Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
ROLEX: PRVNÍ A JEDINEČNÝ

Jestli ve světě luxusu existuje ekvivalent k NEJ, bezpochyby vás napadne švýcarská manufaktura Rolex. A nebudete daleko od pravdy, vždyť firma zabývající se výrobou jedinečných náramkových hodinek patří k nejlepším na světě.

Její dokonale přesné modely mají za sebou snad nejvíce hodinářských prvenství… Rolexy byly nejen jako první na nejhlubším místě na zemi v Mariánském příkopu, ale spatřily svět i z nejvyšší hory světa Mount Everestu.

24 let bylo Hansi Wilsdorfovi, když založil v Londýně v roce 1905 společnost, která začala podnikat v oblasti distribuce hodinek.

V té době byly v oblibě především kapesní hodinky, ale velký vizionář se už tehdy zaobíral myšlenkou proslavit především modely, které by se daly nosit na ruce.

HAND MADE. Veškeré důležité úkony, které vdechují hodinkám Rolex duši, jsou stále prováděny ručně. Mistři hodináři tráví nad jednotlivými kusy často i několik měsíců práce.

Precizní hodinové strojky, jež Hans zpočátku umisťoval do svých inovativních modelů, vybíral ve švýcarské hodinářské firmě ve městě Bienne.

NOMEN OMEN. ROLEX. Jméno, které je v dnešní době synonymem luxusu, vzniklo zcela náhodně… Hans prý jednoho dne slyšel, jak mu jej při cestě po Cheapside v horním patře koňmi taženého autobusu něco šeptá do ucha.

Hodinkám značky Rolex byl jako prvním na světě udělen certifikát chronometrické přesnosti „Swiss Certificate of Chronometric Precision“. Snaha soustředit se na kvalitu hodinových strojků tak byla korunována úspěchem.

ŽENEVA. O devět let později v roce 1919 přesídlila firma do švýcarského hlavního města, které bylo už v té době proslulé rozvinutým hodinářským řemeslem.

Společnost Rolex se stala vůbec prvním výrobcem na světě, který uvedl na trh vodotěsné hodinky, a to legendární model Oyster (Ústřice).

10 HODIN. Tolik trvala mladé anglické plavkyni Mercedes Gleitze přeplavba kanálu La Manche. Dokázala tak, že model Oyster, který měla po celou dobu na zápěstí, byl i po tolika hodinách ve vodě a při extrémních podmínkách v naprostém pořádku a plně funkční.

LÉTA 20. STOLETÍ. Tato doba proslavila tehdejšího krále rychlosti Sira Malcolma Campbella. Touha po vítězství ho vynesla až k tehdejšímu světovému rekordu na pozemní dráze (přibližně 485km/h). A hodinky Rolex u toho samozřejmě nemohly chybět.

KORUNKA. Ve třicátých letech se v logu značky poprvé objevila dnes již proslulá korunka, jejíž význam nebyl nikdy odhalen. Někteří znalci se domnívají, že jde o symbol lidské ruky s pěti prsty, jiní se přiklánějí k teorii pěti větví zdobených perlami.

Tolik metrů nad mořem se v roce 1953 ocitly na vrcholu „střechy světa“ na Mount Everest hodinky Rolex Oyster Perpetuals, a to na zápěstí členů expedice Sira Johna Hunta v čele se Sirem Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem.

Světlo světa spatřil tento rok legendární model Oyster Perpetual Explorer, jež byl oslavou vítězného zdolání Mount Everestu, a také Submariner, neboli první vodotěsné hodinky do hloubky až 100 metrů.

GMT MASTER. Padesátá léta dvacátého století se odvíjela ve znamení mezikontinentálního cestování a aerolinky začaly velmi rychle létat napříč několika časovými pásmy. Bylo tedy důležité vědět, kolik je hodin na různých místech na světě, a to v jeden okamžik.

Nový model GMT-Master splňoval specifické potřeby pilotů letadel, a Rolex se tak stal oficiální značkou hned několika proslulých leteckých společností.

LÉTA 20. STOLETÍ. Období, které přineslo značce osvědčení od CERNu, přední světové laboratoře pro výzkum fyzikálních částic, která potvrdila, že hodinky Milgauss jsou schopné být rezistentní vůči magnetickému poli až do 1000 Gaussových jednotek.

Rok, kdy spolu s oceánografem Jacquesem Piccardem navštívily hodinky Rolex nejhlubší místo na Zemi, bezmála jedenáct kilometrů hluboký Mariánský příkop.

JAMES BOND VS. ROLEX. Sean Connery byl prvním Bondem, který v roce 1962 ověnčil své zápěstí modelem Submariner v legendárním dobrodružném snímku Dr. No.

Později sice vystřídaly Rolexy hodinky Omega, ale dodnes jsou modely s referenčními čísly 6538 a 5508 známé mezi sběrateli jako James Bond Submariner.

Společnost Rolex uvedla na trh Cosmograph, chronograf nové generace, který brzy přijal jméno Daytona, a to na oslavu ikonického závodního města s písčitým povrchem.

30 000 000 KČ. Model Daytona s ref. číslem 6239 se stal v roce 2013 nejdražšími hodinkami Rolex v historii, prodanými za vydraženou částku převyšující milion dolarů. Chronograf z nerezové oceli vznikl v roce 1942 a patřil herci Paulu Newmanovi. Letos byl tento rekord překonán…

Objevil se model Explorer II., věnovaný polárním badatelům a speleologům, který byl se svou 24hodinovou ručkou neocenitelným pomocníkem v polárních oblastech a v prostorách v podzemí, kde není možné rozeznat den či noc.

RAIN MAN, ROCKY, TITANIC, ŠIFRA MISTRA LEONARDA, BARVA PENĚZ, ČELISTI. V těchto a mnoha dalších filmových trhácích si zahrály různé modely značky Rolex.

29, 35 A 40MM. Tři různé velikosti Rolex Yacht-Master, novinky z roku 1992, prvních náramkových hodinek z kolekce Professional Oyster, posílily vzájemný vztah mezi značkou Rolex a námořním světem.

KERAMICKÁ LUNETA. Rolex vyvinul a nechal si patentovat v roce 2005 keramickou lunetu Cerachrom, která byla určena pro speciální profesionální modely hodinek.

Její barva je odolná vůči ultrafialovým paprskům či chlorované nebo mořské vodě, navíc se diamanty na jejím leštěném povrchu výjimečně třpytí.

První hodinky na světě, jež mají programovatelné odpočítávání s mechanickou pamětí, Oyster Perpetual Yacht-Master II regatta chronograph, oslnily svět jedinečnou hodinářskou komplikací spočívající v inovativním interakčním spojení hodinového strojku a pouzdra, jež umožňuje rotující kruhová luneta.

ROGER FEDERER, PLACIDO DOMINGO, DAVID BECKHAM, PAUL NEWMAN, ANA IVANOVIC, BRAD PITT, ASHTON KUTCHER, JENNIFER ANISTON, BARACK OBAMA… Nenaleznete mnoho celebrit, které by snad hodinky Rolex nikdy nenosily.

Značka se pyšní širokou plejádou ambasadorů a milovníků brandu od herců a hereček, vrcholových sportovců, zpěváků i prezidentů a politiků.

122 000 000 KČ. Rolex si v polovině května letošního roku připsal nový dražební rekord. V ženevské aukční síni Phillips byl totiž vydražen unikátní model hodinek Rolex s označením 6062, jenž se prodal za neuvěřitelných 5,066 milionu švýcarských franků.

Hodinky s trojitým kalendářem a ukazatelem měsíční fáze pocházejí z 50. let minulého století a ve verzi s černým číselníkem existují pouze tři kusy. Jejich původním majitelem byl poslední vietnamský císař Bao Dai.

Do rodiny ambsadorů značky Rolex patří i tenista Roger Federer. Japonská kráska Miss Universe roku 2007, Riyo Mori, na kampaňové fotografii k hodinkám Datejust Special Edition. Ocelový chronograf Daytona proslavil herec Paul Newman.
Související články
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
Když touha po jedinečnosti nezná hranic, vznikají skvosty, které nemají obdoby. Tak jako nadstandardní úprava, která z vozu za 200 000 dolarů učinila klenot, jehož hodnota dnes přesahuje desetinásoběk. Tajemství se ukrývá v exkluzivním laku s diamantovým prachem a ručně gravírované střeše, která bere dech.   G-Falcon je manifestem toho, jak daleko může sahat lidská touha po […]
Možná jste si už všimli, že existuje několik druhů s různým zabarvením. V supermarketu je většinou nedostanete, ale objevují se na trzích a můžete si je i sami vypěstovat.   My samozřejmě známe hlavně tu oranžovou a mnozí si pamatují i rodičovská nabádání: „Jez mrkvičku, je zdravá,“ která nám ji mnohdy znechutila skoro tak jako některé školní […]
Nová národní letecká společnost Saúdské Arábie představila světu svůj dlouho očekávaný interiér kabiny. Její součástí je i prémiová třída Safran Business Class, která má ambici posunout Riyadh Air mezi nejluxusnější aerolinky současnosti.   Za společností stojí saúdskoarabský státní investiční fond Public Investment Fund, a na rozdíl od jiných start-upů, které často narážejí na finanční limity, […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz