Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Šílený vědec: Sigmund Freud měnil zdravé lidí na blázny!

Objevil pro nás psychoanalýzu na typické pohovce i sexuální symboliku snů. A taky Oidipův komplex a autoanalýzu svých myšlenek. Jenže také dokázal obratně manipulovat se svými pacienty. Vložit jim do mozku vědomou lež. Kdo vlastně byl Sigmund Freud?

Narodil se 6. května 1856 jako Sigismund Šlomo Freud, nejstarší z osmi dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami v moravském Příboru.

Podle rodinné legendy v okamžiku, kdy přišel na svět, prorokovala selka jeho matce, že právě porodila světu velkého muže.

Já nejsem tvůj dědeček, já jsem tvůj otec!

Každopádně bylo už od jeho útlého věku jasné, že to má v hlavě uspořádané malinko jinak než jeho vrstevníci. Tak například svého věkem postaršího otce dlouho považoval za svého dědečka. Myslel si, že jeho skutečným otcem je jeho dospělý nevlastní bratr.

Do školy jako kluk nechodil, vzdělání se mu dostávalo doma. Teprve v deseti letech nastoupil ve Vídni, kam se mezitím rodina přestěhovala, na vyhlášené Leopoldstädter Kommunal-Realgymnasium. Byl přijat o rok dříve, než bývalo zvykem.

Svého otce považoval za dědečka.
Svého otce považoval za dědečka.

Neudal spolužáky, a tak dostal čtyřku z mravů

Na nové škole vynikal nejenom svými studijními výsledky (absolvoval s vyznamenáním), ale také poněkud netradičním přístupem ke spolužákům i pedagogům.

Když ve čtrnácti letech „zapomněl“ oznámit pedagogickému sboru, že jeho spolužáci ve velkém navštěvují bordely a bary, v kde se scházejí hosté nevalné pověsti, dočkal se snad jediného kázeňského potrestání ve svém životě. Na vysvědčení tenkrát svítila čtyřka z mravů!

Žádná práva. Půjdu na medicínu!

Dlouho to vypadalo, že se po maturitě nechá zapsat na práva. Jenže poté, co si v roce 1873 přečetl spis O přírodě, úplně propadl medicíně.

Na Vídeňské univerzitě promoval jako doktor všeobecného lékařství sice po osmi letech, v roce 1881, zato obohacen dvěma dlouhodobými studijními pobyty v experimentální zoologické zahradě v italském Terstu. A k tomu se od začátku studia souběžně věnoval vědecké činnosti.

Rád by se oženil, ale…

Kdyby bylo jen na něm, přidal by k tomu ještě jednu změnu. Vzal by před oltář svou vyvolenou Marthu Bernays. Zamiloval se do ní na první pohled, a i ona sympatie mladému vědci opětovala. Jenže zasáhla rodina. Dcera se za chudého vědce vdávat nebude. Ať mladík napřed ukáže, že dokáže uživit rodinu, a pak se uvidí.

Na zkušené u mistra hypnózy

Ani pozice lékařského asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici, ani postavení a gáže privátního docenta ještě rodičům Marthy nestačily. A tak si Sigmund Freud sbalil kufry a vyrazil na zkušenou.

Na roční stipendijní pobyt do Francie, k vyhlášenému mistru psychologie, pařížskému profesorovi Jeanu-Martinu Charcotovi. Muži, který při léčbě lidských duší experimentoval s hypnózou.

Konečně ve vlastním!

Freuda však fascinovala jiná část Charcotových výzkumů – hysterie. Té se rozhodl věnovat ve své soukromé praxi, kterou si otevřel hned po svém návratu do Vídně.

A snad proto, aby si měl na kom své nové poznatky a metody trénovat, pojal konečně za manželku svou dlouholetou lásku Marthu.

Freud se začal věnovat studiu hysterie.
Freud se začal věnovat studiu hysterie.

Do ordinace přibyla Freudova pohovka

Tehdy začala jeho cesta k dosud nevídané metodě, k psychoanalýze. Dříve používaný dialog mezi lékařem a pacientem se postupně změnil v klientův monolog.

A aby se vyšetřovaná osoba při psychoanalýze cítila opravdu uvolněně a mohla se soustředit jen na mluvení, změnil i prostředí k léčbě.

Do ordinace přibyla zvláštní část nábytku – pohovka.

K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka.
K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka.

Zkusili na ní elektroléčbu i trhání zubů

A také měl svou vlastní „učitelku“. Dvaačtyřicetiletou Annu von Lieben přivedly na psychiatrický gauč nervóza a hysterie. A také šílené pokusy o vyléčení, které už měla za sebou. Lékaři na ní vyzkoušeli hašiš, námel i elektroléčbu.

Když to nepomohlo, nechali jí vytrhnout několik zubů. Nepřineslo to žádné zlepšení.

Léčba skončila, pacient přežil

A tak Anna zkusila Freuda, který ji nechal – světe, div se – mluvit. K malé radosti Anniny rodiny, která si dlouho myslela, že z nebožačky jen tahá další peníze, stejně jako jeho předcházející kolegové. Vždyť také celé léčení trvalo skoro tři roky.

Jenže Anna postupně líčila Freudovi své bolesti, nedostatek sebevědomí, hádky s manželem. A týden od týdne se její stav zlepšoval. Najednou tu byl konec, ale zároveň i začátek. Konec léčby a začátek nové metody – psychoanalýzy.

K posteli si stavěl hradbu ze židlí

Na řadu přišlo zkoumání neurózy. Sigmund Freud tehdy přišel se šokujícím zjištěním. Tvrdil, že za neurózu může potlačování sexuálního pudu, tedy pacientova libida. A také případy zneužívání v dětství.

Jako příklad uváděl svého pacienta, který si vždycky před usnutím musel k posteli postavit čtyři židle. Teprve pak schopen spokojeně usnout. Brzy společně našli vysvětlení. Mladíka ve čtyřech letech zneužila služka. A on si od té doby u postele stavěl pomyslnou hradbu.

Díky autoanalýze objevil oidipovský komplex

Vždycky věřil tomu, že sny jsou jakýmsi zrcadlem namířeným do duše. Začal je tedy zkoumat sám na sobě. Autoanalýza mu nakonec asi nejvíce pomohla v tom, aby odhalil svůj vztah k otci. Tehdy objevil a pojmenoval oidipovský komplex.

„I u sebe jsem objevil zamilovanost do matky a žárlivost vůči otci,“ napsal rok po smrti svého táty.

Lhal nám!

Stejně rychle jako oslavné zprávy o jeho velkých objevech, se začaly vynořovat zvěsti o totálních přešlapech zdánlivě tolik úspěšného psychiatra. Doktor Jekyll měl patrně svého pana Hydea. Objevilo se pár pacientů, kteří tvrdili, že je Freud obelhal.

Že si výsledky vyšetření upravoval tak, aby se mu hodily, jen aby jim dokázal, že pravda je na jeho, Freudově straně.

Místo ženy viděl v posteli vepře

Jednoho svého pacienta, jakéhosi Horace Finka, doslova přinutil k tomu, aby se rozvedl a následně uzavřel manželství s další Freudovou pacientkou. Jen to prý dokáže zničit jeho celoživotní psychické problémy. Výsledek?

Čerstvý novomanžel zabředl ještě do horší psychické krize. Ve svých představách viděl svou novou ženu jako muže, nebo dokonce jako prase! Freud to tenkrát svedl na Finkovu skrytou homosexulitu a nešťastný pacient skončil v blázinci.

Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.
Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.

Hystericky se bál smrti

Ale vlastní psychika začala ničit i Freuda. Už po čtyřicítce začal trpět těžkými depresemi a strachem ze smrti. Místo, kde trpěl nejvíce, bylo nádraží.

Vždy, když měl někam cestovat vlakem, přicházel na peron s několikahodinovým předstihem a donekonečna prý počítal svá zavazadla. Ještě hůř bylo, když neměl co kouřit.

Byl tak závislý na nikotinu, že když během 1. světové války došly ve Vídni doutníky, propadl se do hlubokých depresí.

Rakovina ho připravila o velký kus obličeje

Nekončící kuřácká vášeň si ale i u něj vybrala krutou daň. Kvůli rakovině přišel při opakovaných operacích o kus horního patra a čelisti. Ke zmírnění utrpení mu nepomohla ani velká zubní protéza, kterou pak nosil.

Nezabránilo mu to však v tom, aby až do posledních chvil svého života nevypilovával své teorie a metody.

Nacisté mu zakázali léčit

Pak Evropu ovládli nacisté. Na začátku jen pálili knihy, které židovský lékař za svého života napsal. Když dorazili do Vídně, přišel o chleba. Národně socialistická strana totiž tehdy zakázala činnost všem židovským lékařům. Na nátlak svých přátel se rozhodl před tímto zlem utéct do Anglie.

V bolestech požádal přítele o eutanázii

Poslední měsíce svého života strávil v Londýně. Pohříchu jich nebylo mnoho. Bolesti způsobené rakovinou byly den ze dne horší. Nakonec už skoro nemluvil. Pár posledních slov si schoval pro svého dlouholetého přítele, osobního lékaře Maxe Schura.

„Slíbil jste, že mi pomůžete, když už nebudu moct dál,“ řekl mu podle svědků Freud, a požádal ho tak o provedení eutanázie.

Smrtící dávka morfia mu zastavila srdce

Dne 23. září 1939 ve 3 hodiny ráno lékař svému příteli slib splnil, když mu píchl smrtící dávku morfia. Sigmund Freud se ze svého posledního spánku už neprobudil. Ač původem Žid, nechal se po smrti zpopelnit.

Urny s popelem slavného psychiatra, jeho milované ženy Marthy a dcery Anny jsou uloženy v kolumbáriu krematoria Golden Green, ležícího severozápadně od Londýna.

Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.
Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz