Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Dnešní svět je zaměřen na konzumaci, kdy si můžeme koupit takřka vše, na co pomyslíme. Za vše zaplatíme obrovským gigantům, kteří pro nás tyto potraviny či další produkty vyrábějí. Přemýšleli jste někdy, kam vaše peníze odcházejí? Jaké společnosti patří mezi ty nejbohatší?

1. Nestlé

Roční obrat: 76,8 miliardy dolarů

Datum založení: 1866

Zakladatelé: Henri Nestlé, Charles Page, George Page

Výrobky: Orion, Nescafé, L´Oreál, Maggi

Henri Nestlé s manželkou sice neměli děti, ale uvědomovali si, kolik kojenců zemře velmi brzy po narození kvůli špatné výživě. Čerstvé mléko však nebylo vždy k dispozici, a bylo tak třeba vymyslet alternativu.

Nestlé proto spojil kravské mléko s pšenicí a cukrem, čím se vytvořilo umělé mateřské mléko.

Společně se svým přítelem Jeanem Balthasarem Schnetzlerem odstranil škrob z pšeničné mouky, aby byl výrobek pro děti lépe stravitelný.Po několika letech se už jejich mléko prodávalo ve většině evropských zemí.

Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.
Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.

Podnikatel každým coulem

I když se Henri Nestlé narodil v Německu, jeho rodina pocházela ze Švýcarska. Ve švábském dialektu znamená Nestlé „malé ptačí hnízdo“, které se později objevilo jako logo společnosti.

Nestlé se nejprve zapojil do výroby olejů, likérů a začal také s výrobou a prodejem sycené minerální vody a limonád. O pár let později přesedlal na plynové osvětlení a hnojiva.

Britsko-švýcarská společnost vznikla v roce 1866. Dnes patří mezi kontroverzní firmy, ale dlouhou dobu se drží na špici, co se týče ročního obratu. Je největším potravinovým koncernem na světě.

Jemná čokoláda i koření

Nestlé bojoval s konkurenty, a proto vydal na trh vlastní značku kondenzovaného mléka. Od toho vedla již jen velmi krátká cesta k mléčné čokoládě, na které pracoval dlouhá léta Daniel Peter.

V roce 1875 se mu to podařilo a s Henrim Nestlém vytvořili partnerství, čímž vznikl jeden z největších evropských cukrářských koncernů.

Ke společnosti se v roce 1947 připojila další firma Maggi, kterou založil stejnojmenný kuchař a jež se specializovala na bylinné polévky, omáčky, koření nebo vývar v kostce.

Agresivní reklama

Od počátků však společnost budila různé kontroverze, hlavně kvůli své reklamě na náhražky kojenecké výživy.

Kritika směřovala převážně ze zaostalejších zemí, kam Nestlé dodávalo do porodnic náhražky kojeneckého mléka a u matek falešně vyvolávalo dojem, že jsou výrobky lepší než mateřské mléko.

Když se pak matky vracely zpátky do vesnic, měly problém drahé umělé mléko zaplatit a často neměly možnost získat ani pitnou vodu. To pak vedlo k podvýživě, infekcím a následným úmrtím miminek.

2. PepsiCo

Roční obrat: 63 miliard dolarů

Datum založení: 1965

Zakladatelé: Caleb Bradham

Výrobky: Pepsi, KFC, Taco Bell

I když byla společnost založena v roce 1965, její historie sahá až do roku 1898, kdy lékárník Caleb Bradham vynalezl „lék proti nechutenství“ – Pepsi Colu. Původní receptura nápoje obsahovala dvě základní složky, pepsin a kolové oříšky. Obchodní značka byla registrována v roce 1903.

Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.
Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.

Krize pro všechny

Příděl cukru během první světové války a nestálý trh s cukrem poškodily finančně společnost natolik, že Bradham vyhlásil v roce 1923 bankrot a vrátil se k lékárnám.

Pepsi tak byla nabídnuta k prodeji konkurenční Coca-Cole, ale ta jedinečnou příležitost nevyužila.

Ochrannou známku tak koupil v roce 1931 makléř Roy Megargel a začal spolupracovat s Charlesem Guthem, který byl v té době prezidentem společnosti Loft, předního výrobce cukrovinek.

Nové možnosti

Pepsi se držela vždy o krok pozadu za konkurenční Coca-Colou. Vše se změnilo, když v roce 1965 vznikla samotná společnost PepsiCo a rozšířila svůj sortiment o další nápoje a potraviny.

Objevila se oblíbená Diet Pepsi nebo nápoj Mountain Dew.

Svoje působení firma rozšířila i v dalším segmentu, když vlastnila řetězce fastfoodového občerstvení, jako je Pizza Hut, Taco Bell nebo KFC. V roce navýšila svůj obrat díky koupi velkovýrobce cereálií Quaker Oats.

Kritika výroby

Stejně jako jiné společnosti se i dnes potýká s výtkami, které se týkají ekologických záležitostí, především negativních dopadů odlesňování, souvisejícího s produkcí palmového oleje, nebo používání pesticidů či využívání vodních zdrojů.

Společnost však také oznámila, že bude celosvětově snižovat množství cukru ve svých nápojích, a to především kvůli vzrůstu obezity ve světě.

3. Unilever

Roční obrat: 59,1 miliardy dolarů

Datum založení: 1929

Zakladatelé: Anton Jurgens, Samuel van den Bergh, William Lever

Výrobky: Hellmann´s, Knorr, Rama, Dove, Persil, Algida

Silné kořeny má společnost i na našem území, a to kvůli spojení se jménem Johannem Schichtem, jedním ze zakladatelů nizozemské společnosti Margarine Unie. Ten provozoval několik továren na mýdlo, především v okolí Ústí nad Labem.

Stejnou cestou se vydal i britský výrobce William Lever, který vlastnil továrny na mýdlo v Evropě, Severní Americe, Austrálii i na Dálném východě. Jejich fúzí v roce 1929 vznikl obrovský kolos, který postupně nabaloval stále více výrobků.

Dnes se zaměřuje nejen na potraviny, ale také na hygienické výrobky či drogistické zboží, určené pro úklid. V současnosti má své pobočky ve více než 100 zemích světa.

Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.
Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.

Nepřekonatelná majonéza

Jednou z nejznámějších značek této společnosti je Hellmann´s.

Ta se proslavila především výrobou chutné majonézy, kterou ve svém krámku namíchal poprvé v roce 1905 Richard Hellmann. Ve Spojených státech byla natolik populární, že se velmi rychle prodávala i do jiných obchodů a v roce 1913 vznikla první továrna na její výrobu.

Postupem času rozšířila společnost své výrobky o tatarskou omáčku, kečupy a další dochucovadla. Od roku 2000 patří pod křídla Unileveru.

4. Mars

Roční obrat: 37,6 miliardy dolarů

Datum založení: 1911

Zakladatelé: Franklin Clarence Mars

Výrobky: Mars, Snickers, M&M´s, Wrigley´s, Skittles, Uncle Bens´s, Pedigree, Whiskas

Sladké tyčinky Mars nebo Snickers jsou známé po celém světě. Spadají pod gigantický koncern, který založil Frank C. Mars v roce 1911 v Tacomě.

Tento obchodník se inspiroval od své matky Alvy, která ho naučila vyrábět ručně čokoládové bonbony, když onemocněl svalovou obrnou. Učila ho máčet oplatky v čokoládě, plnit je sladkou náplní nebo míchat čokoládové směsi.

Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.
Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.

Za vším hledej ženu

Podnik v Tacomě však nakonec selhal kvůli konkurenčnímu obchodnímu řetězci Brown & Haley. V roce 1920 se proto Mars s rodinou přestěhoval do Minnesoty, kde založil další firmu Mar-O-Bar.

V podnikání ho podporovala hlavně druhá manželka Ethel, která sdílela jeho sny, a především milovala sladké pochutiny. Přišla s nápadem vyměnit bonbony za čokoládovou tyčinku, která jí přišla praktičtější a neroztékala se v ruce.

Rodina hýřící nápady

Ethel pak osobně testovala nové příchutě a experimentovala s novými surovinami, jako byly třeba káva nebo některé druhy koření. K rozšíření přispěl i syn Forrest, který se Marsovi narodil v prvním manželství.

V roce 1923 přišel s vlastním receptem na mléčnou sladovou tyčinku, kterou dnes známe pod názvem Milky Way. Podnik se poté začal rozrůstat raketovým tempem a v roce 1930 vznikla tyčinka Snickers, následovaná tyčinkou Mars.

Forrest pak přicházel s jednou inovací za druhou a například v roce 1941 uvedl na trh oblíbené dražé M&M´s. Dnes se majetek rodiny hodnotí na částku necelých 90 miliard dolarů, a patří tak mezi nejbohatší klany na světě.

5. Coca-Cola

Roční obrat: 37,3 miliardy dolarů

Datum založení: 1886

Zakladatelé: John Stith Pemberton

Výrobky: Coca-Cola, Fanta, Sprite

V roce 1860 německý chemik Albert Niemann poprvé izoloval z listů koky kokain. Samozřejmě nemohl tušit, že právě vytvořil jednu z podmínek pro vznik nejznámějšího nápoje světa.

Neméně důležitým krokem byl začátek produkce nápoje Vin Mariani, jehož základem bylo víno z Bordeaux a extrakt z koky. To vše bylo podkladem či alespoň inspirací pro vznik dnes už legendárního nápoje, jenž spatřil světlo světa v roce 1886.

Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.
Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.

Od morfinu ke kokainu

S Coca-Colou je spojeno jméno amerického lékárníka Johna Stithe Pembertona, jenž byl veteránem armády Konfederace. Podle všeho hledal lék na tlumení bolesti. Po válce se stal závislým hlavně na morfinu.

Aby se tohoto problému zbavil, začal zkoumat další chemické i přírodní látky a odpověď našel v lístcích koky. Vznikl tak první nápoj, který pojmenoval Pembertonova francouzská vinná Koka. Měl sloužit všem, kdo trpěli bolestmi.

Alkohol ne!

Jenže americké vládě se nelíbil alkohol, který nápoj obsahoval, a Pemberton tak vymyslel jiné složení, kdy alkohol nahradil kokainem a kofeinem.

Nápoj propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy, únavě či při rekonvalescenci po chřipce. Vynálezce ovšem značku již v roce 1887 prodal za směšnou cenu Asovi Candlerovi, který díky Coca-Cole neuvěřitelně zbohatl.

Tajný recept poté společnost uložila do trezoru, přičemž přístup k němu mají dodnes pouze dva manažeři firmy.

Dokonalý marketing

Grafické zpracování dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Stejně tak originální se stala i láhev, jejíž tvar byl patentován v roce 1960, ale je téměř shodný s původním lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Ten se nechal inspirovat tvarem kokového listu i kolového ořechu.

Revoluční prvek v marketingu provedla firma počátkem 20. let 20. století, když začala prodávat kartony po šesti kusech láhví, aby si zákazník mohl nápoj snadněji odnést domů.

Rozmach na bojišti

Největšího boomu se Coca-Cola dočkala během druhé světové války, kdy bylo po světě vybudováno několik desítek továren, aby si nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě.

Nedostatek surovin na výrobu coly v nacistickém Německu vyřešila společnost novým nápojem, který je dodnes znám pod názvem Fanta.

V roce 1961 pak přibyla citronová limonáda Sprite a v polovině 80. let se portfolio rozšířilo o další varianty coly – Cherry Coke a Coca-Cola light. Dnes má společnost asi dvě stovky značek nealkoholických nápojů a patří mezi nejznámější značky na světě.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Záhady a napětí
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí