Je to nejobdivovanější bojovník a zachránce mocné Byzantské říše. Velí skvělé armádě dokonale vycvičených mužů. Získává bohatství a stále větší moc. To vše se stane příčinou jeho smrti.
Píše se rok 1302 a na Sicílii právě končí krvavá válka mezi Aragonií a Neapolí o nadvládu ve Středomoří.
Aragonský panovník Fridrich II. (asi 1272–1337) sice mírem uzavřeným v Caltabellotta Sicílii ovládne, ale tím zároveň končí práce pro zástupy žoldnéřů, kteří působili v jeho službách.
Největší a nejlépe vycvičené skupině velí dobrodruh a bývalý pirát Roger de Flor (1267–1305). Ze svých mužů vytváří tzv.
Katalánskou kompanii, jednu z prvních soukromých armád světa, a poohlíží se po někom dalším, kdo by měl o její služby zájem.
Brousí si zuby na nevěstu
A takový zájemce se opravdu najde. Je jím byzantský císař Andronikos II. (1259–1332), který se už delší dobu potýká s osmanskou invazí.
V roce 1302 turecká armáda poráží tu byzantskou v bitvě u Baphea, protože Andronikos má k dispozici pouze 2000 vojáků, zatímco Osmané disponují pouze 5000 ozbrojenci.
V tu chvíli je nabídka Sicilana Rogera de Flor pro byzantského císaře výhrou, přestože „podnikatel“ ve vojenství si klade neskromné podmínky. Žádá titul velkovévody a ruku císařovy neteře, vyplácení žoldu pro příslušníky jeho kompanie je samozřejmostí.
Intriky a zrady
Do Malé Asie se na 39 lodích vydává 6500 Rogerových bojovníků z Navarry, Katalánska a Aragonie a sám Roger de Flor je přivítán s veškerými poctami jako zachránce říše. Katalánská kompanie si dokáže s Turky poradit mnohem lépe než byzantská armáda.
Jenže Roger de Flor se stává příliš mocným a bohatým, poznává intriky i zrady a najednou vyschne také přísun slíbeného žoldu.
Když se Roger vydá k císaři Andronikovi sjednat nápravu, je v dubnu 1305 zavražděn na příkaz Andronikova syna a dědice Michaela IX. (1277–1320).
(Zdroj: HISTORY revue)