Dát si po ránu hrnek lahodného „kafe“, to je začátek dne, bez kterého si mnoho lidé neumí svůj život vůbec představit. Existují ovšem druhy kávy, které jste doposud zřejmě ještě neochutnali.
Krátký pohled do historie kávy
Historie kávy se začala psát v Africe, konkrétně v Etiopii, odkud kávovník pochází. Do Evropy se ovšem dostala až v 17. století.
Od té doby se však stala nedílnou součástí evropské kultury a dnes se jedná o jeden z nejoblíbenějších nápojů, který seženete na každém rohu. Navíc si lze pořídit spoustu příslušenství.
Příkladem může být moka konvička, která slouží k vaření kávy za použití vysokého tlaku vodní páry.
Navíc bývá o mnoho levnější než kávovar na espresso, a pokud při nákupu využijete třeba slevový kupón na Oxalis, můžete si ji pořídit ještě výhodněji.
Druhy kávy
V současné době si můžete pořídit mnoho druhů kávy. Světově nejrozšířenější je ovšem arabika (z kávovníku arabika) a menší podíl má robusta (z kávovníku robusta).
Existuje ovšem i kávy z kávovníku šari a kávovníku libyjského, které ovšem nejsou ani zdaleka tak rozšířené. Druhy kávy se rovněž liší dle přípravy.
Můžete si tedy připravit espresso, „turka“, ale existují i další způsoby např. drip.
Můžete si nicméně udělat či pořídit také „kafe“, které bude opravdu netradiční, a zřejmě jste jej nikdy předtím neochutnali.
Cibetková káva
Cibetková káva patří k nejdražším na světě, což má souvislost se získáváním kávových zrn.
O cenu však ani tak nejde, levněji si tuto kávu ostatně můžete pořídit např. díky slevám na Cerstvakava.cz, ale mnoho lidí nemá na její pozření žaludek.
Plody kávovníku totiž musejí nejprve projít trávicí soustavou ovíječe skrvnitého, kterému se říká rovněž cibetka.
Ačkoli existují farmy, kde jsou tato zvířata chována, stále převažuje tradiční produkce, kdy sběrači hledají trus ovíječe. Ročně je tak vyprodukováno pouze 500 až 1 000 kg cibetkové kávy.
Vaječná káva
Tato káva zřejmě zaujme už samotný názvem. Nápoj vymysleli s největší pravděpodobností švédští přistěhovalci do Spojených států amerických, kde je oblíbená především v luteránských kostelech.
Podobnou kávu ovšem znají i ve Vietnamu.
Při přípravě stačí smíchat rozklepnuté čerstvé vejce s mletou kávou, čímž vznikne hmota, která nebude vypadat příliš vábně.
Tuto směs v každém případě přidáte do vroucí vody a necháte cca tři minuty povařit. Na konci se ještě doporučuje přilít studenou vodu a následně tekutinu přecedit přes sítko.
Nejsilnější káva vůbec
Káva nepatří mezi nejzdravější nápoje na světě. Negativně např. působí na kardiovaskulární systém. Na druhou stranu pokud to s ní nebudete přehánět, uškodit vám nemůže.
Nicméně kardiaci by si rozhodně neměli dávat „kafe“ v australské kavárně Viscous Cafe. Jedno z nich se totiž jmenuje příznačně „Asskicker“.
Tento ledový nápoj přitom odpovídá zhruba 80 šálkům běžné kávy! Vzhledem k tomu, že obsahuje skutečně velké množství kofeinu, je na něm uvedeno zdravotní varování. Ani zdaleka tedy není určena pro každého a jeho pití si je dobré promyslet.
Bezbarvá káva
Poslední káva v našem výčtu nezaujme ani tak způsobem přípravy, složením, chutí anebo silou. Vypadá však úplně jinak. Bezbarvá káva sice chutná jako klasické „kafe“, nicméně vzhledem připomíná typickou minerálku.
Navíc nebyla vynalezena daleko, ale u našich východních sousedů, tzn. na Slovensku. Mohlo by se zdát, že jde pouze o kosmetickou úpravu, ale ve skutečnosti se jedná o praktický nápoj.
Při jeho pití se totiž rozhodně nezamažete a při dlouhodobé konzumaci vám navíc nezežloutnou zuby, což rozhodně není od věci.
Zdroj obrázku: kikovic / Shutterstock.com