Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Věda mýtů zbavená: Zkrotíme kulový blesk?

V dobách „kralování“ Newtona, Einsteina nebo Hawkinga dokázala věda rozluštit mnohé. Stále však existují fenomény, které odolávají i moderním poznatkům. Anebo už ne?

Jedním z „pomníčků“, před kterým i současní odborníci museli sklonit hlavu, je kulový blesk. Žhavá elektrizující koule velikosti většího pomeranče, nebo i fotbalového míče, je nevypočitatelný a také velmi těžko uměle vyrobitelný úkaz. Nabízí se proto otázka… „Existuje tento vůbec?“

Zaražení Britové…

Pozorování záhadného meteorologického jevu má přitom kořeny v rané historii. Zmínky o světelných koulích bílé, žluté, ale také červené nebo modrofialové barvy lze objevit už v legendách jihoamerických indiánů náležících k etnické skupině zvané Mapučové.

Vůbec nejstarší písemný zápis se pojí s rokem 1195, kdy anglický mnich popsal „hustý a tmavý mrak, ze kterého se směrem k řece zřítila ohnivá koule“. O pár století později o sobě dal kulový blesk vědět znovu, tentokrát v anglickém hrabství Devonshire.

Roku 1638 totiž do místního kostela vlétla „žhavá koule“, která si vyžádala čtyři životy a 60 zraněných. Stalo se tak nedlouho po úderu blesku…

Zmínky o světelných koulích bílé, žluté, ale také červené nebo modrofialové barvy lze objevit už ve starých legendách.
Zmínky o světelných koulích bílé, žluté, ale také červené nebo modrofialové barvy lze objevit už ve starých legendách.

Carovo svědectví

O dvě století později se tragédie opakovala, tentokrát však přírodní anomálii nahlásila skupinka britských námořníků, která spatřila hned tři zářivé útočníky mířící směrem k jejich lodi. Nečekaný útok následně nepřežili dva členové posádky.

V minulosti proto byly kulové blesky často vnímány jako boží trest. Za svědka nevysvětlitelného jevu se považoval i car Mikuláš II. (1868–1918), jenž měl oslnivý záblesk údajně spatřit coby malé dítě při jedné z návštěv kostela v Petrohradě.

(Ne)bezpečná žárovka

Dochovaných záznamů o „(v)pádu“ kulového blesku se od samotných počátků lidské historie podařilo shromáždit kolem 10 000. Jeho výskyt je však těžko předvídatelný, což vědcům značně komplikuje měření jeho fyzikálních vlastností.

Hon za jeho mocí a tajemstvím ale dokázala podnítit neuvěřitelná síla, kterou vládne. Kůrou stromu prý dokáže projet stejně snadno jako nůž máslem, okenní tabulky během pár vteřin promění v bezbarvou kapalinu. Nemluvě o rizicích, která představuje pro člověka.

Hromy a blesky?

Zatímco Benjamin Franklin (1706–1790) nebo Nikola Tesla (1856–1943) se věnovali bleskům, nejasnosti okolo „žhavé koule“ neunikly pozornosti sovětského  experimentálního fyzika Pjotra Leonidoviče Kapicy (1894–1984).

Ten kulový blesk označil za plazmatický útvar, k jehož vzniku dochází v průběhu bouřky vlivem silného elektromagnetického záření.

Zdá se to jako jednoduché a logické, ale není… Kapicova teorie totiž neposkytuje odpověď na další velice důležitou otázku, a sice proč se přírodní fenomén vyskytuje také za jasného počasí.

Šálení smyslů?

Ačkoli existují teorie, že je „žhavé těleso“ pouze „halucinací“ způsobenou magnetickým polem, které doprovází určité typy blesků, značná část vědecké populace věří, že je kulový blesk skutečný.

Za příčinu jeho vzniku považuje následek rány běžného blesku do zemského povrchu.

Ve většině půd lze nalézt křemík, jehož sloučeniny dokážou pojmout značné množství energie. Pokud dojde k zásahu bleskem, začne se oxid křemičitý v půdním podloží řetězit a posléze vytvářet strukturu z nanovláken – nápadně podobnou chomáčku vaty.

„Rozbuška“ v podobě křemíkových částic však s postupem času ztrácí tepelnou i světelnou energii, což znamená, že hoří a svítí. Ve chvíli, kdy se energie vypaří, kulový blesk zmizí. A onen nevyzpytatelný pohyb?

Ten je přisuzován skutečnosti, že „chomáček vaty“ má podobnou hustotu jako vzduch, který ho obklopuje.

Pozorování záhadného meteorologického jevu má přitom kořeny v rané historii
Pozorování záhadného meteorologického jevu má přitom kořeny v rané historii

Náhoda na videu

Teorii o křemíku potvrdila také událost z roku 2012, kdy se vědcům z Northwest Normal University v Číně podařilo kulový blesk náhodně zaznamenat na videozáznam při plánovaném pozorování blesků.

Záhadná koule se objevila ihned po úderu, její vodorovný let probíhal v horizontálním směru zhruba 10 metrů.

S pomocí spektrometru se v přírodním fenoménu podařilo detekovat křemík, železo a vápník – přičemž všechny prvky vědci následně detekovali i v místní půdě.

Světelný ping-pong

Ve snaze přijít jedné z největších vědeckých záhad na kloub se experti rozhodli kulový blesk uměle vytvořit. Jeden z prvních pokusů se pojí s rokem 2006, kdy odborníci z Tel Avivu vytvořili laboratorní verzi záhadného úkazu s pomocí mikrovlnného paprsku.

O rok později uspěla i dvojice brazilských odborníků Antonio Pavao a Gerson Paiva.

Z jejich snažení vzešel kulový blesk o velikosti ping-pongového míčku, který po laboratoři na půdě Federální univerzity v Pernambucu poletovat přesně osm sekund.

Vyvolali jej tak, že mezi dvě elektrody vložili křemíkovou destičku silnou zhruba 0,3 milimetru.

Z napětí o velikosti 140 ampérů vzešel elektrický proud, který se seskupil v obláčky silikonových částic, z nichž se utvořily žhnoucí, lehce ochmýřené modrobílé kuličky.

„Vypadaly jako živé,“ uvedl v minulosti Pavao. Zároveň dodal, že teplota kulových blesků činila cca 1700 °C.  Byly tedy schopné roztavit plast a propálit Paivovy džíny.

Od analýzy k úspěchu

Existuje ovšem hypotéza, která se na kulový blesk dívá ze zcela jiného úhlu pohledu. V jejím rámci došlo v roce 2013 k podrobné analýze míst, kde se přírodní jev vyskytoval nejčastěji – tedy v letadlech a rodinných domech.

Nejvíce pozornosti ovšem vědecký tým věnoval jeho atypické schopnosti procházet skleněnými předměty, zejména okenními tabulkami. Právě ty jsou totiž podle doktora Johna Lowkeho důvodem, proč je možné kulový blesk vůbec zahlédnout.

Teorii máme, co praxe?

„Kulové blesky vznikají, když se vně okna nakumuluje proud iontů. Vzniklé elektrické pole pak excituje molekuly, které vytvoří elektrický výboj v podobě koule,“ uvedl. Společně se se svým týmem proto rozhodl tento model propočítat.

Elektrické částice by se opravdu mohly chovat tak, jak bylo vypočítáno, přičemž by došlo ke vzniku elektrizující koule.  Veškeré závěry ale byly pouze v rovině teoretické. „Důkazem bude teprve to, až se nám podaří kulový blesk vytvořit laboratorně. A to podle teorie, se kterou pracujeme,“ dodal Lowke na adresu výzkumu.

Hra světla a vzduchu?

A pak je tu ještě teorie z roku 2019, která dává fenomén do souvislosti se světlem a stlačeným vzduchem – jejím autorem je pracovník Ruské akademie věd Vladimir Torchigin.

Podle jeho poznatků jsou podivné koule dávány do souvislosti s bleskem zcela mylně. Mělo by se totiž jednat o stlačený vzduch, ve kterém se běžné bílé světlo otáčí všemi různými směry.

Zatímco některé z koulí rychle mizí, a to z důvodu akutního nedostatku světla či vlivem neuzavřeného vzduchového povrchu bublin, některé by mohly vydržet o kousek déle – a právě to by mohl být onen záhadný kulový blesk.

Ačkoli Torchigin své poznatky podložil také řadou fyzických modelů, stále zůstává v jeho verzi několik bílých míst, která bude muset věda v budoucnosti vyplnit…

Související články
Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy. Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen.   Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo […]
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a