Nový koncept britských a ukrajinských vědců představuje novou značku vodky Atomik, která se od konkurenčních liší především tím, že je vyrobena z vody a žita, které pocházejí z uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny.
Uzavřená zóna zabírá více než 2600 kilometrů čtverečních kolem jaderného reaktoru, v bezprostřední blízkosti Pripjati. Přístup do této oblasti je velice striktně omezen a život je v ní řízen mimořádnými právními předpisy.
Tým vědců tu již delší dobu zkoumá stav a především obnovování a uzdravování půdy, v osudný den zasažené radioaktivními úlomky grafitu a palivových tyčí.
Pravdou je, že „od katastrofy uběhlo 33 let a na mnoha místech, která jsou nyní opuštěná, by se už daly bezpečně pěstovat plodiny,“ usmívá se Jim Smith z university v Portsmouthu, který se následky jaderného výbuch zabývá již tři desetiletí.
Odborníci věří, že kontaminovanou zemi není nutné opustit a naopak ji lze využívat jiným způsobem. Ze spektra možných výrobků si brousí zuby na vodku, pro národ typický nápoj.
V hlavní roli věda
Zatím existuje jediná lahev Atomiku, ale už teď je v plánu vyrobit jich co nejdříve hned dalších 500. Alkohol použitý pro výrobu černobylské vodky vědci smíchají s minerální vodou z hlubokého vrtu, která údajně rovněž nejeví známky kontaminace.
Podle Smithe má tato voda podobné chemické složení jako podzemní voda ve francouzské vinařské oblasti Champagne. „Atomik není o nic radioaktivnější než jakákoli jiná vodka,“ hrdě prohlašuje.
„Každý chemik vám řekne, že při destilaci zůstávají nečistoty ve zbytkovém odpadu. Vzali jsme tedy žito, které bylo mírně kontaminované, vodu z černobylského vrtu a destilovali jsme je.
Pak jsme požádali naše přátele ze Southamptonské univerzity, kteří mají úžasnou radioanalytickou laboratoř, aby zjistili, zda se v produktu nevyskytuje radioaktivita. Všechno ale bylo pod hranicí detekce,“ dodává.
Svítá na lepší časy?
Vědci doufají, že tato iniciativa podpoří hospodářský a ekonomický růst postižené oblasti a pomůže komunitám, které ji obývají. Zatím jediný vzorek čirého Atomiku je tak některými považován za tu nejdůležitější lahev alkoholu na světě.
Plán je následující – po úspěšné výrobě dalších lahví mají být tři čtvrtiny zisku z jejich prodeje věnovány právě místním obyvatelům. Míra radiace v Černobylu se navíc stále snižuje, na rozdíl od míry sociální a ekonomické zaostalosti celé oblasti.
A jak taková vodka z radioaktivních surovin vlastně chutná? Černobylskou specialitu jako zatím jeden z mála ochutná barman Sam Armeye z londýnského Swift Baru. Podle něj chutná „víc jako pálenka než vodka, protože je bohatší na ovocné podtóny.
Stále je z ní však cítit žito,“ popisuje. Atomik doporučuje podávat v Martini nebo smíchaný se šampaňským. Teď už zbývá jen čekat, kolik odvážlivců se nechá ke koupi přesvědčit.