Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.
Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se z nich přesto vymyká.
Tento kabinet umění a kuriozit totiž obsahuje nejen špičková malířská díla, ale i celou řadu jiných skvostů – sarkofág s egyptskou mumií, mechanické strojky, vzácné drahokamy, ulity mořských živočichů, astronomické přístroje…
Vražedný nástroj
„Je krásně zdobená,“ nadchne se Rudolfův komoří Filip Lang (asi 1560–1609), když si prohlédne malou stříbrnou dýku. „Opatrně,“ napomene ho císař, „to je dýka, kterou byl zabit sám Caesar.“ Na jejím ostří se v té době údajně ještě nacházejí stopy krve.
Antický poklad
Mezi nejcennější kousky sbírky patří antická Gemma Augustea – mistrně řezaná kamej ze sardonyxu, jež byla původně součástí pokladu římských císařů.
Ve středověku se ocitla ve sbírkách mecenáše vévody z Berry (1340–1416), poté ji vlastnil i francouzský král František I. (1494–1547).
K Rudolfovi se dostala díky jeho agentovi, který ji vypátral v Benátkách a koupil za tehdy astronomických 12 000 dukátů.

Prokletá číše
I když je dávno po půlnoci, císař ne a ne usnout. „Určitě za to může ta prokletá číše,“ zlobí se panovník. Na mysli má prazvláštní pohár ze své sbírky, který pro něj vyrobil zkušený zlatník Nikolaus Pfaff (asi 1556–1612).
Na přední straně číše je tvář neznámého monstra. K poháru se navíc váže legenda. Podle ní ten, kdo se z něj za úplňku napije vína, už nikdy nezamhouří oka! Smočil v ní rty i zvědavý Rudolf?

Největší bible světa
„Dej nám ty klíče, nebo skončíš na mučidlech!“ vyhrožují roku 1648 švédští vojáci tehdejšímu správci rudolfinských sbírek Dionysiovi Miseronimu (asi 1607–1661). Ten nakonec kapituluje.
Švédi si tak z Prahy odvážejí řadu věcí včetně Ďáblovy bible – knihy ze 13. století, která udivuje nejen svou velikostí a hmotností 75 kilogramů, ale i slavnou ilustrací šklebícího se ďábla.
