Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho cílem je vrátit do volné přírody současnou největší kočkovitou šelmu, kterou je tygr ussurijský. Ve středoasijské zemi jej totiž před více než sedmi desetiletími vyhubili pytláci.

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) je nejbližším příbuzným vyhubeného tygra kaspického (Panthera tigris virgas). Nejen z tohoto důvodu se rozhodl Kazachstán po dohodě se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), vrátit jej znovu do divočiny.

V dřívější době se tento druh tygra vyskytoval zejména v oblasti od tureckého pobřeží Černého moře až po severozápadní Čínu.

WWF k těmto účelům poskytne částku deseti milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 215 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, stane se právě Kazachstán první zemí, kam se tato kočkovitá šelma po úplném vyhynutí vrátí.

Složitý návrat

Jenže návrat tygrů nebude vůbec jednoduchá záležitost. Předpovídá se, že bude trvat roky, než se je podaří do kazašské divočiny usadit. Je třeba nutné uzpůsobit území tak, aby v něm mohlo žít více tygrů najednou.

Ti totiž potřebují k životu rozsáhlé území, které není dotčené člověkem. A je nutno podotknout, že takových míst existuje poskrovnu.

Na druhou stranu kazašský vicepremiér a ministr zemědělství Askar Myrzachmetov uvedl, že s přípravou speciální chráněné oblasti pro tygry začnou odborníci začátkem roku 2018. Podle jeho slov jde zároveň o obnovu celého ekosystému v oblasti, kde bude tento druh vypuštěn do přírody.

Cílem je obnova lesů, přeprava celých stád, aby měli tygři postaráno o potravu a nemuseli se jich místní obyvatelé obávat.

To nic nemění na skutečnosti, že se jistě najdou i lidé, kteří s tímto návrhem nebudou souhlasit. Podle nich za vyhynutí tygrů v Kazachstánu může člověk, a proto by ani neměl mít možnost ovlivnění jejich návratu do divočiny.

Kromě lovu k vymření přispělo rovněž ničení životního prostředí v podobě zalesněných údolí řek a jezerních kotlin, ale také vlivem rozsáhlého zavlažování a mechanizace zemědělství.

První tygři až v roce 2025

Jak by mohl reálně takový návrat šelem do přírody vypadat? Zdrojem tygří populace by mohla být osiřelá koťata ze Sibiře. Například podle Igora Čestina z WWF by bylo ideální vypustit do přírody pět divokých koček najednou v podobě tří samců a dvou samic.

Předpokládaným termínem, kdy by se mohli první tygři v rezervaci, která se nachází v Almatské oblasti, objevit, je rok 2025. Pokud by se tento smělý plán podařil, přispělo by to výrazně k jejich záchraně.

Podle statistik organizace WWF totiž ve volné přírodě výskyt tygrů za posledních sto let dramaticky klesl a to zhruba ze 100 000 na méně než 3000.

Čína hlásí pokles!

S podobným problémem, tedy nedostatkem tygrů amurských, jak se jim zde říká, se potýkají také na severovýchodě Číny. V současné době je na tomto území méně než dvacet těchto šelem.

Nemohou za to jenom lidé, kteří tato zvířata loví kvůli kožešině a výrobě ingrediencí pro čínské tradiční lékařství, ale stejně tak rozvoj výstavby, kácení lesů nebo nedostatek potravy, byť jim zde ochranáři pravidelně vypouštějí daňky.

Organizace WWF sice usiluje o zvýšení počtu jelenovitých v přírodní rezervaci Wang-čching v provincii Ťi-lin, ale ani to nemusí stačit k záchraně posledních jedinců.

Podle odborníků jeden tygr potřebuje ročně k přežití 50 jelenovitých nebo divočáků a takové množství v souvislosti s celkovým počtem šelem v oblasti, nejsou schopny organizace vypustit.

Lepší vyhlídky v Rusku

Naopak v Rusku se daří populaci tygra daleko lépe. Jejich záchrana patří k jednomu z největších úspěchů ruských zoologů. Před více než sedmdesáti lety zde byla tato šelma na pokraji vyhynutí.

V současné době jich ve volné přírodě žije více než 530. Dvě třetiny z nich v tajze v Chabarovském kraji.

Hlavním zdejším nepřítelem jsou pytláci, které neodradí ani hrozba pěti let vězení. Podle neoficiálních zdrojů totiž překupníci zaplatí za jeden ulovený kus v přepočtu kolem tři čtvrtě milionu korun.

Nekompromisní lovec

Tygr ussurijský je známý také jako tygr sibiřský, amurský nebo severočínský je vůbec největší známou kočkovitou šelmou a třetí největší suchozemskou šelmou. Samci váží přes 300 kilogramů a jsou výrazně větší než samice.

Podle dostupných informací byl největší tygr, jenž byl chován v zajetí, dlouhý 3,7 metru a vážil přes 423 kilogramů. Zajímavostí také je, že český název ussurijský není v jiných jazycích tak častý.

Vznikl na základě oblasti Ussuri v ruském Přímořském kraji, kde se tento druh nejčastěji vyskytuje.

V porovnání s ostatními poddruhy, je tygr ussurijský světlejší a jeho kresba je spíše tmavě hnědá než klasická černá. Bílé zbarvení spodní strany těla dosahuje vysoko na boky. Kvůli prostředí, kde tento tygr žije, má dlouhou a hustou srst.

Typickým znakem jsou světlé licousy. Tygr ussurijský se často pohybuje ve sněhu, a tak má oproti ostatním druhům větší tlapy, které slouží při pohybu podobně jako sněžnice.

Tygr ussurijský je obávaným predátorem, který kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Ve svém teritoriu nejčastěji loví jelení zvěř a divoká prasata. Mezi kořistí mohou být také vlci nebo levharti.

Tento druh tygra žije převážně v doupěti, v jeskyni nebo pod vývratem stromu, odkud se za dne, ale i po soumraku vydává po pravidelných stezkách za kořistí. Šelma ráda plave, a tak vyhledává široké řeky nebo mořské úžiny.

Tygr ussurijský je třetí největší suchozemská šelma. (Foto: Aiwok, Wikipedia) Ve volné přírodě žije přibližně 3000 kusů tygrů ussurijských. (Foto: Dave Pape, Wikipedia)
Související články
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce.   Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když […]
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz