Míváme je jen my ženy. Proč? Z velké části je to nespravedlností přírody. Ale nezoufejte, zlepšit se to dá.
Oproti mužům máme několik nevýhod:
- Máme méně svalů, které jako jediné mají za úkol v těle „vyrábět“ teplo.
- Více je tukových polštářků, jenže ty neudržují vždy teplo, jak se traduje. Naopak, mohou být zdrojem pocitu chladu, neboť nejsou dobře prokrvené. Navíc je nemáme, na rozdíl od mužů, v těle rozmístěny pravidelně, ale soustředěné na určitá místa. Ta pak jsou zdrojem chladu.
- Častěji trpíme na horší krevní oběh. Do rukou a nohou se tak dostává málo čerstvé krve s kyslíkem. A právě kyslík je palivo pro naše buňky.
- Naše kůže je tenčí, a proto ztrácí více tepla.
Na co si dát pozor
* V chladném počasí nevycházejte na lehko. Tělo hned začne stahovat teplo do trupu, a to víc než u mužů. Chce chránit naši plodnost, proto nesmí nechat břicho prochladnout, radši nechá mrznout ruce a nohy.
* Ne všechna místa na těle jsou stejně citlivá na chlad. K nejchoulostivějším patří dekolt a nohy.
* Kozačky na vysokých podpatcích si nechte jen pro kratší pochůzky. Chodidlo je v nich v tak v nepřirozené poloze se staženými svaly, že prostě nemůže být příjemně teplé, krevní oběh tu vázne.
Co pomůže?
* Termoprádlo se speciálními funkcemi (s označením jako Double Face, Soft Shell nebo teflonová vrstva) dokáže lépe udržovat teplo. Vynikající jsou také merino vlna nebo bambusové vlákno.
* Zimní boty co nejvyšší a se širokou špičkou, kam se nám pohodlně vejdou teplé ponožky.
* Stepper je bezva pomůckou pro rychlé prohřátí. Za pár minut vám popožene krevní oběh tak, že vám začne být horko. Přitom nenamáhá klouby a pravidelné stepovaní navíc chrání před rozvojem křečových žil.
* Zahřát může i správné jídlo. Tradiční čínská medicína pro zimní měsíce doporučuje především jídla pečená, dušená a husté vydatné polévky. 336426953
* Pikantní koření popožene krevní oběh. Tenhle efekt všichni známe, přitom ho málokdy využíváme (zahřívací je chilli, kari, zázvor, skořice mexické koření, indická směs garam masala…).
* Nechte si vyšetřit štítnou žlázu! Za zimomřivostí se může skrývat i její nedostatečná funkce, což je v našich končinách porucha dosti běžná a často přehlížená.
Facebook
Twitter
RSS