Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Strašák jménem roztroušená skleróza: Pozvolna vás vyřadí z provozu!

Autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní centrální nervovou soustavu, vede v průběhu 10 až 20 let k trvalé invaliditě. Napadá zejména mladé lidi v produktivním věku, častěji ženy než muže.

Když je nemoc podchycena včas, je možné její průběh pozitivně ovlivnit. Jaké jsou prvotní příznaky této život omezující choroby?

Nemoc tisíce tváří, tak bývá označována roztroušená skleróza neboli skleróza multiplex.

U každého člověka totiž udeří s jinou intenzitou a projeví se odlišně.  Onemocnění napadá centrální nervovou soustavu (CNS), zejména mozek a míchu, když poškozuje ochranné obaly (myeliny) nervových vláken. V důsledku toho pak dochází ke špatnému přenosu nervových vzruchů zejména do těch částí těla, u kterých je rychlost přenosu obzvlášť důležitá, tedy například do svalů.

Příznaky se pak liší podle toho, kde se zánětlivé ložisko vytvoří a k poškození jakých vláken dojde.

Oči prozradí váš zdravotní stav

Než se roztroušená skleróza naplno projeví, může o sobě dávat vědět nespecifickými příznaky. Velmi často při ní dochází k postižení zraku.

A to buď ve formě zánětu očního nervu, který se projevuje mlhavým viděním, změnou barevného vidění či výpadku zorného pole, nebo dvojitým viděním či tzv. nystagmem, při němž dochází k mimovolným opakujícím se pohybům očí.

Dalším příznakem nemoci může být také změna citlivosti různých částí těla, třeba mravenčení v končetinách, změněné vnímání tepla či nepříjemné bodání a pálení. Právě tyto problémy bývají nejčastěji opomíjeny a léčení vinou toho zanedbáno.

Kdo neskáče, musí k lékaři

Vážnější než poruchy citlivosti jsou ovšem poruchy hybnosti. Značí totiž již pokročilejší stadium nemoci. Nejhojněji se vyskytuje takzvaná spastická paraparéza dolních končetin, která se projevuje nejistotou v chůzi.

Pacient není schopen popoběhnout či poskočit na jedné či obou nohou. Motorické postižení horních končetin se zase projeví neobratností či zpomalením pohybu. Při terminálních stadiích sklerózy multiplex se pak pacienti bohužel potýkají s úplnou ztrátou hybnosti.

Schéma centální nervové soustavy člověka.
Schéma centální nervové soustavy člověka.

Poškození mozečku vás vyvede z rovnováhy

Pokud je postižen mozeček, který reguluje jemné pohyby končetin a rovnováhu, projeví se to u postiženého neschopností trefit cíl a třesem, který se zhoršuje, když se končetina přibližuje k cíli.

To značně ztěžuje běžnou samoobslužnost, nemocný má totiž problém se najíst, napít či si vyčistit zuby.

Problémy mu to může přivodit i v pracovní oblasti. Postižení mozečku má negativní vliv i na řeč a polykání. Pacient může mít i problém s nejistotou v prostoru či trpí nepravou závratí.

O čem se těžko mluví

Při roztroušené skleróze trpí až 85 % postižených výraznou únavou, nesouvisející s fyzickou námahou, a také bolestí, která se zvyšuje s věkem a délkou trvání nemoci. Může se projevovat v podobě bolesti zad, bolestivými spasmy končetin či migrénami.

Roztroušená skleróza o sobě dá vědět také problémy s vyprazdňováním, jsou-li postiženy svěrače, které tyto funkce řídí. Pacienty často trápí zácpa, nebo naopak inkontinence stolice, což jim ztěžuje běžné fungování ve společnosti. Až 70 % dotčených mužů pak trpí erektilní dysfunkcí.

Důležité „déčko“

Dědičnost hraje při rozvoji sklerózy velmi malou roli. Odhaduje se, že riziko přenosu na potomky je jen 1 %. Jde totiž o autoimunitní chorobu, při které buňky imunitního systému považují vlastní tkáně za cizí a napadají je.

Proto téměř neexistují možnosti prevence rozvoje nemoci. Lékaři se ale domnívají, že k propuknutí nemoci může přispívat nedostatek vitaminu D, kouření a časté virové infekty. Vyhýbat se situacím, které nemoc zhoršují, je klíčové zejména po stanovení diagnózy.

Nemocní by se měli vyvarovat dlouhodobého stresu, velké fyzické zátěže, nadměrného tepla, očkování a viróz, u žen jsou rizikové také hormonální změny spojené s porodem či menopauzou.

Alzheimer mladých ovlivňuje i psychiku

Slovo skleróza máme spojeno se zapomínám a stářím. Pro roztroušenou sklerózu to však neplatí. Naopak se jí říká Alzheimer mladých. Postihuje totiž zejména jedince mezi 20. a 40. rokem života, ženy 2–3x častěji než muže.

Tato nemoc má vliv na psychiku postiženého. V průběhu let zhoršuje soustředění postižených, činí je náladovými se sklony k plačtivosti a depresi, pramenícími z pocitu bezmoci a nejisté budoucnosti.

Negativně ovlivňuje také kognitivní funkce, tedy poznávací schopnost člověka, což omezuje jeho pracovní uplatnění.

Nemocí trpí například známý politik Pavel Bělobrádek.
Nemocí trpí například známý politik Pavel Bělobrádek.

700 nově nemocných každý rok

Na celém světě trpí roztroušenou sklerózou, poprvé popsanou v roce 1868, asi 2,5 milionu lidí, u nás je to asi 19 000 osob, přičemž každý rok přibývá cca 700 nově diagnostikovaných případů.

Jedná se o nejčastější neurologické onemocnění způsobující invaliditu mladých osob. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách (souvisí s nedostatkem vitaminu D) a postihuje především příslušníky europoidní rasy. K čemu vlastně při propuknutí roztroušené sklerózy dochází?

Poškození mozku a míchy

Při nemoci je postižena bílá hmota centrální nervové soustavy, tedy mozku a míchy. Bílou hmotu tvoří nervové dráhy, po kterých jsou přenášeny nervové vzruchy, a jejich obaly – myeliny –, které umožňují rychlé vedení vzruchů.

Šedá hmota je naopak tvořena těly nervových buněk, mezi kterými jsou vzruchy vedeny. Izolační hmota myelin, je prostorově velmi náročná, proto nekryje všechna nervová vlákna, ale jen ta, u kterých je rychlý přenos nervových vzruchů klíčový.

Rychlé reakce díky myelinům

Například vlákna vedoucí informace k vnitřním orgánům nebo žlázám nejsou kryta myelinem a na jejich funkci to nemá významný vliv. Oproti tomu dráhy vedoucí ke svalům či očím musí informaci přenést rychle, aby došlo co nejdříve k jejich požadované reakci.

Vzruch se nepohybuje po povrchu vláken kousek po kousku, ale přeskakuje po zářezech v myelinu, které jsou od sebe vzdálené asi 2 mm, díky čemuž je rychlost přenosu vzruchů mnohonásobně vyšší.

Poškození myelinů vedou k invaliditě

U roztroušené sklerózy vznikají, zatím z neznámých příčin, zánětlivá demyelinizační ložiska v bílé hmotě. Mají různou velikost, od 1 mm do několika cm. Kvůli nim dochází v průběhu tzv.

ataky (akutního propuknutí nemoci) k rozpadu myelinové pochvy v místě ložiska, a tím pádem k poruše vedení vzruchů. Po rozpadu myelinu není vlákno po dobu několika dní schopno vést jakýkoliv nervový vzruch.

Po pár dalších dnech se funkce vedení vzruchu obnoví tím, že vzruch „přeskočí“ poškozenou oblast.

Myelinizovaný výběžek nervoév buňky, neboli axon. Obraz z elektronového mikroskopu.
Myelinizovaný výběžek nervoév buňky, neboli axon. Obraz z elektronového mikroskopu.

Opakované záněty ničí nervy

Po několika týdnech, až odezní zánět, se může myelin dotvořit, pokud nebyly zničeny buňky, které ho v těle vytvářejí. I tak je ale schopnost nahradit rozpadlý myelin u člověka omezená.

Nově vzniklý navíc už nikdy není tak silný jako původní myelin a zářezy na něm jsou blíže u sebe.

Vedení vzruchu je navíc už trvale pomalejší než u zdravého vlákna. Při opakovaném výskytu zánětu v jednom místě už myelin nahrazován není, a proto je v něm vedení vzruchu výrazně zpomaleno, což zhoršuje funkce daného vlákna. To se může časem i rozpadnout, a tím se rozvine trvalé poškození nervové tkáně.

Atakaklid, a zase znovu

Existuje několik typů nebo spíše fází nemoci. Ve většině případů probíhá skleróza v relaps-remitentní formě, kterou trpí 75–85 % pacientů. Dochází při ní ke střídání relapsů neboli atak a klidových fází čili remisí.

Při atakách se podle umístění zánětlivého ložiska, kterých je v této fázi nemoci nejvíce, snižuje hybnost či citlivost končetin, dochází k poruchám rovnováhy či zánětu očního nervu, aby v průběhu následujících 6 až 8 týdnů příznaky opět ustoupily.

Mohou za sebou však zanechat určitý stupeň invalidity. Po 5 až 15 letech přechází nemoc do dalšího stadia.

Invalidita je nevyhnutelná

Bez léčby dojde po asi 10 letech u 50 %, po 25 letech u 85–90 % postižených k tzv. sekundární progresi, při které už nedochází k tolika zánětům. Nervová vlákna jsou však již natolik postižená degenerativními procesy, že nejsou schopna jakékoliv obnovy.

Jde o plynulé pokračování prvního stádia nemoci, kterému se nelze nijak vyhnout. Je ho pouze možné vhodnou léčbou oddálit.

U zhruba 10–15 % pacientů se nerozvine relaps-remitentní forma nemoci, ale dochází u nich rovnou k postupnému zhoršování jejích neurologických potíží.

Rozpad myelinových pochev obalujících nervová vlákna.
Rozpad myelinových pochev obalujících nervová vlákna.

Když klidová fáze chybí

U takzvaně primárně progresivního typu sklerózy tedy zcela chybí klidové fáze, příznaky nemoci se v čase jen plynule zhoršují. Tato forma nemoci typicky propuká po 40. roce života, častěji postihuje kupodivu muže. Jejím nejčastějším projevem je tzv.

spastická obrna s poruchou chůze. Asi 3 % postižených se pak od začátku potýká s nejzávažnějším průběhem choroby označovaným jako relabující progresivní forma, při které mají ataky těžký průběh a k trvalé invaliditě dochází velice záhy.

Bez naděje na vyléčení

Nemoc je obtěžující, omezuje postiženého v jeho každodenním životě. Nikdy neví, kdy přijde další ataka a zda se z ní plně zotaví, nebo už ne.

Pacienti často propadají depresím kvůli nevyhnutelnosti, že se jednoho dne stanou ležáky plně závislými na pomoci okolí.

Roztroušenou sklerózu nelze v současné době vyléčit, pouze správnou medikací zpomalit její průběh. Proto je klíčová včasná diagnostika choroby.

Pacient by měl vyhledat lékaře už při prvních příznacích toho, že je něco v nepořádku s jeho očima, nebo pokud trpí poruchami citlivosti či hybnosti.

Zda nemoc opravdu má, prokáže magnetická rezonance a odběr mozkomíšního moku. Pak mu lékaři stanoví léčbu na míru.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Záhady a napětí
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno