Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Žihadlo: Bolestivá a mocná zbraň

Věděl, jak bolí žihadlo včely, vosy i sršně. Entomolog Justin Schmidt měl rád poctivou vědeckou práci, znal velikost žihadel a intenzitu jedu. Za 40 let praxe se nechal dobrovolně bodnout stovkami druhů hmyzu.

Medicína zná v současnosti 10stupňovou škálu bolesti, kde odřenina má stupeň 2 a porodní bolesti stupeň 8. Ale existuje ještě jedna stupnice.

Méně známá, subjektivní, vzešlá ze 40letého pozorování excentrického amerického entomologa Justina O. Schmidta (1947–2023), který všechno otestoval na vlastní kůži. Za desítky let práce s hmyzem ho kously, štíply a bodly stovky druhů hmyzu. Co říkal na žihadla?

Za bodnutí zaplatí životem 

Rod: včela medonosná (Apis mellifera)

Zajímavost: Nikdy nevytahujte včelí žihadlo z kůže dvěma prsty. Stříknete si do sebe ještě víc jedu. Stačí ho vyškrábnout.

Intenzita bolesti: 0–2

včela medonosná
včela medonosná

  

Užitečnost

Jsou pracantky, které denně opylují miliony květů, ale taky (p)opíchají tisíce lidí. Jediná včela vyletí z úlu v průměru asi 10krát za den. A za svůj několikaměsíční život opyluje tisíce rostlin.

Přinese domů tolik materiálu (pyl, nektar, medovice), ze kterého se vyrobí lžička medu… Včely jsou pro člověka rozhodně nejužitečnější tvorové, kteří disponují žihadly. A pro svůj druh jsou i nejobětavější.

Bolest

Ta obětavost se dá měřit na milimetry. Žihadla včelích dělnic jsou opatřena protisměrnými ostny, proto po bodnutí zůstávají uvízlá v těle pobodaného a samotná včela po odtržení žihadla nepřežije.

Ostnaté žihadlo se vytrhne jen při pobodání savců. Při vzájemných bojích mohou bodat opakovaně. Zatímco včela po bodnutí savce po chvíli umírá, žihadlo se zavrtává hlouběji do tkáně a jed z jedového váčku se pomalu přečerpává do rány.

Čím déle žihadlo zůstává v ráně, tím jsou bolestivější následky. Jed včel je poměrně agresivní a 5–50krát silnější než u sršňů.

„Podle koeficientu LD50 (tedy množství jedu, po kterém 50 procent živočichů, kterým je aplikován jed, uhyne) dosahuje včelí jed hodnoty 2,8 mg/kg,“ vysvětlpval Schmidt. Přesto zdravý člověk snese bez větší újmy i 100–200 včelích bodnutí. Dítě tak 50.

Co na to Schmidt: Bolest žihadla včely je jako zápalka, která popálila kůži.

Letní teroristky

Rod: vosa obecná (Vespula vulgaris)

Zajímavost: Vosy jsou sociální i samotářské, v létě jsou nejvíc agresivní.

Intenzita bolesti: 2

vosa obecná
vosa obecná

Užitečnost:

V našich geografických podmínkách žije sedm druhů vos, které se liší nejen zbarvením a velikostí, ale i způsobem života. Oproti včele medonosné není sice vosa příliš populární, ale i ona dovede být užitečná.

Loví totiž mouchy a další druhy dvoukřídlého hmyzu, jehož četnost v přírodě významně snižuje. Svou kořist vosa usmrtí kusadly nebo právě žihadlem, pak ji naporcuje na kousky – ukousne křídla, nohy a hlavu – a nakonec odnese do hnízda.

Bolest:

Vosa si, na rozdíl od včely, může létat a bodat, jak chce. Ale ani ona neútočí bezdůvodně. K bodnutí se uchýlí pouze tehdy, pokud je v ohrožení nebo pokud se tak sama cítí.

Jako první se objeví v létě poblíž sladkých nápojů a přezrálého ovoce, takže se s jejím bodnutím může člověk setkat nejčastěji. Bolestivý jed mají jen samičky (dělnice žijí 6–8 měsíců) a obsahuje tyto kyseliny: biogenní aminy, aminokyseliny, polipeptydy, enzymy.

Co na to Schmidt? Jako kdyby vám někdo o jazyk uhasil doutník.

Včelí medvídci

Rod: čmelák (Bombus)

Zajímavost: V přírodě a mimo hnízdo čmeláci nikoho nenapadají.

Intenzita bolesti: 2

čmelák
čmelák

Užitečnost:

Čmeláci nejenže opylují, ale jsou uměle chováni podobně jako jejich včelí příbuzní. Ne však proto, aby potravu vyráběli, nýbrž aby se jí sami stali. V několika kulturách slouží jako chutná krmě.

V Indii se například jedí obalení v kořeněném těstíčku, na Borneu se připravují s rýží. V Jižní Americe se jedí živí, nebo se z nich dokonce vyrábí víno.

Bolest:

Žihadlem disponují matky a dělnice všech na našem území žijících čmeláků. Čmeláci však používají žihadla jen k obraně svého hnízda. Mimo něj aktivně nenapadají. Pokud se ale někdo rozhodne vniknout do jejich obydlí, neváhají se bránit.

Typické je obranné postavení čmeláčí matky při otevření úlu. Bez hnutí leží na zádech s roztaženýma nožičkama, s otevřenými kusadly a špičkou zadečku směrem vzhůru. Tato poloha znamená pro vetřelce jisté bodnutí. A ne jedno – i čmelák může bodat opakovaně.

Jeho bodnutí je navíc velmi bolestivé, údajně mnohem horší než žihadlo od včely a intenzivnější.

Co na to Schmidt? Je to pronikavá bolest, která intenzivně trvá pět minut.

Největší neznamená nejjedovatější

Rod: sršeň obecná (Vespa crabro)

Zajímavost: Jedno průměrné sršní hnízdo spotřebuje na vrcholu sezony asi kilogram hmyzu denně.

Intenzita bolesti: 2

sršeň obecná
sršeň obecná

Užitečnost:

Sršeň je taková přerostlá vosa s noblesou – protože v drtivé většině případů neútočí. Ve skutečnosti patří mezi nejmírumilovnější zástupce vos a žihadlo použije, jen když ohrozíte její hnízdo.

A třebaže představují určitou hrozbu pro včely, protože 30 sršní dokáže zdecimovat včelí úl o 7000 jedincích, i sršeň je užitečná.

Požírá značné množství hmyzu, jehož výskyt v širším okolí hnízda znatelně potlačuje. Loví nejčastěji mouchy, brouky a podobný hmyz. Likviduje nejčastěji jiné, menší vosy.

Bolest:

Protože se sršeň mnohem větší, má i mnohem větší průměr i délku žihadla. Navíc nemá protisměrné ostny jako včela, a může proto zraňovat opakovaně. Sršeň je často považována za nejhorší ze základní čtveřice hmyzu se žihadly.

Pravdou je, že žihadlo od sršně je nejbolestivější. Není ale pravdou, že 3 žihadla zabijí člověka. Naopak… Sršní jed je 50krát méně jedovatý než ten včelí.

Při pokusech přežila myš o hmotnosti 25 g 3–6 sršních bodnutí.  „LD50 (množství jedu, po kterém 50 procent živočichů, kterým je aplikován jed, uhyne) se u sršního jedu pohybuje v rozmezí od 10 do 90 mg/kg,“ říkají studie.

Toxicita sršního jedu sice je podstatně nižší než u včely medonosné (2,8 mg/kg), zato bodnutí bolí jako 50 čertů. Protože jed obsahuje vyšší dávku acetylcholinu – organického neurotransmiteru.

Tato látka je obsažená v každém nervovém spoji člověka. Má na starosti přenos nervového vzruchu mezi koncovým nervem a svalovým vláknem.

Co na to Schmidt? Pocit se podobá přibouchnutí ruky do dveří.

Související články
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce.   Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když […]
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz