Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skryté hrozby: Místo pochutnání smrt!

V některých zemích se sice na talířích objevují lahůdky, které v příslušnících jiných národů vyvolávají odpor, lidé však zpravidla konzumují potraviny, které jim neškodí.

Pokud ovšem nepozřou produkty kontaminované jedovatými látkami, způsobujícími smrt.

Varování jménem Minamata

Co: otrava rtutí z kontaminovaných ryb

Kdy: 1956–1968

Kde: Minamata, prefektura Kumamoto, Japonsko

Počet obětí: 1784

V roce 1956 se v japonském městě Minamata začaly nápadně zvyšovat počty nemocných, vykazujících stejné symptomy. Byly jimi obtížná chůze, křeče, necitlivost končetin a problémy se zrakem.

Vzhledem k tomu, že postižení byli ze stejné oblasti, obávaly se úřady, že jde o novou nakažlivou nemoc postihující centrální nervovou soustavu obětí.Pacienti byli odesíláni do izolace a stigmatizováni.

Za otravou stála místní čistička.
Za otravou stála místní čistička.

Horečka tančících koček

Zvláštní bylo, že podobné příznaky vykazovala i zvířata žijící v téže oblasti, především kočky. U nich si podivnosti v jejich chování vysloužily označení „horečka tančících koček“.

Z nebe padaly vrány, z mořského dna Minamatského zálivu vymizely řasy a na hladině plavaly mrtvé ryby. Všichni postižení přitom žili na jeho pobřeží a živili se rybami z něj.

To vedlo vyšetřovatele k přesvědčení, že příčinou obtíží těchto lidí je otrava těžkým kovem z kontaminovaných ryb a měkkýšů.

Čistička pomáhala jen naoko

Nakonec se prokázalo, že za otravou stojí zdejší chemická společnost Chisso, která vypouštěla methylrtuť, vedlejší produkt své výroby, přímo do zálivu. Ač roku 1959 oficiálně nainstalovala čističku odpadních vod, ta byla na rtuť krátká.

Lidé však věřili, že byl problém vyřešen. Pozdější případy výskytu Minamatské choroby ovšem svědčily o tom, že nebezpečnou rtuť přestala společnost do zálivu vypouštět až v roce 1968. Posléze musela odškodnit na 10 000 lidí.Na následky choroby zemřelo 1784 osob.

Tragédie kvůli jazykové bariéře

Co: otrava obilím, určeným k výsadbě

Kdy: 1971

Kde: převážně gubernie Ninawa, Kurkuk a Erbil, Irák

Počet obětí: více než 650

Rtuť byla v minulosti využívána jako účinný fungicid neboli přípravek proti houbám především ve formě methylrtuti, která je však toxická. Proto ji postupně začaly některé země zakazovat. To však nebyl případ Iráku.

Ten v roce 1969 postihlo sucho, které snížilo úrodu. Nedostatek obilí postihl na 500 000 lidí.

Proto Saddám Husajn (1937–2006), pozdější premiér a prezident země, který po převratu v roce 1968 působil jako místopředseda Rady revolučního velení, rozhodl koncem roku 1971 o dovozu odolnějších zrn pro výsadbu, která byla však jako ochrana proti škůdcům potažena zmiňovanou rtutí.

Z USA a Mexika dorazilo do Iráku na 95 000 tun obilí růžovo-oranžového odstínu určeného výhradně k výsadbě.

Lidé netušili, že se tráví obilím.
Lidé netušili, že se tráví obilím.

Varováním místní nerozuměli

Zásilka však dorazila pozdě, až po období výsadby, na přelomu října a listopadu. Místní farmáři tak již měli zaseto, ale růžové obilí distribuované zdarma pro ně představovalo východisko pro nadcházející zimu. Byli totiž závislí na každém zrnu.

I když měli otiskem palce potvrdit, že chápou, že obilí není určeno k přímé konzumaci, protože je jedovaté, nikdo jim to pořádně nevysvětlil.

Varování na pytlích byla navíc jen v angličtině a španělštině, a ani obrázku lebky a zkřížených kostí místní nerozuměli.

Růžové zrno pro zvířata i na pečení chleba

Obilí zbavili ve vodě zabarvení, a měli tak pocit, že je v pořádku. Jenže rtuť v něm stále zůstala. Krmili jím hospodářská zvířata, která nejevila žádné obtíže, proto bez obav konzumovali jejich maso a mléko.

Obilí začali používat i pro přípravu domácího chleba. Trvalo 16 až 38 dní, než se u nich začaly projevovat příznaky otravy rtutí – necitlivost v končetinách, ztráta rovnováhy, slepota a smrt v důsledku selhání nervové soustavy.

V nemocnici skončilo přes šest a půl tisíce lidí, zemřelo jich nejméně 650. Další raději zemřeli doma, jak je v Iráku zvykem, a nebyli tak do statistiky vůbec započítáni.

Podvod, který se nevyplatil

Co: řepkový olej, kontaminovaný anilinem

Kdy: 1981

Kde: severozápad Španělska

Počet obětí: více než 600

Do Španělska se v 80. letech minulého století dovážel z Francie levný řepkový olej, určený pro průmyslové využití. Olej byl znehodnocen, tzv. denaturován, přidáním anilinu, aby jeho vůně a chuť odrazovaly lidi od konzumace.

Ovšem ve španělské Seville byl skupinou podvodníků nelegálně rafinován za účelem odstranění anilinu. Vzniklý produkt byl chuťově v pořádku, a tak se dostal na týdenní pouliční trhy, kde byl prodáván jako běžný stolní olej, určený na vaření i do salátů.

Do oleje se přidával anilin.
Do oleje se přidával anilin.

Zápal plic, na který jsou antibiotika krátká

První případ podivného zápalu plic, na který nezabírala antibiotika, se objevil 1. května 1981. Nemoc doprovázely křeče, bolesti svalů, selhání jater a postižení dalších orgánů.

V nemocnici s ním bylo hospitalizováno více než 20 000 lidí, přes 600 jich zemřelo. Až 10. června se přišlo na to, že příčinou nemoci, která byla označena za syndrom toxického oleje, byly stopy ropy v řepkovém oleji z pouličních trhů.

Dalším obětem zabránila jeho bezplatná výměna za nezávadný produkt. Soud s obchodníky, kteří olej dodali na trh, začal v březnu 1987 a na konci dvouletého procesu v roce 1989 byli odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Mléko zabíjelo kojence!

Co: arzenem otrávené mléko

Kdy: 1955

Kde: západní Japonsko

Počet obětí: minimálně 100 dětí

Od června 1955 se u kojenců v západním Japonsku začalo projevovat zvláštní onemocnění, které se vyznačovalo průjmem nebo zácpou, zvracením, vypouklým břichem a ztmavnutím kůže. Více než 100 miminek záhadné chorobě podlehlo.

Až v srpnu se začaly objevovat zprávy, že všechny postižené děti byly krmeny kojeneckým mlékem Morinaga Milk. Společnost však odmítala veškerou odpovědnost,což vedlo k bojkotu jejích produktů v průběhu 60.let.

Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.
Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.

Nižší IQ a opožděný vývoj v důsledku otravy

Zatímco v roce 1966 byli čelní představitelé společnosti Morinaga Milk shledáni nevinnými, o tři roky později již byli odsouzeni ke třem letům vězení.

Ukázalo se totiž, že do sušeného mléka určeného pro kojence byl společností prostřednictvím běžné průmyslové přísady fosforečnanu sodného, který se používá jako antioxidant a regulátor kyselosti, neúmyslně přidán arzenik.

Celkem postihla otrava 13 396 lidí, kteří se potýkali s opožděným vývojem a nižším vzrůstem, mentální retardací či epilepsií.

Proč umírali milovníci piva?

Co: pivo s otráveným cukrem

Kdy: 1900

Kde: severozápad Anglie, především Manchester

Počet obětí: nejméně 70

Epidemie otrav probíhala v roce 1900 v Anglii plíživě. Než lékaři odhalili její plný rozsah, uplynuly celé čtyři měsíce.

Nemoc projevující se svalovou slabostí či necitlivostí rukou a nohou pacientů, kteří navíc konzumovali alkohol, byla diagnostikováni jako alkoholová neuropatie.

Teprve lékař Ernest Reynolds upozornil na zabarvení kůže postižených, které ve spojitosti s ostatními příznaky způsobuje jediná látka, a tou je arzen. Jakmile se přišlo na původce stojícího za otravou více než 6000 lidí a 70 úmrtími, rozjelo se vyšetřování.

V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.
V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.

Místo sladu přišel do piva cukr

Pijáci piva byli postiženi více než lidé dopřávající si tvrdý alkohol, proto se šetření zaměřila na pivovary, dodávající pivo do hospůdek v postižené oblasti.

Bylo zjištěno, že arzen byl přítomen v invertním cukru, který některé pivovary používaly spolu s nekvalitním sladem, aby nahradily vysoce kvalitní, ovšem drahý ječmenný slad.

Cukr se získával hydrolýzou škrobu, ke které se využívala kyselina sírová vyrobená z pyritů, jež obsahovaly arsen. A ten zůstal i v konečném produktu.

Nakonec bylo souzeno 23 místních hospod a taveren kvůli porušení zákona o prodeji potravin a drog z roku 1875. Společnost, která poskytovala závadný cukr, skončila likvidaci.

Děti mlsaly jed!

Co: cukrovinky otrávené arzenem

Kdy: 1858

Kde: Bradford, Anglie

Počet obětí: nejméně 21

William Hardaker byl obyvatelům anglického městečka Bradford znám jako Humbug Billy. Na místním trhu prodával sladkosti zvané humbugy s mátovou příchutí. Kupoval je od cukráře Jamese Appeltona, který je vyráběl z mátového oleje, cukru a gumy.

Protože byl cukr drahý, nahrazoval jej sladidlem označovaným jako „daff“. V říjnu 1858 poslal svého nájemníka, Jamese Archera, aby mu tuto náhražku cukru zakoupil v místní lékárně.

Jeden bonbon mohl zabít až dva lidi

Hlavní lékárník byl zaneprázdněn, a tak „daff“ zákazníkovi odvážil mladý asistent. Jenže místo požadovaného sladidla mu omylem prodal oxid arzenitý. Výsledné cukrovinky pak nevypadaly jako obvykle, a proto si Hardaker na výrobci vyžádal slevu.

Po ochutnání cukrovinek rychle onemocněl, stejně jako Appelton, ale ještě předtím však stihnul prodat přes dva kilogramy těchto sladkostí. To vedlo k otravě více než 200 lidí, a bohužel i ke smrti 21 z nich.

Vyšetřování prokázalo, že jediný humbug obsahoval dostatek arzenu, aby usmrtil dva lidi.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz