Desítky masových hrobů obětí moru a hladomoru odkryli archeologové kolem kostnice v Kutné Hoře. Zdejší místo tak získává status patrně největšího pohřebiště v Evropě. Kdo ví, kolik toho proslulá lokalita ještě skrývá…
Masových hrobů tady archeologové objevili více než třicet, celkem v nich antropologové napočítali ostatky více než 1300 lidí. Ti padli za oběť hladomoru z roku 1318 a moru z roku 1348. „Je to evropský unikát.
Předtím byl největší počet jednoznačných obětí moru Británii, konkrétně v Londýně, kde je kolem 700, možná 750 obětí, takže máme trošku víc,“ uvedl archeolog Jan Frolík. Na hromadné hroby narazili vědci kvůli opravám sedleckého kostela, v němž se nachází světoznámá kostnice.
Stěny se naklánějí, zdi praskají
Rekonstrukce svatostánku, který ročně navštíví přes půl milionu lidí, byla neodkladná. „Na jeho stěnách a věžích je patrné, že se naklání, protože je tady nestabilní podloží. Nosné pilíře se zamačkávají hlouběji, praskají stěny.
Kromě toho jsou už ve velmi špatném stavu samotné kosti, z nichž jsou vystavěné pyramidy jako výzdoba kostnice,“ zmiňují se odborníci. Stavařské práce tak nejspíš zaberou několik měsíců.
Musí se totiž sanovat konstrukce kostela, stěny je třeba izolovat od vlhkosti a v celé kostnici se musí obnovit přirozené odvětrávání vzduchu.
Děsivé pyramidy z lebek
Restaurátoři už rozebrali jednu ze čtyř pyramid sestavených z lidských kostí a lebek. „Vnitřek pyramid byl vyplněný sutí s úlomky kostí. Ty budou pohřbeny na hřbitově vedle márnice,“ řekl projektant Vít Mlázovský.
Ostatní kosti a lebky si převzali restaurátoři a antropologové. Po očištění a konzervaci se vrátí do kostnice a bude z nich opět sestavena pyramida. Podobně budou restaurátoři postupovat u dalších tří pyramid.
(Foto: shutterstock.com, pinterest.com)