Tak trochu tajemná hornina se používá k čištění vody, harmonizaci prostředí, ale také jako hlavní složka léčivých mastí či past, například na bolesti kloubů.
O léčivých vlastnostech některých nerostů se ví odedávna. A šungit není takovou novinkou, jak to vypadá. Jeho stáří je totiž odhadováno na 2 miliardy let.
Své jméno dostal podle vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera v Karélii, kde byl poprvé objeven. Mimochodem jde o jediné naleziště na světě.
Co všechno umí?
Efektivně pohlcuje elektromagnetické záření.
Zlepšuje mikroklima, harmonizuje prostředí, dodává energii a sílu.
Má léčivé, hojivé a dezinfekční účinky.
Čistí vodu téměř od všech organických příměsí včetně ropných produktů, sloučenin obsahujících chlór, dusičnanů a amoniaku.
Absorbuje a odstraňuje z vody těžké kovy i železité přísady.
Ničí streptokoky a další mikroorganismy.
Obohacuje vodu stopovými prvky.
Mění její energetické vlastnosti, nabíjí ji a aktivuje.
Jak to dělá?
To je otázka, kterou se zabývají týmy vědců. Pro nás je důležité to, že jde o minerál, který kromě mnoha dalších prvků obsahuje uhlík. To by ještě nebylo nic tak zvláštního, ale od diamantu a grafitu se šungit liší svou strukturou.
Jeho molekuly jsou podobné fotbalovému míči a nazývají se fullereny. Uhlík ve formě fullerenů je mnohem aktivnější než jiné modifikace uhlíku.
Výzkumy prokázaly, že na jeho povrchu se rozkládá nebo absorbuje většina jedovatých a pro lidský organismus nepříznivých látek obsažených ve vodě.
Jak se pozná pravý šungit?
Neleštěný nebo neopracovaný šungit má sytou šedou až šedočernou barvu, leštěný má barvu černou. (Světlejší odstíny šedé poukazují na to, že nejde o šungit).
Je překvapivě těžký.
Základní tmavošedá hmota šungitu je protkána drobnými bílými žilkami (křemen), místy jsou pozorovatelná zrna pyritu a drobné póry. U leštěných výrobků vypadají jako skvrny, praskliny či mapy na lesklém černém povrchu.
Je vodivý.
Výrobky, obzvlášť neleštěné, špiní ruce.