Před 112 lety, přesněji 30. června 1908 okolo 7:15 ráno proletí vzduchem neznámý objekt, který působí dojmem, že jej někdo řídí. Průlet objektu atmosférou je zaznamenán mnoha svědky, kolem půlnoci je prý viditelný také na našem území.
Jde o jasnou žlutou kouli nebo válec letící oblohou. Dopadne a exploduje na Sibiři, nedaleko řeky Podkamenná Tunguska. Výbuch je 2000 krát silnější než atomová bomba svržená na Hirošimu a v oblasti 2150 km čtverečních vyvrátí více než 80 milionů stromů.
Slyšet je do vzdálenosti 1000 km, rozbíjí okna a odhazuje osoby, na kterých hoří oblečení.
Petrohrad mohl zmizet z mapy světa
Oblast naštěstí není obydlená, proto mizí jen několik sobích stád i s hlídacími psy. Kdyby však výbuch přišel o čtyři hodiny dříve, zničil by Petrohrad, jelikož dráha letu šla právě tímto směrem.
Seismické otřesy zaznamenají stanice po celém světě a do atmosféry se dostane velké množství malých částic kvůli lesnímu požáru, který zde propukne. Několik následujících nocí je noční obloha v Evropě světlá a viditelné jsou také jevy podobné polární záři.
Rašeliniště a půda na místě vykazuje zvýšený obsah vzácných prvků a objevují se v ní milimetrové magnetitové a silikátové kuličky. Jevgenij Dimitrijev zde nalézá sklovitá vlákna z roztavené hmoty, což by poukazovalo na explodující kometu.
Sto verzí, sto názorů
Na místě však dodnes nejsou nalezeny žádné zbytky letícího tělesa, ani kráter, který by po sobě předmět zanechal. Za kráter se dlouho považuje jezero Čeko, jeho analýza však prokáže, že je mnohem starší.
Existuje na sto různých verzí, jak k této události mohlo dojít. Vědci se přiklánějí k tomu, že šlo o malou planetku nebo meteorit, a v úvahu přichází také antihmota nebo černá díra.
V oblasti je pravděpodobné i to, že došlo k vulkanické reakci nebo že explodovalo velké množství podzemního plynu, což však nevysvětluje svědky popisovaný letící předmět.
Vyrojily se dokonce spekulace o tom, že šlo o pokus srbského fyzika Nikoly Tesly (1856–1943), který se zabýval přenosem elektrické energie na dálku a jehož výzkum je doprovázen řadou nejasností.
(Foto: pinterest.com, wikipedia.org)