Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tajemství Tisulské princezny: Perfektně zachovalé pozůstatky v sarkofágu, nebo jen podvod?

Na počátku 70. let je v odlehlé oblasti Ruska údajně učiněn tajuplný archeologický nález. Říká se, že zde byl vyzvednut sarkofág s tajemnou tekutinou, v níž bylo uloženo tělo spící dívky.

Vypadala prý asi jako pohádková Sněhurka a byla dokonale zakonzervována. Pravdivost příběhu je dodnes zpochybňována, co když je však na něm přece jen něco pravdy?

Hornické práce jsou v plném proudu. Zchvácení dělníci se prokopávají tunami hlíny a uhlí. Nacházíme se v Rusku v 70. letech, mezi obcemi Ržavčik a Tisul v Kemerovské oblasti v jižní části asijské poloviny země, kde každý chodí spát se slepicemi.

Toho dne však dělníci svoje pracovní kvóty nesplní. V hloubce 70 metrů pod zemským povrchem totiž nacházejí něco, co jejich pracovní úsilí a morálku naprosto rozhodí. Obří kus kamene neznámého původu. Práce jsou okamžitě zastaveny a objev vyzvednut z půdy.

Všichni s údivem hledí na obří mramorový sarkofág, dlouhý přes dva metry. Jeho otevření přináší tolik otázek, že by si někdo jistě mohl přát, aby sarkofág nikdy nespatřil světlo světa.

Tajemné provedení

Ržavčik je celkem poklidné místo, kde se toho nikdy moc neděje. Rozsáhlé hornické práce jsou proto více než dostatečným narušením poklidného venkovského života.

Objevení záhadného sarkofágu horníkem Karmaukhovem v jádru dvacetimetrové sloje však vyvolává naprostý úžas. Tento přes dva metry velký sarkofág je precizně vytesán z bílého mramoru a po jeho stranách jsou neznámé znaky a obrazce.

Celý blok je navíc zatmelen podivnou hmotou, která, jak je záhy zjištěno, se při kontaktu se světlem roztéká. Něco takového snad nemůže být ani pravda. Velitel Alexander Alexandrovič Masalygina nařizuje sarkofág s obezřetností otevřít.

Sarkofág je natolik detailní a úžasně zpracovaný, že si nikdo z objevitelů nepřestává lámat hlavu s tím, které nástroje byly použity k tak dokonalé kamenické práci.

A plno otázek přináší také záhadný tmel, kterým je sarkofág utěsněn. Nejenže je zkamenělý, ale nejde ho obyčejnými nástroji rozštěpit ani odlomit. Reaguje údajně pouze na denní světlo, přičemž se v kontaktu s ním mění na čirou tekutinu.

Sarkofág objevený skupinou dělníků v 70. letech v Rusku byl neznámého původu. Jeho víko navíc mělo být utěsněno záhadným tmelem.
Sarkofág objevený skupinou dělníků v 70. letech v Rusku byl neznámého původu. Jeho víko navíc mělo být utěsněno záhadným tmelem.

Jako spící Sněhurka

Sarkofág je úžasný nejen svým zevnějškem, ale také svým obsahem. Když se horníkům konečně podaří masivní mramorové víko uvolnit, všichni zalapají po dechu. Není divu, že je sarkofág tak těžký.

Mramorový hrob je údajně až po samý okraj naplněn růžovomodrou tekutinou, ve které sladce odpočívá štíhlá mladá žena nesmírné krásy. Možná že je to naprosto obyčejná dívka. Jak je ale vůbec možné, že je natolik zachovalá?

Vždyť se celé roky, možná i staletí dusila pod metrovými nánosy hlíny! Na jejím obličeji přitom prý nejsou patrné žádné známky po rozkladu. Může za to zvláštní tekutina, ve které je žena ponořena?

Zpráva o objevu se roznáší vesničkou rychlostí blesku a záhy se začínají shromažďovat senzacechtiví místní obyvatelé. Sarkofág je tedy otevřen a vystaven pro veřejnost, aby se každý mohl pokochat krásou a zachovalostí takzvané Tisulské princezny.

Její tmavé vlasy jsou hladce sčesány podél její tváře, pokožka je bělostná a roucho dokonale zachováno. Šaty jsou vyrobeny z jemného materiálu s barevnými květy a sahají jí něco málo pod kolena.

Později se údajně zjišťuje, že materiál, ze kterého jsou šaty vyrobeny, nejde rozborem analyzovat. Oči princezny jsou modré, upřeně hledící k nebi, a její perfektně upravené ruce ladně složeny na hrudi. Vedle hlavy pak má položenou tajemnou malou černou krabičku.

Artefakt zkoumala řada vědců, ani jim se však nepodařilo zjistit podrobnosti a záhadu vyřešit.
Artefakt zkoumala řada vědců, ani jim se však nepodařilo zjistit podrobnosti a záhadu vyřešit.

Nález se údajně zabavuje

Sarkofág je otevřen pro místní obyvatele pouze po dobu pěti hodin. O podivuhodném objevu jsou pak zpraveny místní úřady a místo nálezu je uzavřeno a prohlášeno za kontaminované.  Sarkofág je znovu uzavřen a zabaven. Pro převoz v helikoptéře je však příliš těžký, tudíž je na místě rozhodnuto křišťálovou tekutinu odčerpat.

Jakmile se však tváře princezny dotkne vzduch, začíná její pleť černat. Soudruzi prý okamžitě navracejí veškerou tekutinu zpátky do sarkofágu a tvář ženy se opět rozzáří krásou a svěžestí.

Její mramorový hrob je opět uzavřen a utěsněn. Se zbytky tekutého tmelu v pytlích se prý celá výprava vydává směrem k Novosibirsku. Odváží je cihlově rudá helikoptéra.

Část objevu byla naložena do vrtulníku a skončila neznámo kde. Kdo měl zájem na tom, zamést fakta pod koberec?
Část objevu byla naložena do vrtulníku a skončila neznámo kde. Kdo měl zájem na tom, zamést fakta pod koberec?

Starověké civilizace bez vztahu k evoluci

Sarkofág Tisulské princezny prý ve své původní verzi stál pod obří dřevěnou klenbou v hustém lesním porostu. Ta se přírodními vlivy a věkem zbortila a propadla do země. Bez přístupu kyslíku se tak nevyhnutelně změnila v jednu vrstvu uhlí.

A v tomto stadiu bylo pohřební místo Tisulské princezny údajně nalezeno ruskými horníky. Úroveň civilizace, ze které by neznámá žena měla pocházet, však zřejmě byla mnohem vyšší než ta dnešní. Jak je něco takového možné?

Objev prý připoutá pozornost sovětské policie a o neuvěřitelném objevu se přestává mluvit, jako by se nikdy nic nenašlo. Opravdu se někdo snažil příběh utajit, nebo je to celé vymyšlené? Celá kauza působí poměrně málo pravděpodobně.

Avšak údajně až do podzimu roku 1973 jsou na březích a ostrovech jezera Berchikul prováděny rozsáhlé vykopávky. Toto místo je pouze šest kilometrů od místa, kde byla nalezena princezna. Hledali snad archeologové starodávný hřbitov s dalšími sarkofágy?

Nějak se to neshoduje

Mnoho věcí nesedí. Věrohodnost informačních zdrojů je totiž občas poměrně nízká a tu a tam je možné si příběh přečíst ve zcela jiné podobě.

Protože nikdo z těch, kteří údajně „princeznu“ skutečně viděli, nemůže doložit své svědectví, verzí o tom, jak tato dívka a celý nález vlastně vypadal, je mnoho.

Jedni například tvrdí, že žena nebyla brunetka, ale zcela jasná plavovláska a že sarkofág nebyl z bílého mramoru, ale z černého. Kde je vlastně pravda?

Další se zase domnívají, že nález je důkazem existence starodávné mocné civilizace, či kontaktu s mimozemšťany. Nakolik je celý objev pravdivý, se už asi nikdy nedozvíme.

Místní obyvatelé jsou umlčeni, veškeré záznamy vymazány a pohřební místo, kde byl sarkofág objeven, je po okraj zaplněno hlínou a udusáno.  Pátrat po tomto údajném tajemném objevu je tak již takřka nemožné.

Související články
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často […]
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
reklama
Historie
Houslistu Kubelíka by dříve upálili!
Pedagog Otakar Ševčík měl vždycky nos na talenty, a tak prosadí výjimečné přijetí Kubelíka na konzervatoř už v jeho 12 letech.   Když pak Jan Kubelík (1880–1940) v roce 1898 vystřihne na absolventském koncertě Paganiniho houslový koncert, začnou se na jeho vystoupení stát fronty. „Ve středověku by ho za něco takového upálili jako čaroděje,“ píše hudební kritika […]
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník.   Americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro role romantických postav přímo předurčen. Do Ameriky se nadějný italský tanečník vydává v roce 1913. Pár let se musí živit jako přístavní dělník, zahradník či poslíček. V roce 1921 však přesvědčí […]
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Zajímavosti
Zlatá rybka: Přání vám nesplní, ale paměť má skvělou!
Když rybář uloví krásnou zlatou rybku a pustí ji zpět do moře, rybka slíbí, že mu splní tři přání. A skutečně tak učiní! Jaká škoda, že zlaté rybky jsou jen v pohádkách… Anebo snad existují i ve skutečném světě?   Zlaté rybky samozřejmě existují! Běžně se nám doma prohánějí v akváriu a známe je také […]
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Záhady a napětí
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Magická moc bítovského hradu: Přestupní stanice do paralelního světa?
Hrad Bítov se nachází ve starobylé kulturní krajině v okolí soutoku řek Dyje a Želetavky. Archeologické nálezy naznačují, že v blízkosti dnešního hradu existovalo v 8. – 9. století tajemné velkomoravské hradisko a později důležitá pevnost Přemyslovců. Právě bohatá a dávná historie Bítova dává základ vzniku celé řady legend. Mohou některé z nich vycházet ze skutečnosti?   […]
Byla princezna Diana v zajetí jasnovidců?
Proslulá mystička Madame Vasso vítá novou klientku. Stejně jako všechny ostatní i ji posadí na malou židličku pod stůl, na němž se třpytí pyramida z modrého plexiskla. Předmět má prý vyzařovat pozitivní energii. Příchozí ovšem není jen tak leckdo. Pod pyramidou se totiž krčí princezna Diana. Co u Madame Vasso pohledává?   Proslavila se jako […]
Jakou moc ukrývají hlubiny moře?
Myslíte, že nejnebezpečnější živel je oheň? Uvažujte. Oheň lze uhasit. Jak ale porazit vodu? Jakmile je hrozbou samotná voda, pak se ona zdá jako ten nejrizikovější element. Alespoň když jí vládne bůh Poseidón.   Řecký bůh moře a vody patří mezi nejznámější pohanská božstva vůbec. V Římě je Poseidón známý jako Neptun a je tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Rýžovar se vám vyplatí
panidomu.cz
Rýžovar se vám vyplatí
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz