus.
Medúza může otočit svůj životní rytmus.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Role poslankyně? Nebát se a hodně pracovat!
Právě se zrodilo Československo. 14. listopadu 1918 se poprvé schází jeho zákonodárný orgán – Revoluční národní shromáždění. Mezi jeho 256 členy je i několik žen včetně Fráni Zemínové, která se do naší historie zapíše délkou svého mandátu. V poslanecké lavici stráví více než 20 let!   Pochází z početné rolnické rodiny ze středních Čech. Fráňa […]
Německé obklíčení polské metropole: Hitler Varšavu nešetřil
Krvavé Černé pondělí skončí pro obyvatele Varšavy až pozdě večer, kdy odletí poslední německé letouny – Po celodenním bombardování nad městem visí těžká a na kilometry daleko viditelná oblaka dýmu…Velká část polské metropole hoří a tisíce jejích obyvatel byly během kobercového náletu zabity!   Němci 1. září 1939 vtrhli do Polska. Zatímco jejich pozemní jednotky […]
Zajímavosti
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Jediná pravá poušť Evropy: Kde leží „náš“ Divoký západ?
Kdybychom ji měli k něčemu přirovnat, tak snad k nekonečným holým americkým pláním, po kterých někdo náhodně rozhází pár keřů, trsy trávy a růžově kvetoucí rostliny zvané limonky. Vítejte v Tabernas, místu, které nemá na evropském kontinentu obdoby.   Přibližně 40 kilometrů na sever leží okouzlující malebná metropole Almería. Když však pojedete mezi pohoří Sierra de los Filabres […]
The Line: Supermoderní město pro 9 milionů lidí
Jen si to představte… ráno vstanete, kávovar namíchá kávu přesně, jak ji máte rádi. Umělá inteligence vybere ideální oblečení a najde spoj, kterým se dostanete do práce. Kancelář sice máte v ulici, leží však několik desítek kilometrů daleko. I tak může vypadat život v blízké budoucnosti.   Začátkem ledna 2021 vystupuje v saúdské státní televizi korunní princ […]
Záhady a napětí
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými!   Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera […]
Letecké eso první světové války v souboji s UFO: Kdo vyhrál?
První světová válka, zvaná též velkou válkou, se v letech 1914-1918 stala testem pokroku v technice. Nad jejími bojišti tak probíhaly též první letecké souboje. Během jednoho z nich se údajně stalo, že byl sestřelen neidentifikovatelný létající objekt – UFO. Co o této záhadné události víme? Kdo měl tehdy stisknout spoušť palubního kulometu?   Červený nátěr dělá z fokkeru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
skutecnepribehy.cz
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
Nikdy jsem neměla ráda sukničkáře, a zjištění, že k nim patří i můj syn, mě zneklidňovalo. Dal mi ale jasně najevo, že je to jen jeho věc. Dnes už je můj syn dávno šťastně ženatý, ale svého času dívky střídal, na můj vkus až příliš. Některé se mi zamlouvaly, některé méně. Moc se mi líbila Michaela, útlá usměvavá
Hovězí maso s brokolicí
tisicereceptu.cz
Hovězí maso s brokolicí
Zdravý pokrm, po kterém budete mít spoustu energie, ale nezatíží vás. Suroviny na 1 porci 1 plátek libového hovězího masa 1 lžíce olivového oleje 3 stroužky utřeného česneku 1 nakrájená šalot
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
iluxus.cz
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
V podzimním vydání magazínu Top Class, které se v těchto dnech dostává na stánky trafik, přináší redakce všem, kteří ocení kvalitní víno, výběr sedmi nejlepších vinařských hotelů světa. Jde o destinac
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
21stoleti.cz
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Pot
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
enigmaplus.cz
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
Údajné spící vojsko knížete svatého Václava pod legendární horou Blaník, nacházející se asi 10 kilometrů od města Vlašimi, je všeobecně známé. Podle středověké pověsti má právě z nitra hory Blaník kní
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
nasehvezdy.cz
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
Našla si novou lásku a doslova září. Herečka Patricie Pagáčová (35) má čtyři měsíce od chvíle, kdy oficiálně oznámila rozchod s manželem, nový vztah. Do společnosti ji často provází urostlý a char
Vůně balkánské kuchyně
panidomu.cz
Vůně balkánské kuchyně
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky,
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
epochaplus.cz
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
epochanacestach.cz
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním
Mandlový koláč s celými hruškami
nejsemsama.cz
Mandlový koláč s celými hruškami
Lahodné těsto s mandlemi a plněné hrušky dodávají koláči výtečnou chuť, navíc je originální i na pohled. Potřebujete: ✿ 250 g hladké mouky ✿ 170 g másla ✿ 1 malé vejce ✿ 1 citron ✿ 80 g cukru moučky ✿ 5 hrušek ✿ 40 g rozinek ✿ 40 g nasekaných mandlí Náplň: ✿ 150 g strouhaných mandlí ✿ 100 g cukru moučky ✿ 60 g másla
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
historyplus.cz
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
Stačilo pár měsíců a místo divoké přírody tu stojí symbol luxusu. Zdaleka viditelná bílá věž, tyčící se na romantické skále, je orientačním bodem, k němuž se 4. října 1929 vydává na 50 000 Pražanů. Nápad vybudovat na zalesněném skalnatém vrchu nad Vltavou novou obytnou čtvrť dostává podnikatel ve stavebnictví Václav Maria Havel (1897–1979), otec našeho
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz