Elektřina je základním stavebním kamenem moderní civilizace, osvětluje naše města, pohání domácnosti a umožňuje fungování nejrůznějších technologií.
Přesto v mnoha částech světa zůstává tento zdroj energie nedostupný nebo nespolehlivý. Vývoj v oblasti elektroenergetiky ukazuje svět plný kontrastů.
Moderní svět
V rozvinutých zemích moderního světa, jako jsou státy Severní Ameriky, Evropy či Asie, je elektřina samozřejmostí.
Tato města jsou vybavena pokročilou elektrickou infrastrukturou a díky obnovitelným zdrojům a technologickým inovacím se výroba a distribuce energie stává stále efektivnější a ekologičtější.
Mnoho zemí ale zároveň intenzivně investuje do obnovitelných zdrojů energie jako jsou solární panely, větrné turbíny nebo vodní elektrárny. To snižuje závislost na fosilních palivech a napomáhá boji proti změnám klimatu.
Střední svět
Pak jsou tu země jako Indie nebo Brazílie, které v současné době zažívají relativně rychlý ekonomický růst a s ním spojenou zvyšující se poptávku po kvalitní elektřině.
Přestože tyto státy ve velkém investují do rozvoje infrastruktury, mnoho zejména příměstských a mimoměstských oblastí trpí velmi nespolehlivou dodávkou.
Třeba v JAR musí docházet k pravidelným odstávkám elektřiny, aby vystačila na to nejdůležitější.
Afrika
Právě v Africe se odhaduje, že téměř 600 milionů lidí nemá přístup k elektřině. V mnoha vesnicích je elektřina luxusem a lidé se musí spoléhat na generátory, svítilny nebo svíčky.
S tím je pak samozřejmě spojená neschopnost efektivně konzervovat a upravovat jídlo, z čehož plyne řada dalších existenčních potíží jako podvýživa či infekční choroby.
Jako řešení nedostatečné energetické infrastruktury se v mnoha afrických vesnicích objevují mikroenergetické projekty.
Ty využívají malé solární panely či větrné turbíny k napájení několika domů nebo celé komunity a často jsou financovány z moderních západních zemí.
Závěrem
Změny klimatu mohou mít vliv na dostupnost a spolehlivost dodávek elektřiny. Sucha, záplavy nebo silné bouře mohou poškodit infrastrukturu a snížit kapacitu výroby.
Přestože mnoho lidí na světě stále žije bez elektřiny, existuje globální snaha tuto nerovnováhu napravit. Technologický pokrok, investice do obnovitelných zdrojů a mezinárodní spolupráce mohou světlo přinést i do nejtemnějších koutů naší planety.
Elektřina každopádně ukazuje kontrast mezi moderním vyspělým světem a těmi, kteří stále čekají na přístup k tomu nejzákladnějšímu zboží, které lidstvo dnes zná a potřebuje.