Řím pohlcují žhavé plameny ohně. „Rychle, přineste vodu!“ ozývá se zoufalý křik ulicemi. Vojenský oddíl se marně snaží zkrotit bouřící živel. Jen jeden muž poklidně stojí na terase obrovského paláce a pozoruje, jak se město proměňuje v prach. Po chvíli vytáhne malý hudební nástroj a dá se do zpěvu.
Píše se rok 64 a tím bláznivým zpěvákem je římský císař Nero…
Zavraždí vlastní manželku?
Nero usedne na římský trůn v necelých sedmnácti letech díky intrikám své matky Agrippiny mladší, která zařídí, aby byl v nástupnictví upřednostněn před nevlastním bratrem Britannikem. Mladičký imperátor se o politiku zpočátku příliš nezajímá a státnické povinnosti přenechává Agrippině a věrným rádcům, v čele s jeho učeným vychovatelem – stoickým filozofem Senecou.
Později se mu ale začne neustálé omezování ze strany regentů zajídat, a rozhodne se jich tedy zbavit. V následujících letech Nero postupně nařizuje popravy svých nejbližších přátel a příbuzných. Kromě matky Agrippiny a učitele Senecy dá zavraždit i vlastní choť Claudii Octavii, adoptivního sourozence Britannika a velitele pretoriánské gardy Sexta Afrania Burra.
Odstraňuje též neoblíbené státníky a rozpoutá v zemi jedno z prvních masových pronásledování křesťanů.
Korunu svým ukrutnostem nasadí, když v roce 65 v opilosti ukope svou druhou manželku Poppaeu Sabinu.
Vrazí si do krku dýku!
„Jak všestranný umělec to ve mně hyne,“ naříká zdrcený císař Nero. Ze záhybu své tógy vytáhne dýku a bez rozmýšlení si ji vrazí do krku! Pomatený panovník je nadšeným příznivcem umění. Sám sebe považuje za nadaného herce a básníka. Občas vystupuje v divadelních představeních, což je pokládáno za skandál. Na základě známé pověsti dokonce zpíval a hrál na lyru při velkém požáru Říma v roce 64.
Neronovo panování je rovněž poznamenáno vysokým počtem rebelií a vzpour. V Británii například dojde k povstání keltských kmenů, vedených královnou Boudiccou. Roku 66 se proti římské okupaci pro změnu vzbouří Židé. Neronova neschopnost řešit všechny tyto problémy vyústí v císařovo svržení.
Ve strachu před veřejným lynčováním Nero raději spáchá sebevraždu.
Facebook
Twitter
RSS