Naši předkové se dožívali výrazně nižšího věku než my v současnosti. Důvodem je zřejmě to, že nás netrápí hlad ani výraznější válečné konflikty. A v neposlední řadě jsme se o svůj zdravotní stav začali lépe starat. I přesto nás v určitém věku sužují nemoci, kterým se nevyhneme. Čeho se tedy máme bát ve 30, 40 nebo v 50 letech?
Dvacetiletí:
Kolem dvacátého roku se ještě mnoho zdravotních problémů neobjevuje. O to více je důležitá prevence z hlediska budoucnosti. Ta se týká především dostatku pohybu a zdravé životosprávy. I v tomto věku se ale objevují specifické zdravotní problémy.
Chlamydie
O co jde: Infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Její záludnost spočívá v tom, že část nakažených nepociťuje žádné symptomy. Nejčastěji se objevuje u mladých, sexuálně aktivních žen.
Příznaky: V prvních dnech se neprojevuje vůbec, o týden až dva později se dostavuje bolest při močení a výtoky.Riziko: Neléčená infekce může vést k vážnějším zdravotním problémům, které mohou vyústit v neplodnost.Příčiny: Nejčastěji se přenáší sexuálním stykem.
Riziko nákazy radikálně snižuje použití kondomu a omezení počtu sexuálních partnerů.Léčba: Chlamydie se léčí různými typy antibiotik a infekce většinou do dvou týdnů zmizí.
HPV virus
O co jde: HPV infekce je celosvětově rozšířená nemoc, kterou se nakazí do 2 let od zahájení sexuální života až 60 % osob, do 5 let až 80 % osob. Poté dochází k vymizení viru.
Příznaky: U některých jedinců se papilomaviry opakovaně vracejí. Může pak dojít ke vzniku prekancerózy (stav předcházející vzniku maligního nádoru) či rakoviny děložního čípku. U virů s nízkým rizikem se vytvářejí genitální bradavice, jimiž mohou být postiženi muži i ženy.Příčiny: Dochází k ní především přímým stykem, ale i dotykem kůže.
K přenosu může dojít i při nepenetrativním styku.

Třicetiletí:
Ještě okolo třiceti let se mladí lidé nepotýkají s velkými zdravotními obtížemi. V současné době se ale stále častěji objevují nesnáze spojené s početím a porodem potomka. Problém se týká stejně tak mužů i žen a jejich počet každým rokem stoupá.
Neplodnost
O co jde: Za neplodnost se dá považovat situace, kdy se pár snaží otěhotnět a více než jeden rok od pravidelného nechráněného styku se jim nedaří počít.Léčba: Situace může dojít až do fáze, kdy páry podstupují léčbu neplodnosti metodami asistované reprodukce.Rizika: Kvůli odsouvání těhotenství na pozdější dobu se snižuje pravděpodobnost, že žena otěhotní.
Podle statistiky je už ve 35 letech šance na otěhotnění zhruba poloviční.Příčiny: U mužů může za neplodnost nízký počet spermií, jejich nedostatečná pohyblivost, či dokonce jejich nepřítomnost. U žen se jedná zejména o hormonální poruchy, kdy nedochází k ovulaci nebo mají neprůchodné vejcovody.
Velký vliv na situaci má také životní styl – problémy s hmotností, kouření, alkohol, drogy nebo nadměrný stres.

Čtyřicetiletí:
Po prvních třech dekádách života se objevuje u obou pohlaví více potíží se zdravím. Začíná se zvyšovat riziko vysokého tlaku, cholesterolu, a u mužů hlavně cukrovky. Mění se hladina hormonů, tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky, mnohem hůře se zbavujeme nadbytečných kil.
Andropauza
O co jde: Stejně jako u žen dochází i u mužů k poklesu hormonální hladiny. Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 let.
Příčiny: Za mužský přechod je zodpovědný mužský pohlavní hormon testosteron, jehož množství se společně s věkem snižuje. Ten ovlivňuje vývoj spermií, nárůst svalové hmoty nebo ochlupení.Příznaky: Andropauza se projevuje hlavně změnou nálad, větší únavou nebo mrzutostí. Muži mají také větší problémy s pamětí nebo s klouby.
Se snižováním produkce testosteronu klesá i sexuální apetit.
Diabetes 2. typu
O co jde: Diabetes neboli cukrovka patří mezi závažné chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Je nejčastější nemocí, projevující se po čtyřicítce.
Příznaky: U tohoto typu cukrovky lidé pociťují nadměrnou žízeň nebo chorobný hlad, přičemž nemocní chodí velmi často močit.
Příčina: Za primární příčinu cukrovky 2. typu je považována obezita, hlavně u osob, které mají k této chorobě dědičné dispozice.

Padesátiletí:
Nejvíce změn mezi 40. a 50. rokem zažívají ženy, u nichž nastává období klimakteria. Po něm už žena přestává být plodná, dochází také k větší lámavosti kostí, inkontinenci a zhoršuje se zrak. Muži se v tomto období často potýkají s rakovinou tlustého střeva.
Klimakterium
O co jde: Jedná se o období v životě ženy, kdy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.
Příznaky: Jelikož se zastavuje menstruační cyklus, žena přestává být plodná. Nejznámějšími příznaky jsou časté návaly horka s pocením, poruchy spánku, objevují se ale také změny nálad a deprese.Rizika: Po přechodu se u žen vyskytuje ve vyšším procentu osteoporóza, výkyvy hmotnosti, vysoký krevní tlak, a tím i zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Nejsou výjimkou ani záněty močových cest.
Rakovina tlustého střeva
O co jde: Rakovina tlustého střeva se objevuje jak u žen, tak i mužů. U silnějšího pohlaví se ale vyskytuje ve větší míře.
Příčiny: Za vznikem nádorů stojí hlavně nevhodný životní styl – vysoký příjem masa a živočišných tuků. Neprospívají ani sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Pojí se ale také s výskytem chronických zánětů, jakou je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.Příznaky: Vyskytují se příznaky, které nemusejí hned znamenat rakovinu, je ale třeba tyto změny hlídat.
Ve stolici se objevuje krev nebo hlen, dochází ke ztrátě hmotnosti, člověk se cítí velmi unavený.Léčba: Lékaři volí vždy takový druh léčby, který je vhodný podle rozsahu onemocnění a jejího stadia.
V případě včasné diagnostiky lékaři chirurgicky odstraní celý nádor.

Šedesátiletí:
Okolo 60. roku už se u obou pohlaví celkově zdravotní stav zhoršuje. Tento věk je kritický zejména kvůli výskytu závažnějších srdečních nemocí. Začíná se zhoršovat pleť, sluch a také zrak.
Osteoporóza
O co jde: Toto onemocnění kostí se vyznačuje úbytkem přirozeně mineralizované kostní hmoty, které vede ke zvýšené křehkosti kostí.
Příčiny: Vyšší riziko hrozí zejména ženám po přechodu, u kterých se snižuje ochranný vliv hormonu estrogenu. Jako u ostatních nemocí má velký vliv zdravý životní styl a také výživa.Příznaky: Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit. Když už choroba pokročí, člověk pociťuje silné bolesti zad a postupně ztrácí svoji výšku. Snadno dochází ke zlomeninám kostí.
Nejčastěji se zlomeniny objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo na obratlích.
Rakovina plic
O co jde: Rakovina plic představuje nejčastější typ nádorového onemocnění, které nejvíce zasahuje lidi ve věku 65–69 let a postihuje zejména muže.
Příčiny: Je všeobecně známo, že nejvíc ke vzniku rakoviny plic přispívá kouření. Jediná cigareta v sobě obsahuje více než 60 různých karcinogenů. Nikotin navíc oslabuje reakce imunitního systému.
Vliv na propuknutí nemoci mohou mít dědičné faktory, znečištění vzduchu nebo kontakt s azbestem či radonem.Příznaky: Nádorové onemocnění na plicích o sobě dlouho nemusí dát vědět, nebo vypadá jako banálním onemocnění. Mezi první varovné příznaky patří sípání a změna kašle, který je dráždivější a silnější. Lékaři často rakovinu objeví až jako metastázy jiného nádoru.
Zhruba 85 % lidí pak nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.
Infarkt myokardu
O co jde: Jedná se o nejčastější kardiovaskulární onemocnění, kdy dochází k náhlému přerušení krevního zásobování do části srdce. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let.
Příčina: Infarktu většinou předchází dlouhodobé ukládání tukových látek na stěny cévy. Může ho vyvolat také stres, fyzická zátěž nebo změna počasí.Příznaky: U mužů i žen se symptomy liší. Muži mají příznaky viditelnější, pociťují silnou bolest na hrudi. Typická je i prudká bolest, která vystřeluje do ramene, krku nebo levé ruky.
U žen dochází k nadměrnému pocení, úzkosti, mohou se objevit i bolesti zad nebo břicha.

Facebook
Twitter
RSS