Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skryté hrozby: Místo pochutnání smrt!

V některých zemích se sice na talířích objevují lahůdky, které v příslušnících jiných národů vyvolávají odpor, lidé však zpravidla konzumují potraviny, které jim neškodí.

Pokud ovšem nepozřou produkty kontaminované jedovatými látkami, způsobujícími smrt.

Varování jménem Minamata

Co: otrava rtutí z kontaminovaných ryb

Kdy: 1956–1968

Kde: Minamata, prefektura Kumamoto, Japonsko

Počet obětí: 1784

V roce 1956 se v japonském městě Minamata začaly nápadně zvyšovat počty nemocných, vykazujících stejné symptomy. Byly jimi obtížná chůze, křeče, necitlivost končetin a problémy se zrakem.

Vzhledem k tomu, že postižení byli ze stejné oblasti, obávaly se úřady, že jde o novou nakažlivou nemoc postihující centrální nervovou soustavu obětí.Pacienti byli odesíláni do izolace a stigmatizováni.

Za otravou stála místní čistička.
Za otravou stála místní čistička.

Horečka tančících koček

Zvláštní bylo, že podobné příznaky vykazovala i zvířata žijící v téže oblasti, především kočky. U nich si podivnosti v jejich chování vysloužily označení „horečka tančících koček“.

Z nebe padaly vrány, z mořského dna Minamatského zálivu vymizely řasy a na hladině plavaly mrtvé ryby. Všichni postižení přitom žili na jeho pobřeží a živili se rybami z něj.

To vedlo vyšetřovatele k přesvědčení, že příčinou obtíží těchto lidí je otrava těžkým kovem z kontaminovaných ryb a měkkýšů.

Čistička pomáhala jen naoko

Nakonec se prokázalo, že za otravou stojí zdejší chemická společnost Chisso, která vypouštěla methylrtuť, vedlejší produkt své výroby, přímo do zálivu. Ač roku 1959 oficiálně nainstalovala čističku odpadních vod, ta byla na rtuť krátká.

Lidé však věřili, že byl problém vyřešen. Pozdější případy výskytu Minamatské choroby ovšem svědčily o tom, že nebezpečnou rtuť přestala společnost do zálivu vypouštět až v roce 1968. Posléze musela odškodnit na 10 000 lidí.Na následky choroby zemřelo 1784 osob.

Tragédie kvůli jazykové bariéře

Co: otrava obilím, určeným k výsadbě

Kdy: 1971

Kde: převážně gubernie Ninawa, Kurkuk a Erbil, Irák

Počet obětí: více než 650

Rtuť byla v minulosti využívána jako účinný fungicid neboli přípravek proti houbám především ve formě methylrtuti, která je však toxická. Proto ji postupně začaly některé země zakazovat. To však nebyl případ Iráku.

Ten v roce 1969 postihlo sucho, které snížilo úrodu. Nedostatek obilí postihl na 500 000 lidí.

Proto Saddám Husajn (1937–2006), pozdější premiér a prezident země, který po převratu v roce 1968 působil jako místopředseda Rady revolučního velení, rozhodl koncem roku 1971 o dovozu odolnějších zrn pro výsadbu, která byla však jako ochrana proti škůdcům potažena zmiňovanou rtutí.

Z USA a Mexika dorazilo do Iráku na 95 000 tun obilí růžovo-oranžového odstínu určeného výhradně k výsadbě.

Lidé netušili, že se tráví obilím.
Lidé netušili, že se tráví obilím.

Varováním místní nerozuměli

Zásilka však dorazila pozdě, až po období výsadby, na přelomu října a listopadu. Místní farmáři tak již měli zaseto, ale růžové obilí distribuované zdarma pro ně představovalo východisko pro nadcházející zimu. Byli totiž závislí na každém zrnu.

I když měli otiskem palce potvrdit, že chápou, že obilí není určeno k přímé konzumaci, protože je jedovaté, nikdo jim to pořádně nevysvětlil.

Varování na pytlích byla navíc jen v angličtině a španělštině, a ani obrázku lebky a zkřížených kostí místní nerozuměli.

Růžové zrno pro zvířata i na pečení chleba

Obilí zbavili ve vodě zabarvení, a měli tak pocit, že je v pořádku. Jenže rtuť v něm stále zůstala. Krmili jím hospodářská zvířata, která nejevila žádné obtíže, proto bez obav konzumovali jejich maso a mléko.

Obilí začali používat i pro přípravu domácího chleba. Trvalo 16 až 38 dní, než se u nich začaly projevovat příznaky otravy rtutí – necitlivost v končetinách, ztráta rovnováhy, slepota a smrt v důsledku selhání nervové soustavy.

V nemocnici skončilo přes šest a půl tisíce lidí, zemřelo jich nejméně 650. Další raději zemřeli doma, jak je v Iráku zvykem, a nebyli tak do statistiky vůbec započítáni.

Podvod, který se nevyplatil

Co: řepkový olej, kontaminovaný anilinem

Kdy: 1981

Kde: severozápad Španělska

Počet obětí: více než 600

Do Španělska se v 80. letech minulého století dovážel z Francie levný řepkový olej, určený pro průmyslové využití. Olej byl znehodnocen, tzv. denaturován, přidáním anilinu, aby jeho vůně a chuť odrazovaly lidi od konzumace.

Ovšem ve španělské Seville byl skupinou podvodníků nelegálně rafinován za účelem odstranění anilinu. Vzniklý produkt byl chuťově v pořádku, a tak se dostal na týdenní pouliční trhy, kde byl prodáván jako běžný stolní olej, určený na vaření i do salátů.

Do oleje se přidával anilin.
Do oleje se přidával anilin.

Zápal plic, na který jsou antibiotika krátká

První případ podivného zápalu plic, na který nezabírala antibiotika, se objevil 1. května 1981. Nemoc doprovázely křeče, bolesti svalů, selhání jater a postižení dalších orgánů.

V nemocnici s ním bylo hospitalizováno více než 20 000 lidí, přes 600 jich zemřelo. Až 10. června se přišlo na to, že příčinou nemoci, která byla označena za syndrom toxického oleje, byly stopy ropy v řepkovém oleji z pouličních trhů.

Dalším obětem zabránila jeho bezplatná výměna za nezávadný produkt. Soud s obchodníky, kteří olej dodali na trh, začal v březnu 1987 a na konci dvouletého procesu v roce 1989 byli odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Mléko zabíjelo kojence!

Co: arzenem otrávené mléko

Kdy: 1955

Kde: západní Japonsko

Počet obětí: minimálně 100 dětí

Od června 1955 se u kojenců v západním Japonsku začalo projevovat zvláštní onemocnění, které se vyznačovalo průjmem nebo zácpou, zvracením, vypouklým břichem a ztmavnutím kůže. Více než 100 miminek záhadné chorobě podlehlo.

Až v srpnu se začaly objevovat zprávy, že všechny postižené děti byly krmeny kojeneckým mlékem Morinaga Milk. Společnost však odmítala veškerou odpovědnost,což vedlo k bojkotu jejích produktů v průběhu 60.let.

Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.
Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.

Nižší IQ a opožděný vývoj v důsledku otravy

Zatímco v roce 1966 byli čelní představitelé společnosti Morinaga Milk shledáni nevinnými, o tři roky později již byli odsouzeni ke třem letům vězení.

Ukázalo se totiž, že do sušeného mléka určeného pro kojence byl společností prostřednictvím běžné průmyslové přísady fosforečnanu sodného, který se používá jako antioxidant a regulátor kyselosti, neúmyslně přidán arzenik.

Celkem postihla otrava 13 396 lidí, kteří se potýkali s opožděným vývojem a nižším vzrůstem, mentální retardací či epilepsií.

Proč umírali milovníci piva?

Co: pivo s otráveným cukrem

Kdy: 1900

Kde: severozápad Anglie, především Manchester

Počet obětí: nejméně 70

Epidemie otrav probíhala v roce 1900 v Anglii plíživě. Než lékaři odhalili její plný rozsah, uplynuly celé čtyři měsíce.

Nemoc projevující se svalovou slabostí či necitlivostí rukou a nohou pacientů, kteří navíc konzumovali alkohol, byla diagnostikováni jako alkoholová neuropatie.

Teprve lékař Ernest Reynolds upozornil na zabarvení kůže postižených, které ve spojitosti s ostatními příznaky způsobuje jediná látka, a tou je arzen. Jakmile se přišlo na původce stojícího za otravou více než 6000 lidí a 70 úmrtími, rozjelo se vyšetřování.

V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.
V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.

Místo sladu přišel do piva cukr

Pijáci piva byli postiženi více než lidé dopřávající si tvrdý alkohol, proto se šetření zaměřila na pivovary, dodávající pivo do hospůdek v postižené oblasti.

Bylo zjištěno, že arzen byl přítomen v invertním cukru, který některé pivovary používaly spolu s nekvalitním sladem, aby nahradily vysoce kvalitní, ovšem drahý ječmenný slad.

Cukr se získával hydrolýzou škrobu, ke které se využívala kyselina sírová vyrobená z pyritů, jež obsahovaly arsen. A ten zůstal i v konečném produktu.

Nakonec bylo souzeno 23 místních hospod a taveren kvůli porušení zákona o prodeji potravin a drog z roku 1875. Společnost, která poskytovala závadný cukr, skončila likvidaci.

Děti mlsaly jed!

Co: cukrovinky otrávené arzenem

Kdy: 1858

Kde: Bradford, Anglie

Počet obětí: nejméně 21

William Hardaker byl obyvatelům anglického městečka Bradford znám jako Humbug Billy. Na místním trhu prodával sladkosti zvané humbugy s mátovou příchutí. Kupoval je od cukráře Jamese Appeltona, který je vyráběl z mátového oleje, cukru a gumy.

Protože byl cukr drahý, nahrazoval jej sladidlem označovaným jako „daff“. V říjnu 1858 poslal svého nájemníka, Jamese Archera, aby mu tuto náhražku cukru zakoupil v místní lékárně.

Jeden bonbon mohl zabít až dva lidi

Hlavní lékárník byl zaneprázdněn, a tak „daff“ zákazníkovi odvážil mladý asistent. Jenže místo požadovaného sladidla mu omylem prodal oxid arzenitý. Výsledné cukrovinky pak nevypadaly jako obvykle, a proto si Hardaker na výrobci vyžádal slevu.

Po ochutnání cukrovinek rychle onemocněl, stejně jako Appelton, ale ještě předtím však stihnul prodat přes dva kilogramy těchto sladkostí. To vedlo k otravě více než 200 lidí, a bohužel i ke smrti 21 z nich.

Vyšetřování prokázalo, že jediný humbug obsahoval dostatek arzenu, aby usmrtil dva lidi.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro […]
Záhady a napětí
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nejtajemnější mayský vladař: Byl mimozemského původu?
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný