Hodinky malé privátní značky neinspirovalo ve svém konceptu nic jiného než dávná historie a každodenní rituály. Proto i ti, kteří je nosí, spojuje odhodlanost udělat si čas na své zájmy a nikam konečně nespěchat.
MeisterSinger totiž dedikoval svým časomírám jen jedinou ručku. Na rozdíl od ostatních německých hodinek neprahne po komplikovanosti ani po extrémní odolnosti. Jde mu o klid.
Na konceptu zobrazovat čas na číselníku jedinou ručkou není vlastně nic nového. Už stín gnómonu byl jeho předchůdcem a první mechanické hodiny a orloje vlastně ani minuty neřešily.
Pohyb hodinové ručky je tak ve své podstatě dostatečný, vždyť v samotném intervalu hodiny dochází k jejímu postupnému posunu a svou polohou dokáže indikovat čtvrtě nebo i pětiminutové úseky.
Právě ty jsou na číselnících hodinek MeisterSinger vyznačeny namísto běžných minut. Vždyť taková přesnost je ve světě byznysu dostatečná a vlastníkům takovýchto hodinek postačí. O čem jiném je luxus, když ne o možnosti dělat si s vlastním časem, co je libo…
Unikátní přístup
Pouhých šestnáct let stačilo značce MeisterSinger, aby se proslavila po celém světě. Její pouť za originalitou vedla jedinou cestou: v dnešním světě komplikací vzkřísit jednoduché jednoručky.
To zvládl Manfred Brassler na výbornou a v německém Münsteru se mu podařilo etablovat ateliér, jehož potenciál rok co rok roste.
Jenže přicházet opakovaně s kreativními modely s jedinou ručkou je úkol nelehký, a tak není divu, že nabídku modelů na strojcích ETA či Unitas dotváří manufakturní produkce a samozřejmě také limitované edice.
Speciální poklonu si vysloužil hodinář a zámečník 16. století Peter Henlein, anebo díky své vizi rozložení číselníku na kvadranty vědec Benjamin Franklin ze století osmnáctého.
Zkrátka nepřišly ani jednoručkové hodiny na Westminsterském opatství nebo kultovní britská automobilka MG Cars. Značka se nebrání ani sběratelským edicím. Po Rakousku a Holandsku existují návrhy i pro Českou republiku.
Obsese jedinou ručkou
Investovat do vývoje mechanických strojků a následně je manufakturně vyrábět je velmi náročné.
Proto aby si Manfred Brassler splnil svůj sen a nabídl svým zákazníkům něco opravdu unikátního, došlo k jedinečnému partnerství se švýcarským studiem Synergies Horlogères.
To je v současné době ve vlastnictví britské značky Christopher Ward, přičemž své unikátní moduly komplikací a mechanické strojky využívají exkluzivně značky obě.
Hlavním vývojovým inženýrem je zde německý hodinář Johannes Jahnke, který stojí také za kalibrem MSH01 s pětidenní rezervou nátahu či jeho nástupcem MSA01 s automatickým nátahem, který byl do kolekcí Circularis integrován v loňském roce.
Díky jeho schopnostem však mohou značky nabízet i další komplikace, jako je třeba indikátor skokové hodiny, tedy hodinky využívající pouze minutovou ručku a disk zobrazující aktuální hodinu, nebo jednotlačítkový chronograf.
Ten je však velmi náročný na výrobu a ročně se jich podaří zhotovit jen něco pod 200. Je proto pochopitelné, že je MeisterSinger uvádí pouze v omezených edicích.
Punc úspěchu
Minimalistický desgin inspirovaný učením školy Bauhaus určitě nepadne do oka každému. Je specifický a ve světě celebrit po něm sáhnou spíše ty ze světa umění. Tak například u nás je hrdě nosí herečka Chantal Poullain, jejíž nonšalantní styl skvěle dotvářejí.
A není divu. Potrpí si na originalitu, a tou hodinky MeisterSinger rozhodně oplývají. Vždyť v posledních deseti letech získala značka na dvacet ocenění za design, a to včetně Red Dot nebo iF design award. A jak je to s ambasadory?
V Německu je jím proslulý televizní kuchař Nelson Müller, který ve své luxusní restauraci Schote v Essenu láká prvotřídním servisem a jedinečnou skladbou menu, povětšinou zkrášleného jemnou špetkou chilli.
V Rakousku se tato čest dostala k Eckartu Witzigmannovi, který jako první německy mluvící šéfkuchař vybojoval tři hvězdičky Michelin už v roce 1978. Nejnovějším přírůstkem do světa velvyslanců značky se stal člen frankfurtské opery Björn Bürger, jehož baryton okouzlil bavorského rodáka a zakladatele značky, který jí dal jméno právě dle svého koníčku − hudby. MeisterSinger totiž znamená „mistr zpěvu“.