Máte stále špatnou náladu a jste bezdůvodně mrzutí? Možná trpíte dystýmii. Bývá často považována za lehčí formu deprese, postiženého ale trápí nepřetržitě. Je třeba obě choroby rozlišit.
Deprese: Projevuje se hlubokým poklesem nálady a patologickým smutkem, tyto stavy však bývají časově ohraničeny a jejich trvání bývá kratší, spíše nárazové.
Dystýmie: Projevy špatné nálady nejsou tak silné, lidé trpící touto chorobou jsou spíše melancholičtí, smutní a neustále si na něco stěžují. Tyto stavy trvají prakticky nepřetržitě. Dlouhotrvající nenálada se může prohlubovat, až dojde do skutečné deprese.
Jak se určuje diagnóza?
Symptomy je nutné sledovat alespoň dva roky. Nemoc se může vyskytovat již od dětství. Lidé proto považují neustálou špatnou náladu a melancholii jako součást své povahy a charakteru. Proto je v mnoha případech ani nenapadne, že mají problém.
Nic není potěšením
Tito lidé často bývají bezdůvodně podráždění a cítí se psychicky i fyzicky paralyzovaní. Mívají problémy v kontaktu s lidmi v práci i ve vztazích. Život dystymika je smutný a únavný. Pro okolí se jeví jako divný morous.
Dystymikové bývají často unavení, nejsou schopni zvládat běžné úkoly. Proto mohou být nezaměstnaní. Pokud se léčí, bývají schopni normálně pracovat, i když se značně nevyrovnanou výkonností. Téměř nikdy nepociťují radost z dobře odvedené práce. Potěšení jim nečiní ani dobré jídlo, zábava nebo sex.
Léčba psychologická
Hlavní léčebnou metodou bývá psychoterapie, která má postiženého naučit techniky, s jejichž pomocí by se měl vypořádat s melancholií a porozumět její podstatě.
Nízké sebevědomí může souviset s nečinností, která následně vede k pocitu selhání, jež zase sníží sebevědomí a utvrdí pacienta v jeho negativních postojích. Tento začarovaný kruh se psychoterapeut pokouší prolomit.