Kdyby Eva podala Adamovi v ráji tenhle rudý plod, mělo by to svůj význam. Je totiž symbolem plodnosti, ale nejen jí.
Granátové jablko si postupně nachází cestu i na náš stůl, ale mnohdy slouží jen jako dekorace, což je opravdu škoda. Obsahuje totiž spoustu minerálů a vitaminů a také tolik důležité oxidanty.
Co všechno dokáže?
1 šálek semínek granátového jablka poskytne tělu 30 % denní dávky vitaminu C, 36 % vitaminu K, 16 % vitaminu B9 a 12 % draslíku.
Snižuje tlak
Konzumujete-li pravidelně šťávu, sníží se vám krevní tlak během 2 týdnů na normální hodnotu.
Srdce
Redukuje cholesterol, a tak pomáhá cirkulaci krve. Snižuje riziko infarktu.
Zažívání
Příznivě ovlivňuje zažívací trakt – přináší úlevu při průjmech, střevních katarech, žaludečních vředech, nadýmání, poruchách trávení, zánětech žaludku a střev, při překyselení a žaludeční kýle.
Záněty
Působí protizánětlivě a antisepticky, zejména při zánětech hltanu, lebečních dutin a chronických hnisavých zánětech ucha.
Klouby a pohybové ústrojí
Blokuje enzymy, které přispívají k degeneraci chrupavky při artritidě.
Paměť
Pomáhá udržovat paměť v kondici a je prevencí proti Alzheimerově chorobě.
Diabetes
Toto ovoce mohou s výhodou jíst diabetici, protože nezvyšuje množství cukru v krvi.
Proč granátové?
Granátové jablko neboli marhaník je plod granátovníku (Punica granatum). Jde o keř nebo strom, který dosahuje výšky až 6 metrů a dožívá se až 200 let. Patří mezi starobylé rostliny, jež mořeplavci rozšířili přes Persii a Přední Asii do celého Středomoří.
Dnes se pěstuje v tropických a subtropických zemích. Uvnitř plodu pokrytého kožovitou slupkou je až 600 semen obalených rosolovitou vodnatou dužinou. Svým vzhledem připomínají semena korálky nebo granáty, odtud jeho název.
Jak je jíst?
Jeden z možných způsobů konzumace je granátové jablko rozkrojit a vybírat jednotlivá semínka lžičkou. Pokud se vám do vybírání malých granátů nechce, několikrát plod stiskněte, udělejte do něj dírku a vymačkanou šťávu vypijte třeba brčkem.