Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
SŮL NAD ZLATO? NAOPAK… OCHUTNÁVEJTE

Už ve starověkém Egyptě či na velkých slavnostech ve středověku znali lidé sílu zlata. To jedlé dodá kulinářským specialitám skutečně luxusní vzhled. A Vánoce či Nový rok jsou svátky, kdy jeho lesku můžeme podléhat naplno. Dopřejte si zlaté odlesky i na talíři…

„Dárky zalichotí i bohům, zlato působí víc než tisíc slov.“

Euripidés

KRÁLOVSKÝ PROŽITEK

V samotném Emirate Palace (Kempinski) v Abu Dhabi se nechali slyšet, že pokud byste měli strávit byť jen hodinu pod střechou tohoto luxusního hotelu, zasvěťte ji vychutnání si Palácového cappuccina, posypaného vločkami z 24karátového zlata.

Podává se výhradně na stříbrném leštěném podnose a má hostům dopřát ten pravý královský prožitek. Pokud máte ale čas i na skutečně luxusní oběd, nepřehlédněte v menu Velbloudí burger, jehož jemné maso je dochucené lokálním kořením.

To se skvěle doplňuje s tradičním tabouleh salátem, arabskými okurkami a hranolky z cizrnové mouky, které jsou spolu s burgerem zdobené 23karátovým zlatem.

Kontakt: Le Café v Emirates Palace, Managed by Kempinski, West Corniche Road, Abu Dhabi, UAE, www.kempinski.com/abudhabi

NEJVÍC ZLATÝCH HVĚZD…

Joel Robuchon je ve světě šéfkuchařů prostě pojem. Francouz, který podle prestižního bedekru Gault Millau získal titul šéfkuchaře století, v současnosti dohlíží na chod restaurací až na 11 různých místech světa.

Koncem roku 2016 se navíc plánují otevřít i další restaurace podepsané Joelem Robuchonem, a to ve městech New York, Miami a Ženeva. Nejcennější ocenění ve světě gastronomie, známé Michelinovy hvězdy, sbírá prakticky neustále.

Momentálně jich má na svém kontě až 33, což je zatím nejvyšší počet v historii, který získal jediný šéfkuchař.

Každá z jeho restaurací nabízí jedinečné luxusní prostředí, vynikající jídlo i oku lahodící servírování. Není se čemu divit, že blyštící se zlato na talíři můžete ochutnat i v jeho ateliérech v Las Vegas, Tokiu, Paříži a dalších významných městech světa.

Kontakt: https://www.joel-robuchon.com

ROMANTIKA NA JEZEŘE

Italská oblast Lombardie je jedním z nejbohatších regionů v celé Evropě, který se může pochlubit nejen překrásnou přírodou, ale i špičkovou kuchyní. Šafránové rizoto patří mezi italskou klasiku, kterou je hříchem neokusit!

A proč si ji nedopřát ve skutečně luxusním provedení? O legendu se postaral michelinský šéfkuchař Gualtiero Marchesi, který je považován za nejlepšího žijícího italského šéfkuchaře vůbec!

Jeho šafránové rizoto, na které položil plátek jedlého karátového zlata, vynášejí gourmeti z celého světa do nebe.

Jeho specialitu „Riso, Oro e Zafferano“ můžete ochutnat například v hotelu Grand Hotel Tremezzo a jejich restauraci La Terrazza s výhledem na nejhlubší evropské jezero Lago di Como.

V případě, že si během svátků chcete užít více módy a kultury, zavítejte do jeho restaurace v Miláně, nazvané Ristorante Teatro alla Scala – Il Marchesini, která se nachází hned vedle slavného operního domu.

Slavné „Riso, Oro e Zafferano“ ( „Rýže, zlato a šafrán“) naleznete v menu za 920 Kč.

Kontakt: https://www.marchesi.it/ristoranti

LEDOVÁ KRÁLOVNA

Restaurace Aquavit v New Yorku se skandinávskou kuchyní a dvěma michelinskými hvězdami si potrpí na tradice, dokonalost a přesvědčení, že zkoušet nové techniky a ingredience se vyplatí. Jde na to však postupně a velmi opatrně. Důvodem může být žena v kuchyni.

Této restauraci totiž vládne šéfkuchařka původem ze Švédska – Emma Bengtsson. V jejím klidném, elegantním duchu se nese i celá atmosféra restaurace. Její zlatou třešničkou večerního degustačního menu je uznávaný dezert Arktické ptačí hnízdo.

Medové hnízdo s čokoládovými větvičkami, mraženými malinami, brownie hlínou a strouhaným tureckým medem zdobeným květinami vás okouzlí sám o sobě, ale ten správný sváteční šmrnc mu dodávají, jak jinak než vločky zlata.

Večerní degustační menu šéfkuchařky si můžete objednat za 3735 Kč na osobu, v případě párování s víny za 6867 Kč na osobu.

Kontakt: www.aquavit.org

LÁSCE NA STOPĚ

Pokud jste skutečným milovníkem vánoční atmosféry a filmu Lásce na stopě s Johnem Cusackem a Kate Beckinsale, bylo by doslova hříchem nepředstavit vám i restauraci Serendipity a její nejdražší zmrzlinový pohár na světě.

Golden Opulence Sundae je dokonce pod tímto titulem zapsán i v Guinnessově knize rekordů!

Jeho tři kopečky vanilkové zmrzliny z Tahiti, přelité tou nejdražší a nejvzácnější čokoládou na světě a pokryté 23karátovým zlatem, se podávají v křišťálovém poháru od Baccaratu.

Kromě zmíněných delikátních ingrediencí naleznete na své zmrzlině i kandované ovoce z Paříže (tomel japonský, ananas, broskve, rybíz) či mandle ve zlatě.

Ke zmrzlině dostanete mimo jiné misku dezertního kaviáru, ale skutečnou perličkou jsou cukerné květiny a pláty zlata, které se vyřezávají celých 18 hodin! Pokud se tedy chcete pochlubit, že jste jedli nejdražší zmrzlinový pohár na světě za 24 020 Kč, nezapomeňte, že si ho musíte objednat 48 hodin předem.

Kontakt: www.serendipity3.com

V JAR NEJSOU JEN DIAMANTY

Zajímají-li vás večeře s programem, pak rozhodně zavítejte do Kapského Města a jeho Gold restaurace v centru města. Večerní menu je totiž doprovázeno africkou tradiční zábavou.

Zpěváci a hudebníci vám v doprovodu svých bubnů představí hned několik vynikajících tanečníků. Závěr show je zasvěcen Africkým královnám, kdy jedna z nich rozptýlí 24karátový zlatý prášek na znak poděkování svým hostům a divákům.

Zajímavý je i interiér restaurace, jejíž každý jídelní kout zdobí unikátní africká výzdoba. Budete obklopeni ohromující africkými artefakty i současnými uměleckými díly.

Čtrnáctichodové večerní menu končí pro naše končiny opravdu netradičním dezertem Boeber – sladkým horkým pudinkem ze sága a rýžových níťovek, posypaných 24karátovým zlatým práškem.

Kontakt: https://goldrestaurant.co.za/

ZLATO NA TALÍŘI

Drahé kovy nemají žádný negativní vliv na lidský organismus, i proto se je ti nejlepší světoví šéfkuchaři rozhodli zařadit jedlé zlato do svých vzácných menu.

Svět tak poznal nejdražší jídlo vůbec, s malým množstvím vloček zlata či celými zlatými dekoračními pláty. Cena za to nejlepší jedlé zlato se pohybuje v rozmezí od 800 000 Kč do 2 690 000 Kč za kilogram.

Interiér restaurace Serendipity 3 je zdoben lampami Tiffany. Tuto dokonalou kreaci společnými silami vytvořilli šéfkuchaři Joel Robuchon a Alain Verzeroli. Vánoční dortíčky ve tvaru skleněných baněk
Související články
Louis Vuitton ztělesňuje neuhasitelnou touhu po cestování, Hermès si cení dědictví, Chanel vyzařuje ženskost a Bottega Veneta oslavuje řemeslo a ducha komunity. V souladu s těmito principy a s ohledem na rozmary svých top klientů otevřela Bottega Veneta nový benátský butik. Hyperexkluzivní rezidence spojuje VIP salonu, uměleckého kolektivu a muzea, je však určená výhradně pro […]
Léto láká k setkáním a dobrému jídlu připravenému na ohni. Jenže mnoho lidí si takové posezení neumí představit bez pěkně ožehnutých buřtů, klobás nebo tučného masa.   A lze vůbec pochoutky na ohni připravit alespoň trochu zdravější? Samozřejmě to jde a nebude vás to stát o mnoho více námahy ani peněz. Jen musíte dát pozor […]
Ještě před pár lety byste se možná takovému nápadu vysmáli. Ale doba fandí recyklaci, a tak se paletový styl nastěhoval do bytů i na zahradu. A výsledek může stát za to.   Pokud se rozhodnete pro paletový nábytek na zakázku, vše vyřeší výrobce. My vám však chceme dát pár malých rad a inspirací, které využijete […]
Ve světě luxusních automobilů zaujímají dětská auta velmi zvláštní místo. Nejsou totiž ani zdaleka jen hračkami a často sdílí prestiž svých dospělých protějšků. To znamená, že není neobvyklé, že se prodávají za neuvěřitelně vysoké částky peněz, ať už jsou zcela nové nebo staré desítky let. Ferrari 330 P2 Junior firmy De La Chappelle je přesně […]
reklama
Historie
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Ohrnovali vojáci Afrikakorps nos nad Mussoliniho řití?
O tom, že by bojoval v Africe, Adolf Hitler zprvu vůbec neuvažuje. Bídná situace jeho italského spojence ho však přiměje změnit názor. V červnu 1941 už v poušti válčí 33 500 Němců v rámci několika divizí Afrikakorps.   Většina německých vojáků, kteří do Afriky pod velení Erwina Rommela (1891–1944) zamíří, jsou ostřílení váleční harcovníci. Účastnili […]
Srpnová invaze: Vetřelci narazili na minimální odpor
Velel operaci Dunaj a svůj úkol splnil na výbornou. Za úspěšnou invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa je ostřílený generál Ivan Pavlovskij odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu. V oficiálním zdůvodnění však o dobře zorganizované okupaci nebude ani slovo. Nejvyšší státní vyznamenání dostane „za statečnost a odvahu, projevené v obraně Sovětského svazu“.   V Československu dochází […]
Zajímavosti
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Všestranný zázvor: Dobrý sluha, ale zlý pán
Na první pohled nejde o nijak vizuálně atraktivní rostlinku. To, že by v soutěži krásy propadla, je ale těm, kterým její oddenky pomohly při nevolnostech, nachlazení či zažívacích potížích, celkem fuk. Zázvor je skvělou přírodní medicínou, jen se to s ním nesmí přehnat.   Do zbytku světa se rozšíří z Asie, konkrétně z té jihovýchodní. […]
Záhady a napětí
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řídila chod světa delfská věštírna?
enigmaplus.cz
Řídila chod světa delfská věštírna?
Věštkyním v čele s Pýthií prý pomáhá předvídat budoucnost řecký bůh Apollon. Do jeho chrámu poblíž Delf si jezdí pro radu panovníci i prostí lidé téměř tisíc let. Ve většině případů ale dávají věštby
S novými sousedy nám doma začalo peklo na zemi
skutecnepribehy.cz
S novými sousedy nám doma začalo peklo na zemi
Byli jsme tak poklidný dům! Ten se ale stal během chvíle válečnou zónou. Lidé, kteří se sem nastěhovali, dělají jen samé problémy a naschvály. Do toho činžovního domu na moc hezkém místě jsme se nastěhovali jako mladí manželé, vychovali v něm děti a těšili se, že ve svém bytě také v klidu dožijeme. Dům byl plný skvělých lidí. Se
Když houby mění mouchy v zombie
21stoleti.cz
Když houby mění mouchy v zombie
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilaterali
Zlatý Strom: Bar, který neznáte
iluxus.cz
Zlatý Strom: Bar, který neznáte
V samém srdci Prahy hned u Karlova mostu, v místě, kde se historie setkává s moderním životem, se právě otevřel v nové podobě Zlatý Strom Bar, který slibuje redefinovat pojem pražského nočního života.
Plzeňský kraj: Kraj protkaný poutními stezkami
epochanacestach.cz
Plzeňský kraj: Kraj protkaný poutními stezkami
Unikněme ze stereotypu všedních dní do lůna přírody, za čarovnými výhledy do krajiny po cestách nabízejících místa k rozjímání a duševní očistě. Vydejme se do Plzeňského kraje po pěších dálkových turistických trasách Zlaté stezky a po známých poutních stezkách, jakými jsou Vintířova stezka, Svatojakubská či Husova cesta. Vydejme se nejprve po Zlaté stezce. V Plzeňském
Shakira je znovu zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Shakira je znovu zamilovaná?
Půvabná zpěvačka Shakira (47) byla nedávno spatřena, jak v Miami večeří s neznámým mužem. Seděli u stolu, který byl jen trochu osvětlený, nejspíš chtěli oba na schůzce atmosféru jisté intimity. Zvída
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Slepota ochromila Lucemburka na vrcholu sil
historyplus.cz
Slepota ochromila Lucemburka na vrcholu sil
Jan Lucemburský se zrovna vrací z křížové výpravy proti pohanským Litevcům. Nadšením nehýří. Výsledky tažení jsou mizivé, navíc cítí, že se mu povážlivě zhoršuje zrak. Od dětství neměl tento smysl nejlepší, ale teď už to začíná být vážně problém. Podle některých pramenů Jan Lucemburský (1296–1346) od dětství viděl špatně na dálku, podle jiných snad šilhal.
Mám chuť na něco sladkého…
panidomu.cz
Mám chuť na něco sladkého…
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete. Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit. Jezte chytře Tím myslíme samozřejmě
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
epochaplus.cz
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do