Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.
Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu!
Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo na poli biologie, antropologie i sociální péče. Právě jí vděčí německá muzea za sbírky hmyzu, rostlin nebo kultovních předmětů z různých částí světa.
Pod vlivem bratrů
Jediná dcera bavorského prince-regenta Luitpolda (1821–1912) a jeho ženy, rakouské arcivévodkyně Augusty Ferdinandy (1825–1864), vyrůstá ve společnosti svých tří bratrů a zřejmě i díky tomu se už odmalička zajímá o zcela jiná témata, než je pro tehdejší děvčata zvykem.
Uchvátí ji zoologie, botanika nebo etnologie, nevídaný talent má i na jazyky. Už jako mladá se bláznivě zamiluje do svého o dva roky staršího bratrance Oty (1848–1916), což její rodina vřele uvítá.
Je to hoch milý a společenský, navíc syn bavorského krále. Dvojici však není přáno, aby svou lásku naplnila…
Pomatený nápadník
V lednu 1872 je depresemi sužovaný Ota shledán duševně chorým. Z toho důvodu není schopen uzavřít manželství, a když má v roce 1886 po smrti bratra Ludvíka II. (*1845) převzít žezlo, fakticky za něj vládne jako regent Terezin otec Luitpold.
Pro mladou princeznu je Otova choroba těžkou ranou, s níž se nedokáže vyrovnat. Po zbytek života bude vytrvale odmítat nabídky k sňatku a s žádným mužem už se nikdy nesblíží.
Touží cestovat
Tereza se ale nespokojí s bádáním v pohodlí pracoven, jak je tehdy zvykem. Krásy přírody touží spatřit na vlastní oči. Již ve svých 25 letech vyráží do Tuniska. Cestuje pod falešným jménem a jen se skromným doprovodem.
Postupně navštíví Itálii, Řecko, Egypt, Spojené státy, Brazílii i Mexiko. Zkoumá doslova všechno – od nejmenších broučků a rostlinek až po velká zvířata a domorodé zvyky. Jako historicky první žena získává v roce 1892 čestné členství v Bavorské akademii věd.
Příslušnice něžného pohlaví přitom mají v tehdejším Bavorsku zakázáno studovat na univerzitách! Toto nařízení ale Luitpold zruší v roce 1903, právě na popud Terezy.