Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Temná hmota se přestává schovávat

Temná hmota se ve slovníku současných fyziků a astronomů vynořila poprvé proto, aby pomohla zacelit nesrovnalosti v pozorování pohybu hvězd v některých typech galaxií.

Od té doby fyzikové v urychlovačích částic i ve vesmíru pátrají po čemkoliv, co by bylo možné za temnou hmotu označit. Rodí se již nejen představa jejích tajemných částic, ale i první mapy jejího rozmístění ve vesmíru.

Na počátku 20. století nahradil Albert Einstein (1879–1955) staré, Newtonem položené základy fyziky základy novými, relativistickými. Na krátkou dobu se zdálo, že vesmír přišel o většinu ze svých tajemství. Idyla však netrvala dlouho.

Sotva 20 let po Einsteinově epochálním vystoupení se ozval první hlas oznamující, že funguje-li gravitace podle Einsteinových zákonů, pak ve vesmíru, jak jej pozorujeme, něco nutně chybí.

Pro substanci, která si od té doby hraje s vědci „na schovávanou“, se vžil název „temná hmota“. Vědcům z několika vědeckých týmů se nedávno podařilo temnou hmotu nikoliv přímo „zapikat“, ale zahnat ji alespoň do kouta, z něhož se jí bude už těžko utíkat.

Kupka sena okolo jehly

„Hřiště“, na němž se hraje hra „na fyziku“, je vymezeno lépe, než jakékoliv jiné. Podle současných znalostí nepůsobí v přírodě jiné síly, než čtyři základní: silná a slabá jaderná interakce, elektromagnetismus a gravitace.

Vše, co můžeme pozorovat, musí být výsledkem „přetahování“ mezi nimi. Potíž, na níž poprvé narazil astronom Fritz Zwicky (1898–1974) ve 30. letech 20. století, spočívá v tom, že by měl existovat typ hmoty, která tato pravidla tak trošku ignoruje.

Tedy – neignoruje je zcela. Spíše s nimi hraje hru na schovávanou.

Záhadná „temná hmota“, která by podle současných výpočtů měla tvořit celých 23 % vesmíru, totiž neinteraguje (vzájemně nepůsobí) se světlem, ani s žádnou jinou vlnovou délkou elektromagnetického záření (např. rádiovými vlnami, mikrovlnami, infračerveným světlem, UV světlem atd.).

Stejně tak je na ni krátká i silná jaderná interakce. Pro pozorování tedy zbývají už jen poslední dvě za čtyř základních sil přírody: gravitace a slabá jaderná interakce.

Duch procházející zdí

Vědci si však velmi záhy uvědomili, že kandidáta na temnou hmotu je možné hledat i jinde, než mezi tzv. baryonovou hmotou.

Baryony, tedy částice tvořené ještě titěrnějšísi stavebními cihličkami, kvarky, v sobě koncentrují drtivou většinu hmoty, z níž je vytvořeno vše kolem nás.

Tedy všechno – „pouze“ to, co dokážeme vnímat nejen svými smysly, ale i prostřednictvím velmi delikátní přístrojové techniky. Temná hmota však musí mít zvláštní vlastnosti, díky nimž prochází skrze vše ostatní jako duch zdí.

V rodině doposud známých částic mají k takovým vlastnostem nejblíže neutrina. Ta jsou však podle všech současných měření příliš lehká na to, aby zapadala do matematických modelů. Řadu podobných vlastností by měli mít i další kandidáti v částicovém světě, tzv.

axiony, jejichž existence byla předpovězena již v roce 1977.  I přes velmi intenzivní pátrání se však tyto částice zatím nepodařilo objevit.

Slabé, ale hmotné

V modelech fyziků a kosmologů se proto velmi zabydlela představa neznámých částic, jež by měly vlastnosti velmi podobné neutrinům či axionům, byly by však podstatně hmotnější.

Těmto zatím pouze „vymyšleným“ částicím přezdívají fyzikové WIMPs, tedy „slabě interagující těžké částice“ („Weakly Interacting Heavy Particles“).

Pátrání po nich se věnuje řada vědeckých týmů světa a odehrává se ve dvou extrémních oblastech. První z nich jsou zemské hlubiny, většinou opuštěné doly, v nichž jsou umístěny přístroje, které by měly zachytit průchod Země skrze temnou hmotu.

Principem takových detektorů je kolize atomových jader krystalu s částicemi WIMP prostřednictvím slabé interakce.

Při takové kolizi by se měl vyzářit foton, a přítomnost částic WIMP se proto projeví jako slabý záblesk.  Druhou z oblastí, k níž se vědci obracejí, jsou procesy ve vesmíru.

V posledních měsících se z obou táborů vědců ozvaly novinky, které naznačují, že tajemné WIMPsy by se mohly přestat schovávat.

Let po proudu i proti němu

Detektory umístěné v hlubinách ověřují jeden základní předpoklad.

Celoroční pohyb Země okolo Slunce by totiž měl mít za následek, že část roku letí Země po směru, jinou část proti směru proudu částic WIMP. Tento drobný rozdíl by mohl být velmi citlivým detektorem zachycen jako slaboučký záblesk v aktivní látce detektoru.

První vlaštovkou byly výsledky, které detektor DAMA umístěný pod horou Gran Sasso takřka v samém středu Itálie přinesl již v roce 1998. Výsledky jediného experimentu však vědcům nikdy nestačí, a tak bylo třeba pátrat dál.

Skeptici namítali, že signál mohl být způsoben radioaktivními látkami, které se do podzemí dostaly spolu s tajícím sněhem.

Nové zprávy z hlubin

Od roku 2003 začaly z podzemí hory Grand Sasso přicházet další zajímavé zprávy.  Vylepšená verze DAMY s názvem LIBRA zachytává každoročně ještě silnější signál.

Nejvíce novinek však přinesl rok loňský, tedy rok 2011. Detektor CRESST II., umístěný taktéž pod horou Gran Sasso, zachytil během jednoho roku na 67 signálů, které nelze vysvětlit jiným způsobem, než interakcí s WIMPs.

K obdobným výsledkům došel i detektor CoGeNT v americkém dole Soudan ve státě Minnesota, který začal sbírat data v roce 2009. Po 442 dnech měření došli vědci k závěru, že záblesky, které vykazovaly specifické sezónní rozdělení.

„Je-li tomu skutečně tak, pak máme před sebou krásný příklad signálů, prozrazujících existenci temné hmoty,“ neskrývá nadšení mluvčí experimentu CoGeNT Juan Collar z University of Chicago.

  I když se výsledky měření Italů a Američanů neshodují přesně, všechny ukazují na „těžké“ částice v oblasti 7 – 20 gigaelektronvoltů.

A další zprávy z vesmíru…

Se zprávami z táborů pátračů po temné hmotě se v posledních měsících jako by roztrhl pytel. Tentokrát se však nejedná o výsledky pátrání v temných dolech, ale v hlubinách vesmíru.

Novinky přinesl zejména Fermiho vesmírný teleskop, jehož úkolem je propátrávat vesmír v oblasti vysokoenergetického gama záření, v níž by se částice WIMP měly nejsnadněji prozradit.

Vzájemné kolize částic WIMP by totiž musely nechávat stopy v podobě kaskády částic, na které by se díky srážce rozpadly.

Pozorování takových dějů však není jednoduché, zdrojem vysokoenergetického gama záření jsou ve vesmíru například pulzary či vybuchující supernovy.

„Částicová fyzika stojí a padá s pečlivou statistickou analýzou dat.

Data získaná z vesmíru je třeba statisticky prosévat ještě opatrněji, než data z pozemských experimentů,“ vysvětluje jeden z nejuznávanějších expertů na tuto problematiku Dan Hooper z Fermilabu v americkém státě Illinois.

Pohled na galaktické trpaslíky

Do pečlivé statistické analýzy se ve Fermilabu pustily hned dva týmy. První z nich, který vedl Johann Cohen Tanugi z univerzity v francouzském Montpellier, se věnoval analýze dat nashromážděných během dvou let pozorování deseti tzv. trpasličích galaxií obíhajících Mléčnou dráhu.

Druhý tým pod vedením Alexe Gehinger-Sametha a Savvase Koushiappase z Brownovy university z Rhode Islandu v USA se zaměřil také na trpasličí galaxii v okolí Mléčné dráhy. Vybrali si jich sice „jen“ 7, zato však analyzovali data ze 3 let pozorování.

I když oba týmy používaly jiný soubor dat a jiný způsob statistické analýzy, došly nezávisle na sobě k podobným závěrům. Pakliže tajemné částice WIMP skutečně existují, pak musejí být relativně těžké s energií okolo 40 gigaelektonvoltů.

Příliš málo paprsků

A jak k takovému závěru vědci došli?

„Kdyby byla každá částice temné hmoty malá a lehká, muselo by jich být ke způsobení nepřímo pozorovaných gravitačních efektů velké množství.  Kdyby jich však bylo tolik, muselo by proběhnout mnohem více srážek a my bychom zaznamenali mnohem více gama paprsků.

To se však nestalo,“ vysvětluje prof. Koushiappas.

Ani to však ještě neznamená vítězství. Řada proměnných může být totiž skryta v předpokladech, které podobný typ lovu vůbec učinily smysluplným.

„Kdyby se temná hmota rozpadala na částice, které Fermiho teleskop nedokáže odhalit, nebo kdyby se v době, kdy byl vesmír mladší a teplejší, pohybovaly rychleji, byla by jejich energie  stále pod hodnotou 10 gigaelektronvoltů,“ vysvětluje prof.

Hooper. Příběh lovu na částice temné hmoty tak má ještě stále řadu otevřených konců.

Počátky „temné kartografie“

Tím však nedávné pokroky v odhalování „temných“ stránek vesmíru nekončí. Kongres Americké astronomické společnosti, který se zde konal 8. – 12. ledna letošního roku, proto bude možná v budoucnu označen jako počátek „temné kartografie“.

Své výsledky při mapování distribuce temné hmoty ve vesmíru představilo hned několik týmů z prestižních světových vědeckých pracovišť.

Při budování svých map vědci využili možnost, že po temné hmotě lze pátrat tím nejtradičnějším způsobem, tedy pomocí gravitace.

Jelikož gravitace působí na všechny známé typy substancí ve vesmíru, lze skrze její viditelné působení na její neviditelnou příčinu alespoň usuzovat.

„Stačí“ přesně analyzovat distorze (zkreslení) světelných paprsků, které k nám vysílají vzdálené galaxie.

A jelikož spolu se pozorováním světla cestují astronomové vlastně zpátky v čase (často i miliardy let), dají se jejich „mapy“ vlastně nazvat čtyřdimenzionálním modelem.

První mapy temné hmoty ve 4D

„Je fascinující, že můžeme temnou hmotu vidět skrze „pokroucení“ časoprostoru.

Poznání, jakým způsobem je temná hmota ve vesmíru distribuována, je důležitým krokem k rozpoznání její povahy a následně toho, jak – a zda vůbec – zapadá do současné struktury fyzikálního poznání,“ popisuje své nadšení jeden ze spoluautorů jedné z map profesor Ledovic Van Waeberke z University of British Columbia v kanadském Vancouveru.

„Nastane díky poznání temné hmoty v budoucnu dominový efekt vědeckého pokroku? Povede k poznání povahy temné energie, jednotné teorii pole či Teorii Všeho, o níž fyzikové sní celá staletí?,“ klade důležité otázky budoucnosti Dan Hooper z Fermilabu.

Fritz Zwicky byl první, kdo se temné hmotě věnoval. (Foto: Wikimedia) 3D mapa distribuce temné hmoty podle údajů naměřených pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu. (Foto: NASA)
reklama
Související články
Věda je plná překvapení – a některá jsou poněkud nečekaná. Dánští paleontologové narazili na unikátní zkamenělinu, která na první pohled nevypadá nijak pozoruhodně. Ve vrstvách prastarých usazenin objevili zkamenělé rybí zvratky, které mohou poskytnout nové informace o stravovacích návycích dávných mořských predátorů. Fosilie byla nalezena na jihovýchodě Dánska v oblasti známé svými dobře zachovanými pozůstatky […]
Léčba rakoviny představuje pro pacienty dlouhou a často vyčerpávající cestu plnou nejistoty. Onkologové mají k dispozici několik typů léčebných postupů, které zahrnují chemoterapii, radioterapii nebo cílenou biologickou léčbu… s nečekanými pomocníky.   Každý organismus reaguje na léčbu jinak, a proto výběr správné terapie může být zdlouhavým procesem plným pokusů a omylů. Nový přístup, využívající ryby […]
Vlastně je to pochopitelné: Tmavé barvy pohlcují příliš mnoho tepla ze slunečního záření, což v případě srsti nebo peří může rychle vést k přehřátí těla. Na změnu klimatu tak někteří živočichové reagují tím, že raději nechají své syté barvy vyblednout. Jenže pak je možné, že nebudou mít potomstvo.   Zvířata mají jen omezené možnosti, jak […]
Výzkumníci a experti na výživu hospodářských zvířat přicházejí s převratnou inovací – novými krmnými směsmi obsahujícími adaptogeny. Tyto přírodní látky pomáhají snižovat stres zvířat, posilují jejich imunitu a zlepšují kvalitu masa, mléka i vajec. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se společností Addicoo Group vyvinuli krmiva obohacená o adaptogeny – rostlinné látky, které […]
reklama
reklama
Historie
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Alois Jirásek učil Čechy číst a myslet
Dlouho toužil stát se malířem, ale pak našel smysl života ve psaní. Nakonec se stal tím, kdo českému národu otevřel dokořán okno do jeho vlastní historie.   Rodák z východočeského Hronova Alois Jirásek (1851–1930) pochází ze selského rodu, i když jeho otec Josef (1822–1901) už v rodinné tradici nepokračuje a živí se jako tkadlec a pekař. Navázání na […]
Matka upírala Ludvíkovi XIII. vládu kvůli koktání
Za vyřezávaným stolem se krčí ustrašený chlapec. V ruce svírá pero a kopíruje s ním obrysy písmen. „Levou rukou ne!“ napomene ho rozčileně jeho vychovatel. „Pravou! Musíš psát pravou!“ Princ jen tiše popotáhne. Aby toho nebylo málo, pár týdnů nato začne koktat.   Když je Ludvík XIII. (1601–1643) v říjnu 1614 úředně uznán plnoletým, je mu teprve 13 […]
Zajímavosti
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Poeta laureatus: Básníci ve službách státu
Celá země se v září roku 2022 noří do smutku, protože přišla o svou milovanou královnu…Zatímco obyčejní lidé začnou nosit květiny a svíčky před Buckinghamský palác, Simon Armitage usedá k bílému papíru – čeká ho jedna z nejtěžších výzev v životě.   Starodávně znějící titul poeta laureatus (oficiální básník) už dnes po světě moc nenajdeme. […]
Synanon: Když se pomoc zvrhne v šílený kult
Američan Charles Dederich je alkoholik. V den třiačtyřicátých narozenin se to v něm zlomí. Přidá se k Anonymním alkoholikům (AA). Ale společná sezení jsou mu málo. Chce udělat víc.   V roce 1958 vezme Charles Dederich (1914–1997) peníze a ze svého bytu v Santa Monice vybuduje centrum pro léčbu závislých. Na rozdíl od AA je mu jedno, čím se […]
Záhady a napětí
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
Skotské médium Daniel Dunglas Home: Dokázal levitovat a mluvit s mrtvými?
Daniel Dunglas Home (1833–1886) přichází na svět v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833. Když je mu devět, emigruje se svou tetou do amerického Connecticutu. Během dospívání zjistí, že má neobyčejné schopnosti. V sedmnácti má vizi o smrti své matky, která byla taktéž jasnovidka, po jejím úmrtí se pak tajemné události rozběhnou naplno. Měl Home skutečně […]
Jasnovidec pátrající po ztracené dívce našel lidské ostatky. Patří ale někomu jinému!
V zoufalé snaze najít desítky let pohřešovanou dceru se muž z Maine obrátí na jasnovidku. Informace, které médium následně poskytne, skutečně vedou k odhalení lidských ostatků. Po jejich ohledání však na truchlícího otce čeká další rána. Tělo prý patří někomu jinému! Koho tedy jasnovidka vlastně našla?   Je sobotní večer 10. května 1986 a tehdy […]
Divoká panna Artemis
S bohyněmi Měsíce není snadné pořízení. Tak jako se neustále mění luna na noční obloze, tak nestálé jsou emoce, kterými lunární bohyně doslova prýští. A stejné je to i s překrásnou, ale mstivou bohyní Artemis. Starořecká božská vládkyně lovu Artemis je snem nejen každého dávného Řeka, ale téměř i všech řeckých bohů. Její krása působí […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chytrá past Kuklové na chlapy?
nasehvezdy.cz
Chytrá past Kuklové na chlapy?
Herečka Michaela Kuklová (56) se se svými fanoušky ráda podělí o mnoho věcí ze svého soukromí. Veřejně se ví, jak statečně se prala s rakovinou. A také že stále nežije v jistotě a má strach, jak to
Nezapomenutelná setkání s divokou přírodou: 5 destinací, které patří na každý bucket list
iluxus.cz
Nezapomenutelná setkání s divokou přírodou: 5 destinací, které patří na každý bucket list
Toužíte zažít neopakovatelné okamžiky v divoké přírodě? Ať už je to pozorování právě vylíhnutých želviček, fascinující velkou migraci nebo dechberoucí plavbu kolem Antarktidy – příroda nabízí nespočet
Magie ženského přátelství
nejsemsama.cz
Magie ženského přátelství
Přátelství je jedním z nejcennějších pokladů v životě. Ať už jde o dlouholetou kamarádku, s níž sdílíte všechny radosti i strasti, nebo o novější vazby, magie přátelství je v našem životě nezbytná. Jak posílit vzájemné pouto? Přátelství je jako rostlina – potřebuje čas, péči a pravidelnou dávku energie. Rituály, které budete vykonávat spolu, mohou pomoci
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
epochaplus.cz
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7.
Vyměnit zámek dokážete sami
panidomu.cz
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat
Modré světlo ukázalo poklad
skutecnepribehy.cz
Modré světlo ukázalo poklad
Magická noc odkryla zakopanou truhlu u hřbitova. Čekalo nás ale děsivé setkání s jejím strážcem. Zachránila nás čistá duše? Které dítě není posedlé hledáním pokladů? Většinou z toho naštěstí vyroste. Mému manželovi to ale bohužel vydrželo do dospělých let. Nikdy nepřestal věřit, že nějaký poklad najde. A tak kromě starých domů a podzemních chodeb měl spadeno na tři zříceniny, co v okolí byly.
Děsivá svědectví vojáků z války ve Vietnamu: Viděli jsme bigfoota!
enigmaplus.cz
Děsivá svědectví vojáků z války ve Vietnamu: Viděli jsme bigfoota!
Američtí vojáci jsou ve většině případů muži, které jen tak něco nerozhází. Během války ve Vietnamu prý ale spatří něco, co nažene strach i jim. Podivuhodného dvounohého tvora s dlouhými pažemi, který
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
historyplus.cz
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn. Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
epochanacestach.cz
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečka
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Nová a velice nadějná zbraň v boji s HIV
21stoleti.cz
Nová a velice nadějná zbraň v boji s HIV
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz