Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhady minulosti: Objevy, které věda nedokáže vysvětlit!

Lidstvo se neustále žene za technologickým pokrokem. Jak je ale možné, že některé věci byly vymyšleny už o stovky let dříve a dodnes vůbec netušíme, jak vlastně fungují?

Ohebné sklo

Místo objevu: Římská říše

Stáří objevu: 1. století n. l.

Dodnes se vědcům nepodařilo vynalézt nerozbitné sklo. Zmínka o něm ale sahá už do počátku našeho letopočtu. Poprvé o něm informoval spisovatel a básník Petronius (27 – 66 n. l.).

Podle něj vynalezl takzvané ohebné sklo řemeslník Isidor ze Sevilly pro římského císaře Tiberia Caesara (42 př. n. l. – 37 n. l.). Isidor přinesl císaři skleněnou mísu na vodu s tím, že je nerozbitná. Panovník se jí pokusil rozbít, ale marně.

I když vynálezce císaři přísahal, že zná techniku výroby pouze on, Tiberius jej nechal popravit z obavy, že by mohl materiál předčit hodnotu zlata nebo stříbra.

Bagdádská baterie

Místo objevu: Hujut Rabuah, Irák

Stáří objevu: 245 př. n. l. – 224 n. l.

Takzvaná Bagdádská baterie byla poprvé nalezena v roce 1936. O dva roky později ji popsal německý malíř Wilhelm König, pracující pro Irácké národní muzeum.

Jedná se o 14 centimetrů vysoký džbán z pálené hlíny a měděným plechem stočený do tvaru válce s železnou tyčí uprostřed. Hrdlo nádoby kryje asfaltová zátka. Okamžitě po nálezu se stal artefakt předmětem spekulací, k čemu vlastně sloužil.

Baterie, nebo schránka na svitky?

König přišel s hypotézou, že se jedná o galvanický článek. Pokusy totiž prokázaly, že pokud se nádoba naplní kyselou tekutinou (ocet, víno), dojde k elektrolýze a baterie vyrobí napětí okolo dvou voltů.

Nejčastěji přijímaným vědeckým vysvětlením ale je, že se jednalo o schránku na papyrové svitky, namotané na kovovou tyč a chráněné před poškozením měděným obalem.

Koule z Kostariky

Místo objevu: Kostarika

Stáří objevu: 500 – 1500 n. l.

K nálezu kamenných koulí došlo ve 30. letech 20. století ovocnářskou firmou United Fruit Company, která zakládala na jihu Kostariky plantáže banánovníků. Dodnes neznáme počet ani význam koulí.

Jejich rozměry se pohybují od 10 cm až po 2,5 metru a váhou až 16 tun, přičemž většina z nich je tvořena granodioritem, gabrem nebo vápencem.

Největší záhadou zůstává, jak lidé v té době dokázali vytvořit dohladka a dokulata opracované koule, navíc bez mechanických pomůcek.

Model sluneční soustavy

Podle nejnovějšího průzkumu stavitelé kamenný blok obrušovali a následně vyhlazovali mokrým pískem. K čemu ale sloužily? Nejpravděpodobněji zobrazovaly postavení hvězd, Slunce, Měsíce nebo dokonce celé sluneční soustavy. Podle mýtů pocházejí koule z Atlantidy nebo šlo o kuličky pro hru obrů.

Potrubí v hoře Baigong

Místo objevu: provincie Qinghai, Čína

Stáří objevu: 150 000 let

V tibetské autonomní oblasti se v hoře Baigong našla v roce 2002 zvláštní soustava kovových trubek. Podle některých teorií sloužilo místo jako mimozemská odpalovací rampa pro jaderné rakety nebo jaderná elektrárna.

Jedna ze tří jeskyní uprostřed je rourami doslova protkaná, a vypadá dokonce jako uměle vytvořená. Největší trubka vede od stropu až na zem a měří v průměru zhruba 40 cm.

Další útvary se táhnou od jeskyně až ke slanému jezeru Tosona, které obsahuje velké množství lithia sloužící k výrobě tritia. Mimozemské teorii nahrává fakt, že se tento prvek používá jako palivo v kosmických raketoplánech.

Prvky, které lidstvo nezná

Ještě podivnější se zdá být výzkum vzorků, který přinesl šokující fakta. Stáří trubek se odhaduje na 150 000 let.

Chemické analýzy ukázaly, že roury obsahují 8 procent prvků, které v současné době lidstvo vůbec nezná a navíc odborníci naměřili v celém okolí nezvykle vysokou hodnotu radiace.  Podle vědců vzniklo potrubí prosakováním magmatu bohatého na železo nebo došlo po povodních k usazení sedimentů, které ztvrdly do stávající podoby.

Damascénská ocel

Místo objevu: Indie, Srí Lanka

Stáří objevu: 1. polovina 1. tisíciletí př. n. l.

Název ocele se odvozuje podle syrského města Damašku, přes které se dovážela. První zmínky pocházejí z oblasti Indie a Srí Lanky, poté se výroba rozšířila do Persie a Turecka. V čem se lišila damascénská ocel od jiné?

Meče zhotovené z této oceli vynikaly svou tvrdostí, dobrou řezivostí, byly velmi odolné proti opotřebení, ale zároveň předčily ostatní zbraně svou pružností.

Nanotrubičky ve starověkém meči

Vyráběly se z více druhů železa, které se skládaly na sebe. Na leštěném nebo leptaném povrchu se střídala zřetelná struktura těchto vrstev. Pravá ocel se vyráběla při velmi vysokých teplotách z karbonové oceli společně s fragmenty železa.

Skenovací mikroskop dokonce odhalil, že ocel obsahovala i vícevrstvé uhlíkové nanotrubičky a nanodráty.

Sacsayhuamán

Místo objevu: Peru

Stáří objevu: kolem roku 1440

Takzvané „Orlí hnízdo“ leží v nadmořské výšce 3 701 m poblíž historického inckého hlavního města Cuzco. Tuto pevnost tvoří 3 nad sebou terasovitě postavené hradby, z nichž každá měří přes 365 metrů.

Podle legend stavba nesloužila jako obranné místo, ale jako „Chrám Slunce“ a sídlo incké vzdělanosti. Údajně ji stavělo 30 000 indiánů po celých 70 let. Největší kamenné bloky měří 5x5x4 metry a jejich hmotnost se odhaduje na 128 tun.

Záhadná stavba bez malty

Jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky transportovali, ukládali a opracovávali, zůstává dodnes záhadou. Nejbližší lom se totiž nachází 35 km daleko. Bloky k sobě navíc těsně přiléhají i bez jakékoli spojovací hmoty a nelze jimi prostrčit ani čepel nože. Dodnes se dochovalo asi jen 20 procent z původní velikosti stavby.

Mechanismus z Antikythéry

Místo objevu: ostrov Antikytréra

Stáří objevu: 150 – 100 př. n. l.

Vrak římské lodí, která se potopila roku 67 př. n. l. objevil v roce 1900 sběrač mořských hub Elias Stadiatos v hloubce 42 metrů. Mechanismus našel v jeho útrobách až o dva roky později archeolog Spyridon Stais.

Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do bronzovo-dřevěné bedýnky. Ta měla na přední straně jeden ciferník, na zadní se nacházely dva.

Předběhl svou dobu o 1800 let

Zřejmě se jednalo o přístroj zaznamenávající pohyb Slunce a Měsíce, ale dokázal předpovědět i zatmění vesmírných těles, a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Celý strojek byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Podle odhadů odpovídal technologickým znalostem 18. století.

Řecký oheň

Místo objevu: Konstantinopol

Stáří objevu: rok 673

Obávaný řecký oheň údajně vymyslel v Byzantské říši syrský mechanik Kllinikos, který přeběhl k Byzantincům a předal tajemství jeho výroby císaři Konstantinovi IV. Jednalo se o tekutou zápalnou směs, která hořela i ve styku s vodou.

Uhasit se dal pouze octem nebo močí. Byzantinci používali tuto zbraň především v námořním boji, existovala ale i v ručním provedení pro případ dobývání měst.

Poslední použití řeckého ohně

Ztráta „patentu“ na jeho výrobu nastala v roce 1210, kdy se musel císař Aleixos III. uchýlit pod ochranu rúmského sultána Kajhusrava I. Tak se dostala znalost ohně k Arabům, kteří ho použili v roce 1218 při obléhání egyptské pevnosti Damietty.

Poslední zmínku o jeho použití máme z roku 1453 během dobývání Konstantinopole Turky. Když se znalost výroby ohně rozšířila mezi ostatní národy, ztratil strategický význam. Výrobní postup časem upadl v zapomnění a byl nadobro ztracen.

Bagdádská baterie podle některých teorií sloužila jako galvanický článek. Vytvořila potrubí příroda nebo se jedná o dílo mimozemského původu? Jak byla stavba postavena je dodnes záhadou. Mezi jednotlivé kamenné bloky se nevejde ani žiletka. Mechanismus zřejmě zaznamenával pohyb planet, Slunce a Měsíce.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Záhady a napětí
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro