Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhady minulosti: Objevy, které věda nedokáže vysvětlit!

Lidstvo se neustále žene za technologickým pokrokem. Jak je ale možné, že některé věci byly vymyšleny už o stovky let dříve a dodnes vůbec netušíme, jak vlastně fungují?

Ohebné sklo

Místo objevu: Římská říše

Stáří objevu: 1. století n. l.

Dodnes se vědcům nepodařilo vynalézt nerozbitné sklo. Zmínka o něm ale sahá už do počátku našeho letopočtu. Poprvé o něm informoval spisovatel a básník Petronius (27 – 66 n. l.).

Podle něj vynalezl takzvané ohebné sklo řemeslník Isidor ze Sevilly pro římského císaře Tiberia Caesara (42 př. n. l. – 37 n. l.). Isidor přinesl císaři skleněnou mísu na vodu s tím, že je nerozbitná. Panovník se jí pokusil rozbít, ale marně.

I když vynálezce císaři přísahal, že zná techniku výroby pouze on, Tiberius jej nechal popravit z obavy, že by mohl materiál předčit hodnotu zlata nebo stříbra.

Bagdádská baterie

Místo objevu: Hujut Rabuah, Irák

Stáří objevu: 245 př. n. l. – 224 n. l.

Takzvaná Bagdádská baterie byla poprvé nalezena v roce 1936. O dva roky později ji popsal německý malíř Wilhelm König, pracující pro Irácké národní muzeum.

Jedná se o 14 centimetrů vysoký džbán z pálené hlíny a měděným plechem stočený do tvaru válce s železnou tyčí uprostřed. Hrdlo nádoby kryje asfaltová zátka. Okamžitě po nálezu se stal artefakt předmětem spekulací, k čemu vlastně sloužil.

Baterie, nebo schránka na svitky?

König přišel s hypotézou, že se jedná o galvanický článek. Pokusy totiž prokázaly, že pokud se nádoba naplní kyselou tekutinou (ocet, víno), dojde k elektrolýze a baterie vyrobí napětí okolo dvou voltů.

Nejčastěji přijímaným vědeckým vysvětlením ale je, že se jednalo o schránku na papyrové svitky, namotané na kovovou tyč a chráněné před poškozením měděným obalem.

Koule z Kostariky

Místo objevu: Kostarika

Stáří objevu: 500 – 1500 n. l.

K nálezu kamenných koulí došlo ve 30. letech 20. století ovocnářskou firmou United Fruit Company, která zakládala na jihu Kostariky plantáže banánovníků. Dodnes neznáme počet ani význam koulí.

Jejich rozměry se pohybují od 10 cm až po 2,5 metru a váhou až 16 tun, přičemž většina z nich je tvořena granodioritem, gabrem nebo vápencem.

Největší záhadou zůstává, jak lidé v té době dokázali vytvořit dohladka a dokulata opracované koule, navíc bez mechanických pomůcek.

Model sluneční soustavy

Podle nejnovějšího průzkumu stavitelé kamenný blok obrušovali a následně vyhlazovali mokrým pískem. K čemu ale sloužily? Nejpravděpodobněji zobrazovaly postavení hvězd, Slunce, Měsíce nebo dokonce celé sluneční soustavy. Podle mýtů pocházejí koule z Atlantidy nebo šlo o kuličky pro hru obrů.

Potrubí v hoře Baigong

Místo objevu: provincie Qinghai, Čína

Stáří objevu: 150 000 let

V tibetské autonomní oblasti se v hoře Baigong našla v roce 2002 zvláštní soustava kovových trubek. Podle některých teorií sloužilo místo jako mimozemská odpalovací rampa pro jaderné rakety nebo jaderná elektrárna.

Jedna ze tří jeskyní uprostřed je rourami doslova protkaná, a vypadá dokonce jako uměle vytvořená. Největší trubka vede od stropu až na zem a měří v průměru zhruba 40 cm.

Další útvary se táhnou od jeskyně až ke slanému jezeru Tosona, které obsahuje velké množství lithia sloužící k výrobě tritia. Mimozemské teorii nahrává fakt, že se tento prvek používá jako palivo v kosmických raketoplánech.

Prvky, které lidstvo nezná

Ještě podivnější se zdá být výzkum vzorků, který přinesl šokující fakta. Stáří trubek se odhaduje na 150 000 let.

Chemické analýzy ukázaly, že roury obsahují 8 procent prvků, které v současné době lidstvo vůbec nezná a navíc odborníci naměřili v celém okolí nezvykle vysokou hodnotu radiace.  Podle vědců vzniklo potrubí prosakováním magmatu bohatého na železo nebo došlo po povodních k usazení sedimentů, které ztvrdly do stávající podoby.

Damascénská ocel

Místo objevu: Indie, Srí Lanka

Stáří objevu: 1. polovina 1. tisíciletí př. n. l.

Název ocele se odvozuje podle syrského města Damašku, přes které se dovážela. První zmínky pocházejí z oblasti Indie a Srí Lanky, poté se výroba rozšířila do Persie a Turecka. V čem se lišila damascénská ocel od jiné?

Meče zhotovené z této oceli vynikaly svou tvrdostí, dobrou řezivostí, byly velmi odolné proti opotřebení, ale zároveň předčily ostatní zbraně svou pružností.

Nanotrubičky ve starověkém meči

Vyráběly se z více druhů železa, které se skládaly na sebe. Na leštěném nebo leptaném povrchu se střídala zřetelná struktura těchto vrstev. Pravá ocel se vyráběla při velmi vysokých teplotách z karbonové oceli společně s fragmenty železa.

Skenovací mikroskop dokonce odhalil, že ocel obsahovala i vícevrstvé uhlíkové nanotrubičky a nanodráty.

Sacsayhuamán

Místo objevu: Peru

Stáří objevu: kolem roku 1440

Takzvané „Orlí hnízdo“ leží v nadmořské výšce 3 701 m poblíž historického inckého hlavního města Cuzco. Tuto pevnost tvoří 3 nad sebou terasovitě postavené hradby, z nichž každá měří přes 365 metrů.

Podle legend stavba nesloužila jako obranné místo, ale jako „Chrám Slunce“ a sídlo incké vzdělanosti. Údajně ji stavělo 30 000 indiánů po celých 70 let. Největší kamenné bloky měří 5x5x4 metry a jejich hmotnost se odhaduje na 128 tun.

Záhadná stavba bez malty

Jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky transportovali, ukládali a opracovávali, zůstává dodnes záhadou. Nejbližší lom se totiž nachází 35 km daleko. Bloky k sobě navíc těsně přiléhají i bez jakékoli spojovací hmoty a nelze jimi prostrčit ani čepel nože. Dodnes se dochovalo asi jen 20 procent z původní velikosti stavby.

Mechanismus z Antikythéry

Místo objevu: ostrov Antikytréra

Stáří objevu: 150 – 100 př. n. l.

Vrak římské lodí, která se potopila roku 67 př. n. l. objevil v roce 1900 sběrač mořských hub Elias Stadiatos v hloubce 42 metrů. Mechanismus našel v jeho útrobách až o dva roky později archeolog Spyridon Stais.

Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do bronzovo-dřevěné bedýnky. Ta měla na přední straně jeden ciferník, na zadní se nacházely dva.

Předběhl svou dobu o 1800 let

Zřejmě se jednalo o přístroj zaznamenávající pohyb Slunce a Měsíce, ale dokázal předpovědět i zatmění vesmírných těles, a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Celý strojek byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Podle odhadů odpovídal technologickým znalostem 18. století.

Řecký oheň

Místo objevu: Konstantinopol

Stáří objevu: rok 673

Obávaný řecký oheň údajně vymyslel v Byzantské říši syrský mechanik Kllinikos, který přeběhl k Byzantincům a předal tajemství jeho výroby císaři Konstantinovi IV. Jednalo se o tekutou zápalnou směs, která hořela i ve styku s vodou.

Uhasit se dal pouze octem nebo močí. Byzantinci používali tuto zbraň především v námořním boji, existovala ale i v ručním provedení pro případ dobývání měst.

Poslední použití řeckého ohně

Ztráta „patentu“ na jeho výrobu nastala v roce 1210, kdy se musel císař Aleixos III. uchýlit pod ochranu rúmského sultána Kajhusrava I. Tak se dostala znalost ohně k Arabům, kteří ho použili v roce 1218 při obléhání egyptské pevnosti Damietty.

Poslední zmínku o jeho použití máme z roku 1453 během dobývání Konstantinopole Turky. Když se znalost výroby ohně rozšířila mezi ostatní národy, ztratil strategický význam. Výrobní postup časem upadl v zapomnění a byl nadobro ztracen.

Bagdádská baterie podle některých teorií sloužila jako galvanický článek. Vytvořila potrubí příroda nebo se jedná o dílo mimozemského původu? Jak byla stavba postavena je dodnes záhadou. Mezi jednotlivé kamenné bloky se nevejde ani žiletka. Mechanismus zřejmě zaznamenával pohyb planet, Slunce a Měsíce.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Poslední princezna se stala rukojmím Japonců
Korejské císařství si užívá samostatné existence na přelomu 19. a 20. století jen 13 let, než smutně skončí pod japonskou nadvládou. Ještě pohnutější osud ale čeká na Tŏkhje, poslední korejskou princeznu.   Císař Kodžong (1852–1919) má sice manželku Myeongseong (1851–1895), ta je ale zavražděna japonskými agenty, a tak když přichází na svět princezna Tŏkhje (1912–1989), […]
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Zajímavosti
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Čokoládové vrchy: Unikát, na kterém si nepochutnáte
Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou krajinou, které dominují Čokoládové vrchy. Ikonické kopce se dostanou na vlajku provincie i do seznamu světového dědictví UNESCO!   Mlsouny, kteří se oblizují při vyslovení názvu, ale zklameme. Jde totiž o vápencové vrchy, z nichž nejvýraznější se tyčí do výšky až 120 […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Záhady a napětí
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
panidomu.cz
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
nasehvezdy.cz
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
Pětice španělských kriminálníků se rozhodla pro zajímavý způsob přivýdělku. Založili si účty na sociálních sítích a předstírali, že jsou americký herec Brad Pitt (60). Jejich cílem bylo zmanipulovat
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
epochaplus.cz
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
iluxus.cz
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
Hublot pokračuje ve spolupráci s organizací SORAI, Save Our Rhinos Africa and India, kterou založil bývalý mezinárodní kriketista a ambasador Hublot Kevin Pietersen. Švýcarský výrobce luxusních hodine
Ponořte se do Teplic!
nejsemsama.cz
Ponořte se do Teplic!
Termální prameny, silné příběhy a nečekané zážitky lákají na sever. Až přejedete magické vrcholky Českého středohoří, jste na místě. V údolí leží Teplice. Zámek Teplice Město Teplice má i svůj zámek. Uvnitř jeho budov jsou dochovány hodnotné interiéry, jako například sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál se štukovou výzdobou či pokoje s empírovým a biedermeierovským
Ananasový koktejl
tisicereceptu.cz
Ananasový koktejl
Tomuto koktejlu se říká „tekuté zlato“. Nejenže vás zahřeje, ale díky enzymům z ananasu a skořici podpoříte i hubnutí. Zkusit můžete i variantu bez alkoholu. Potřebujete 1 litr ananasového džusu
Jaké posvěcené předměty byste měli mít?
enigmaplus.cz
Jaké posvěcené předměty byste měli mít?
Když se v domě usadí negativní energie, má to neblahé důsledky na naši psychiku. Naštěstí existují předměty, které špatnou energii pohlcují a čistí prostor. Nejen drobné náboženské předměty obsahuj
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
skutecnepribehy.cz
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
Všichni nás varovali, že v tom lese straší. My jsme tomu ale nevěřili a vydali se do těch míst na houby, kterých tam rostlo opravdu hodně. Jsme s manželem nadšení houbaři. Zejména koncem léta cílíme svou dovolenou do míst, kde jsou houbařské ráje. Tentokráte jsme se vypravili do Lužických hor do penzionu, který nám doporučili známí. Před naší
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
historyplus.cz
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
„Jeď!“ pobídne udýchaný Svatopluk svého koně. Slunce už zapadlo a jeho družina má před sebou ještě notný kus cesty. Vtom však vzduchem prosviští kopí a zabodne se knížeti přímo mezi lopatky. Než se kdokoliv stačí vzpamatovat, zmizí neznámý atentátník v šeru. Tajemného vraha se nikdy nepodaří vypátrat. Kronikář Kosmas (asi 1045–1125) o jeho dalším osudu mlčí.
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
21stoleti.cz
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nanda
Komfort vnitřního prostředí
rezidenceonline.cz
Komfort vnitřního prostředí
Dostatečná vlhkost, příjemná teplota a čistota vzduchu v interiéru jsou důležitými faktory, jež významným způsobem ovlivňují kvalitu a uživatelský komfort obytného prostoru. Podílejí se na něm svými parametry samozřejmě také samotné budovy, dosažení potřebných hodnot je však leckdy nemožné bez odpovídajících zařízení. Ideální řešení představují novostavby, v nichž lze daného cíle dosáhnout aplikací vhodných řešení,
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz