Lifestyle

ROLEX: PRVNÍ A JEDINEČNÝ

ROLEX: PRVNÍ A JEDINEČNÝ

Jestli ve světě luxusu existuje ekvivalent k NEJ, bezpochyby vás napadne švýcarská manufaktura Rolex. A nebudete daleko od pravdy, vždyť firma zabývající se výrobou jedinečných náramkových hodinek patří k nejlepším na světě. Její dokonale přesné modely mají za sebou snad nejvíce hodinářských prvenství… Rolexy byly nejen jako první na nejhlubším místě na zemi v Mariánském příkopu, ale spatřily svět i z nejvyšší hory světa Mount Everestu.

24 let bylo Hansi Wilsdorfovi, když založil v Londýně v roce 1905 společnost, která začala podnikat v oblasti distribuce hodinek. V té době byly v oblibě především kapesní hodinky, ale velký vizionář se už tehdy zaobíral myšlenkou proslavit především modely, které by se daly nosit na ruce.

HAND MADE. Veškeré důležité úkony, které vdechují hodinkám Rolex duši, jsou stále prováděny ručně. Mistři hodináři tráví nad jednotlivými kusy často i několik měsíců práce.

 1. Precizní hodinové strojky, jež Hans zpočátku umisťoval do svých inovativních modelů, vybíral ve švýcarské hodinářské firmě ve městě Bienne.

NOMEN OMEN. ROLEX. Jméno, které je v dnešní době synonymem luxusu, vzniklo zcela náhodně… Hans prý jednoho dne slyšel, jak mu jej při cestě po Cheapside v horním patře koňmi taženého autobusu něco šeptá do ucha.

 1. Hodinkám značky Rolex byl jako prvním na světě udělen certifikát chronometrické přesnosti „Swiss Certificate of Chronometric Precision“. Snaha soustředit se na kvalitu hodinových strojků tak byla korunována úspěchem.

ŽENEVA. O devět let později v roce 1919 přesídlila firma do švýcarského hlavního města, které bylo už v té době proslulé rozvinutým hodinářským řemeslem.

 1. Společnost Rolex se stala vůbec prvním výrobcem na světě, který uvedl na trh vodotěsné hodinky, a to legendární model Oyster (Ústřice).

10 HODIN. Tolik trvala mladé anglické plavkyni Mercedes Gleitze přeplavba kanálu La Manche. Dokázala tak, že model Oyster, který měla po celou dobu na zápěstí, byl i po tolika hodinách ve vodě a při extrémních podmínkách v naprostém pořádku a plně funkční.

 1. LÉTA 20. STOLETÍ. Tato doba proslavila tehdejšího krále rychlosti Sira Malcolma Campbella. Touha po vítězství ho vynesla až k tehdejšímu světovému rekordu na pozemní dráze (přibližně 485km/h). A hodinky Rolex u toho samozřejmě nemohly chybět.

KORUNKA. Ve třicátých letech se v logu značky poprvé objevila dnes již proslulá korunka, jejíž význam nebyl nikdy odhalen. Někteří znalci se domnívají, že jde o symbol lidské ruky s pěti prsty, jiní se přiklánějí k teorii pěti větví zdobených perlami.

 1. Tolik metrů nad mořem se v roce 1953 ocitly na vrcholu „střechy světa“ na Mount Everest hodinky Rolex Oyster Perpetuals, a to na zápěstí členů expedice Sira Johna Hunta v čele se Sirem Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem.
 1. Světlo světa spatřil tento rok legendární model Oyster Perpetual Explorer, jež byl oslavou vítězného zdolání Mount Everestu, a také Submariner, neboli první vodotěsné hodinky do hloubky až 100 metrů.

GMT MASTER. Padesátá léta dvacátého století se odvíjela ve znamení mezikontinentálního cestování a aerolinky začaly velmi rychle létat napříč několika časovými pásmy. Bylo tedy důležité vědět, kolik je hodin na různých místech na světě, a to v jeden okamžik.

Nový model GMT-Master splňoval specifické potřeby pilotů letadel, a Rolex se tak stal oficiální značkou hned několika proslulých leteckých společností.

 1. LÉTA 20. STOLETÍ. Období, které přineslo značce osvědčení od CERNu, přední světové laboratoře pro výzkum fyzikálních částic, která potvrdila, že hodinky Milgauss jsou schopné být rezistentní vůči magnetickému poli až do 1000 Gaussových jednotek.
 1. Rok, kdy spolu s oceánografem Jacquesem Piccardem navštívily hodinky Rolex nejhlubší místo na Zemi, bezmála jedenáct kilometrů hluboký Mariánský příkop.

JAMES BOND VS. ROLEX. Sean Connery byl prvním Bondem, který v roce 1962 ověnčil své zápěstí modelem Submariner v legendárním dobrodružném snímku Dr. No. Později sice vystřídaly Rolexy hodinky Omega, ale dodnes jsou modely s referenčními čísly 6538 a 5508 známé mezi sběrateli jako James Bond Submariner.

 1. Společnost Rolex uvedla na trh Cosmograph, chronograf nové generace, který brzy přijal jméno Daytona, a to na oslavu ikonického závodního města s písčitým povrchem.

30 000 000 KČ. Model Daytona s ref. číslem 6239 se stal v roce 2013 nejdražšími hodinkami Rolex v historii, prodanými za vydraženou částku převyšující milion dolarů. Chronograf z nerezové oceli vznikl v roce 1942 a patřil herci Paulu Newmanovi. Letos byl tento rekord překonán…

 1. Objevil se model Explorer II., věnovaný polárním badatelům a speleologům, který byl se svou 24hodinovou ručkou neocenitelným pomocníkem v polárních oblastech a v prostorách v podzemí, kde není možné rozeznat den či noc.

RAIN MAN, ROCKY, TITANIC, ŠIFRA MISTRA LEONARDA, BARVA PENĚZ, ČELISTI. V těchto a mnoha dalších filmových trhácích si zahrály různé modely značky Rolex.

29, 35 A 40MM. Tři různé velikosti Rolex Yacht-Master, novinky z roku 1992, prvních náramkových hodinek z kolekce Professional Oyster, posílily vzájemný vztah mezi značkou Rolex a námořním světem. KERAMICKÁ LUNETA. Rolex vyvinul a nechal si patentovat v roce 2005 keramickou lunetu Cerachrom, která byla určena pro speciální profesionální modely hodinek.

Její barva je odolná vůči ultrafialovým paprskům či chlorované nebo mořské vodě, navíc se diamanty na jejím leštěném povrchu výjimečně třpytí.

 1. První hodinky na světě, jež mají programovatelné odpočítávání s mechanickou pamětí, Oyster Perpetual Yacht-Master II regatta chronograph, oslnily svět jedinečnou hodinářskou komplikací spočívající v inovativním interakčním spojení hodinového strojku a pouzdra, jež umožňuje rotující kruhová luneta.

ROGER FEDERER, PLACIDO DOMINGO, DAVID BECKHAM, PAUL NEWMAN, ANA IVANOVIC, BRAD PITT, ASHTON KUTCHER, JENNIFER ANISTON, BARACK OBAMA… Nenaleznete mnoho celebrit, které by snad hodinky Rolex nikdy nenosily. Značka se pyšní širokou plejádou ambasadorů a milovníků brandu od herců a hereček, vrcholových sportovců, zpěváků i prezidentů a politiků.

122 000 000 KČ. Rolex si v polovině května letošního roku připsal nový dražební rekord. V ženevské aukční síni Phillips byl totiž vydražen unikátní model hodinek Rolex s označením 6062, jenž se prodal za neuvěřitelných 5,066 milionu švýcarských franků. Hodinky s trojitým kalendářem a ukazatelem měsíční fáze pocházejí z 50.

let minulého století a ve verzi s černým číselníkem existují pouze tři kusy.

Jejich původním majitelem byl poslední vietnamský císař Bao Dai.

Více z Lifestyle

Měsíček lékařský je malý zázrak

Lifestyle22.9.2022

Největší modrý diamant utržil miliardu

Lifestyle20.9.2022

Mám tě ráda jako… sůl

Lifestyle15.9.2022

Delikátní skvost s logem chodce

Lifestyle13.9.2022

Kolínka, nebo mašličky?

Lifestyle8.9.2022

Mercedes-Benz AMG: Kupéčko pro nejmenší

Lifestyle6.9.2022

Když se řekne karamel

Lifestyle1.9.2022

Pořiďte si hodinky Elvise Presleyho

Lifestyle30.8.2022

Uschlý strom nekácejte

Lifestyle25.8.2022
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Masakr v Kauhajoki
epochaplus.cz

Masakr v Kauhajoki

Zdánlivě poklidné Finsko zažívá v roce 2008 chvíle...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet
epochaplus.cz

Čechy trápí vysoký cholesterol...

Zvýšený cholesterol je jedním z hlavních...