Newyorská dražba pod taktovkou aukčního domu Philips přinesla překvapivý rekord v podobě historicky nejdražších hodinek G-Shock.
Zlatá limitovaná edice Dream Project #2 se prodala vysoko nad odhadovanou cenou a přinesla částku 400 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 9 milionů korun.
Nebývá zrovna častým jevem, aby se v aukci po boku exkluzivních jmen a značek, jako Patek Philippe, Urwerk, MB&F, De Bethune či Bulgari objevil také výtvor japonské značky G-Shock.
V tomto případě se ale mezi ostatními klenoty nejen neztratil, ale svou hodnotou se jim hravě vyrovnal.
Limitovaná edice jediného kusu, která vznikla pod označením Dream Project #2, je totiž v mnohých ohledech naprosto výjimečná. Třeba už jen tím, že na designu hodinek oslavujících 40. výročí značky spolupracovala umělá inteligence.
Projekt snů
Populární hodinky G-Shock představila značka Casio poprvé v roce 1983 a v podstatě okamžitě se staly hitem vyráběným v mnoha různých variacích. Základní myšlenkou ale byla kombinace vysoké odolnosti s pokročilými technologiemi.
A tato filozofie platí pořád. Edice Dream Project pak byla poprvé představena v roce 2018 u příležitosti 35. výročí značky, tehdy vzniklo 35 kusů typu G-D5000 ve zlatě.
O pět let později pak přichází druhý počin s označením G-D001. Ten se na první odlišuje už jen tím, že místo digitálního ciferníku volí analogový. Řada vylepšení ale jde mnohem hlouběji pod povrch.
Design od AI
Firma prý do vlastního systému umělé inteligence nahrála data, která získala za celých čtyřicet let vývoje svých hodinek, a nechala pak tým návrhářů spolupracovat s umělou inteligencí na vytvoření optimálního designu, odkazujícího na tradiční tvarosloví značky.
Díky tomu vznikl 3D model, jehož tvar dodává skvělou odolnost a pevnost, aniž by přidával hodinkám na hmotnosti.
Luneta s ciferníkem o průměru 45 milimetrů byla stejně jako řemínek vyrobena z 18karátového zlata, a to metodou lití do ztraceného vosku, se kterou se lze setkat spíše u výroby šperků. Jednotlivé zlaté komponenty pak byly ručně leštěny.